Trwa ładowanie...

Koronawirus Polska. Rodzice dzieci onkologicznych apelują o szczepienia. Prof. Cezary Szczylik: "Podpisuję się pod tym" (WIDEO)

 Ewa Rycerz
29.03.2021 19:56

Coraz więcej grup chorych chce się zaszczepić przeciwko koronawirusowi. Jedną z nich są pacjenci onkologiczni. Czy jednak w przypadku choroby nowotworowej istnieją przeciwwskazania do przyjęcia preparatu? Mówił o tym w programie WP "Newsroom" prof. Cezary Szczylik, onkolog, hematolog i internista.

- Wszystkie algorytmy dotyczące szczepień chorych na raka są wykazane i to niezwykle cenny wkład onkologów, jeśli chodzi o precyzowanie, którzy chorzy onkologicznie nie mogą lub mogą być szczepieni. W zdecydowanej większości mogą. Unikamy szczepień tylko i wyłącznie u chorych, u których szczepienie zwiększałoby ryzyko istotnych dla życia powikłań - wyjaśnił ekspert.

Prof. Szczylik odniósł się także do apelu rodziców dzieci chorych na nowotwory. Proszą oni o to, by rząd objął ich priorytetem w szczepieniu, ma to usprawnić kontakty rodziców z dziećmi i dać im większe poczucie bezpieczeństwa przed ewentualnym zakażeniem SARS-CoV-2.

- Podpisuję się pod tym apelem. Izolacja dzieci od świata zewnętrznego jest dużo bardziej dramatyczna niż izolowanie się dorosłych - skomentował prof. Szczylik.

Ekspert został również poproszony o komentowanie doniesień dotyczących tego, że firma BioNTech zapowiedziała, że jej doświadczenia w pracy nad szczepionką na koronawirusa zostaną przeniesione na grunt onkologii. Koncern farmaceutyczny ma w planach rozpoczęcie badań nad szczepionką na raka

- To bardzo realna perspektywa. Doświadczenia i to, w jakim czasie została wyprodukowana przez kilka firm szczepionka przeciwko temu wirusowi, mogą wskazywać na to, że potencjał przemysłu farmaceutycznego i zdobycze biologii molekularnej pozwolą - równolegle z badaniami prowadzonymi nad antygenami swoistymi dla każdego z nowotworów - wygenerować szczepionki przeciwnowotworowe - wyjaśnił prof. Szczylik.

Dodał, że jest to bardzo złożona kwestia, ponieważ nie istnieje ogólna choroba nowotworowa.

- Mamy 200 nowotworów, np. rak piersi ma kilkanaście różnych podtypów, i każdy przypadek raka różni się od siebie diametralnie tak, jak różnimy się liniami papilarnymi. Sztuką i mądrością jest to, że wiemy, że istnieją niektóre poszczególne cechy, jeżeli chodzi o powstawanie nowotworów. Wiedza na temat biologii molekularnej nowotworów wraz z doskonałymi narzędziami produkcji szczepionek jest wielką nadzieją dla onkologii na świecie - podsumował onkolog.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze