Koronawirus na świecie. Favipiravir – japoński lek na grypę poprawił stan setek pacjentów z koronawirusem
Badania nad skutecznością japońskiego leku na grypę, Favipiraviru, były prowadzone, kiedy w Wuhan wybuchła epidemia. Lek zastosowano u 340 pacjentów i przyniósł rewelacyjne efekty, o których poinformował Zhang Xinmin, chiński Minister Nauki i Technologii.
1. Japoński lek na grypę
Japońskie media podają, że Favipiravir, stosowany w leczeniu grypy i produkowany przez firmę Fujifilm Toyama Chemical, przyniósł zaskakująco dobre rezultaty w leczeniu Covid-19.
Pacjenci, którym podano lek, średnio po 4 dniach (mediana – liczona od momentu pozytywnego wyniku testu) mieli negatywny wynik testów na SARS Cov-2. U osób, które nie przyjęli japońskiego leku, okres ten wynosił aż 11 dni.
Widząc skuteczność leku, lekarze zaczęli porównywać zdjęcia rentgenowskie płuc pacjentów z obu grup. Okazało się, że u 91 proc. osób leczonych Favipiravirem widoczna jest znacząca poprawa. W przypadku pozostałych pacjentów odsetek wynosił 62 proc.
2. Favipiravir w Japonii
Pacjentom w Japonii również podano ten sam lek, jednak pod inną nazwą: Avigan. Badania pokazały, że u chorych z łagodnymi i umiarkowanymi objawami Covid-19 lek jest bardzo skuteczny, jednak przy ostrym przebiegu choroby, jego skuteczność jest dużo niższa
Japończycy twierdzą, że gdy wirus zdąży się namnożyć w organizmie, Avigan nie pomaga, tak samo, jak kombinacja leków na HIV czy malarię.
Japoński lek na grypę nie jest powszechnie stosowany w zachorowaniach na Covid-19, ponieważ jego przeznaczenie było inne. Będzie to możliwe dopiero po uzyskaniu oficjalnych atestów.
Warto jednak zaznaczyć, że po opublikowaniu informacji o skuteczności leku w Chinach, akcje producenta leku wzrosły o prawie 15 proc.
Zobacz także: Pierwsza osoba zaszczepiona na koronawirusa
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.
|W jakiej temperaturze i jak długo żyje koronawirus? Dr Paweł Grzesiowski odpowiada [WIDEO]|Na czym dokładnie polega kwarantanna w przypadku koronawirusa? Ekpert wyjaśnia [WIDEO]"]
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.