Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Koronawirus na świecie. Favipiravir – japoński lek na grypę poprawił stan setek pacjentów z koronawirusem

Badania nad skutecznością japońskiego leku na grypę, Favipiraviru, były prowadzone, kiedy w Wuhan wybuchła epidemia. Lek zastosowano u 340 pacjentów i przyniósł rewelacyjne efekty, o których poinformował Zhang Xinmin, chiński Minister Nauki i Technologii.

Zobacz film: "Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film"

1. Japoński lek na grypę

Japońskie media podają, że Favipiravir, stosowany w leczeniu grypy i produkowany przez firmę Fujifilm Toyama Chemical, przyniósł zaskakująco dobre rezultaty w leczeniu Covid-19.

Tabletki na grypę skuteczne w początkowej fazie koronawirusa
Tabletki na grypę skuteczne w początkowej fazie koronawirusa (iStcok)

Pacjenci, którym podano lek, średnio po 4 dniach (mediana – liczona od momentu pozytywnego wyniku testu) mieli negatywny wynik testów na SARS Cov-2. U osób, które nie przyjęli japońskiego leku, okres ten wynosił aż 11 dni.

Widząc skuteczność leku, lekarze zaczęli porównywać zdjęcia rentgenowskie płuc pacjentów z obu grup. Okazało się, że u 91 proc. osób leczonych Favipiravirem widoczna jest znacząca poprawa. W przypadku pozostałych pacjentów odsetek wynosił 62 proc.

2. Favipiravir w Japonii

Pacjentom w Japonii również podano ten sam lek, jednak pod inną nazwą: Avigan. Badania pokazały, że u chorych z łagodnymi i umiarkowanymi objawami Covid-19 lek jest bardzo skuteczny, jednak przy ostrym przebiegu choroby, jego skuteczność jest dużo niższa

Japończycy twierdzą, że gdy wirus zdąży się namnożyć w organizmie, Avigan nie pomaga, tak samo, jak kombinacja leków na HIV czy malarię.

Koronawirus a leki na grypę
Koronawirus a leki na grypę (iStock)

Japoński lek na grypę nie jest powszechnie stosowany w zachorowaniach na Covid-19, ponieważ jego przeznaczenie było inne. Będzie to możliwe dopiero po uzyskaniu oficjalnych atestów.

Warto jednak zaznaczyć, że po opublikowaniu informacji o skuteczności leku w Chinach, akcje producenta leku wzrosły o prawie 15 proc.

Zobacz także: Pierwsza osoba zaszczepiona na koronawirusa

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza