Operacja przegrody nosowej - wskazania, metody, rekonwalescencja

Operacja przegrody nosowej jest konieczna ze wskazań zdrowotnych, takich jak problemy z oddychaniem powodujące ryzyko zapalenia zatok, bóle głowy, czasem krwawienia z nosa, a także z powodów estetycznych. Operację przegrody nosowej przeprowadza się zazwyczaj dwoma metodami – poprzez podśluzówkową resekcję przegrody nosowej oraz septoplastykę. Efekty operacji są trwałe.

Operacja przegrody nosowej - wskazania

Skrzywienie może nastąpić w wyniku urazów mechanicznych lub być spowodowane czynnikami genetycznymi. Często jest tak, że skrzywienie przegrody nosa uwidacznia się dopiero wraz z wiekiem i postępuje na skutek zmian rozwojowych, polegających na nierównomiernego wzrostu giętkiej przegrody w stosunku do jej sztywnego obramowania. Rosnąca przegroda przestaje się mieścić i przybiera kształt litery S lub C, a wtedy konieczne jest przeprowadzenie operacji przegrody nosowej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Operacja przegrody nosowej"

Konsekwencje skrzywionej przegrody nosa

Wiele osób cierpiących na stale nawracające zakażenia zatok nie ma pojęcia o związku tego problemu z krzywą przegrodą nosa. W rzeczywistości jednak bardzo...

Operacja przegrody nosowej - metody

Operację przegrody nosowej wykonuje się na dwa sposoby.

  • Podśluzówkowa resekcja przegrody nosa – operacja polega na nacięciu błony śluzowej wewenątrz nosa oraz chrząstki nosa, a następnie usunięciu skrzywionej chrząstki i kości przegrody nosowej. Usunięta chrząstka może być również umieszczana w miniaturowej prasie, gdzie jej giętka struktura poddawana jest naprostowywaniu, a następnie implantowana na swoje miejsce. Taka operacja przegrody nosowej nie powoduje powstawania blizn ani śladów na zewnątrz, szwy pooperacyjne ulegają rozpuszczeniu bądź są usuwane po siedmiu dniach.
  • Septoplastyka, czyli plastyka przegrody nosowej – w czasie operacji usuwa się wyłącznie wypukłości i ostrogi oraz starannie ustawia się szkielet chrzęstno-kostny przegrody. Plastykę najczęściej wykonuje się u dzieci. Jeśli skrzywiony jest cały nos zewnętrzny wykonuje się ją z zewnętrzną operacją plastyczną nosa.

Operacja przegrody nosowej - rekonwalescencja

W celu usztywnienia zoperowanej przegrody nosowej umacnia się ją niewidocznymi z zewnątrz płytkami teflonowymi lub silastikowymi usuwanymi w ciągu 7-10 dni po zabiegu. Tampony wyjmowane są po 12–24 godzinach od operacji przegrody nosowej. W tym czasie pacjent nie może w ogóle oddychać przez nos, ale dyskomfort ten niwelują środki nasenne i przeciwbólowe. Plastry są przyklejane dla stabilizacji nosa tylko w przypadku operacji plastycznej. Szwy po operacji przegrody nosowej zazwyczaj ulegają samorozpuszczaniu.

Pomimo iż korekcja przegrody nosowej zazwyczaj nie wymaga hospitalizacji, to konieczne jest, aby pacjent postępował zgodnie ze wskazówkami lekarza. Po operacji zalecane jest robienie zimnych okładów, a po operacji plastycznej nosa zwracanie szczególnej uwagi na to, jak się śpi i odpoczywa – wskazane jest leżenie na plecach z uniesioną głową i unikanie sportów urazowych (tenis).

Niestety, operacja przegrody nosowej może wiązać się z pewnymi powikłaniami. Po operacji może się pojawić krwawienie, przejściowy obrzęk utrudniający oddychanie, zasinienie, rzadko trwała utrata węchu. Po operacji plastycznej nos może pozostawać gruby nawet przez kilka miesięcy, a także skóra może ulec przebarwieniu.

Komentarze (43)
~Ddd
~Ddd 2 miesiące temu

"Po operacji może się pojawić krwawienie, przejściowy obrzęk utrudniający oddychanie, zasinienie, rzadko trwała utrata węchu. Po operacji plastycznej nos może pozostawać gruby nawet przez kilka miesięcy, a także skóra może ulec przebarwieniu." To może już lepiej mieć problem z oddychaniem i ewentualne krwawienie z nosa niż kartofla ma twarzy w innym kolorze.

Odpowiedz
~Cracovia
~Cracovia 6 miesięcy temu

Ludzie piszę do was bo jestem po operacji,i tak jak wy przed operacją trochę się bałem,ale nie ma czego 2-3 dni bólu,i po wszystkiemu, potem tydzień odpoczynku i oddychamy całym nosem.Ja jeszcze nie wierzę że druga dziurka w nosie jest już sprawna.normalne oddychanie jak kilka lat temu.Wiec mam przesłanie do tych co się boją i zastanawiają czy warto,odpowiadam warto i to jak najszybcjej.

Odpowiedz
~Cracovia
~Cracovia 6 miesięcy temu

Tak można,po jednym dniu ale delikatnie ,co do krwi to nos się goi więc krew będzie widoczna kilka dni po wydmuchiwaniu nosa,a z każdym dniem będzie oddychało się lepiej ,a po tygodniu od wyciągnięcia tamponu to rewelacja,ja jestem tydzień po wyciągnięcia tamponów i nie wierzę że oddycham przez dwie dziurki w nosie ta operacja to genialna sprawa,tym bardziej że ja żyłem z zatkanym nosem 5 lat,przemiana niesamowita.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Operacja plastyczna nosa - przyczyny, przebieg, powikłania
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Blog

walsq • ostatni post 2 miesiące temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 3 tygodnie temu

13

Pomocni lekarze

Artykuły Operacja plastyczna nosa - przyczyny, przebieg, powikłania
Leczenie zatok - objawy, powikłania zapalenia zatok, rodzaje leczenia, leczenie farmakologiczne

Wskazania do prostowania przegrody nosowej (WIDEO)

Wskazania do prostowania przegrody nosowej (WIDEO) Odtwórz wideo

nosa nazywamy septoplastyką. Metoda ta może być łączona z innymi procedurami leczenia skrzywienia przegrody. Dzięki temu zwiększona zostaje ogólna (...) , że powoduje ona niedrożność w oddychaniu przez jamę nosową....

Zapalenie zatok - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Co to jest technika MIST? (WIDEO)

Co to jest technika MIST? (WIDEO) Odtwórz wideo

po operacji. Dodatkowym atutem tej nowoczesnej metody jest fakt, że z zewnątrz nie widać ani nacięć ani żadnych innych zmian, które mogłaby (...) także przy: przewlekłych nieżytach nosa, bólach głowy o podłożu zatokowym, grzybiczych...

Płukanie zatok - cel i przebieg, powikłania nieleczonego zapalenia zatok

Przegroda nosowa - operacja (WIDEO)

Przegroda nosowa - operacja (WIDEO) Odtwórz wideo

. Dla wielu pacjentów operacja przegrody nosa jest jedynym sposobem, który umożliwi zredukowanie stale nawracających zakażeń zatok. Operacyjną korekcję (...) przegrody nosa nazywamy septoplastyką. W...

Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Laparoskopia

Laparoskopia

Operacja laparoskopowa żołądka.