Trwa ładowanie...

Koronawirus. Popularny lek na cukrzycę może zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu COVID-19, ale nie u wszystkich

Naukowcy twierdzą, że metformina, substancja często stosowana w leczeniu cukrzycy, zmniejsza nie tylko ryzyko zgonu z powodu COVID-19, ale też ciężkiego przebiegu tej choroby. Co ciekawe, dotychczasowe badania potwierdziły tę zależność jedynie u kobiet.

Zobacz film: "Otyłość a koronawirus"

spis treści

1. Lek na cukrzycę może mieć wpływ na efekty COVID-19

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym "The Lancet Healthy Longevity". Przeprowadzili je naukowcy z University of Minnesota Medical School (USA), którzy przeanalizowali dane prawie 6 tys. dorosłych osób hospitalizowanych w związku z COVID-19 i jednocześnie chorujących na cukrzycę lub otyłość. Najciekawsze wyniki obserwacji dotyczą kobiet i śmiertelności z powodu choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2.

Lekarze zauważyli, że u kobiet, które przyjmowały metforminę w okresie 90 dni przed hospitalizacją, ryzyko zgonu było o 21–24 proc. niższe niż u pacjentek nieprzyjmujących leku. Co ciekawe, podobnej zależności w ogóle nie wykazano u mężczyzn.

2. Cukrzyca a przebieg COVID-19

Dotychczasowe badania sugerują, że osoby zmagające się z cukrzycą i otyłością są bardziej narażone nie tylko na rozwój COVID-19, ale także cięższy przebieg i śmierć w wyniku choroby. Według statystyk z Polski aż 30 proc. ofiar śmiertelnych koronawirusa to cukrzycy. Dlaczego tak się dzieje? W organizmach diabetyków często utrzymuje się tzw. przewlekły stan zapalny.

W związku z tym, że metformina obniża stężenie glukozy we krwi, jednocześnie zmniejsza poziom cytokin prozapalnych wywołujących infekcję i powodujących cięższy przebieg m.in. COVID-19.

"Ochronne działanie metforminy w przypadku kobiet może wskazywać, że to jej właściwości przeciwzapalne przyczyniają się do obniżenia ryzyka zgonu z powodu COVID-19. Należy to jednak potwierdzić podczas dalszych badań" – komentuje dr Carolyn Bramante, autorka badania opublikowanego w "The Lancet Healthy Longevity".

Zobacz także: COVID-19 a otyłość. Choroba zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.