Arechin (chlorochina) nie jest już lekiem na COVID-19. Koniec polskiego leku na koronawirusa
Arechin już nie jest oficjalnie polecany w "leczeniu wspomagającym w zakażeniach koronawirusem". Ten lek przeciwwirusowy zniknął ze wskazań terapeutycznych dopiero pod koniec października, mimo że od miesięcy było wiadomo o wątpliwej skuteczności i możliwych groźnych powikłaniach w leczeniu chorych na COVID-19.
1. Arechin (chlorochina) nie jest zalecany w leczeniu COVID-19
Od początku pandemii koronawirusa chlorochinę oraz jej pochodną - hydroksychlorochinę - uważano za jedne z najbardziej obiecujących w terapii chorych na COVID-19. Wcześniej preparaty te były stosowane w leczeniu malarii, tocznia rumieniowatego oraz reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), ponieważ wykazują silne działania przeciwwirusowe.
Substancją czynną w leku Arechin jest chlorochina, znana już od prawie 70 lat i jest produkowana w Polsce.
Krótko po wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych opublikował nowe wskazanie dla stosowania Arechinu. Zezwolono stosować preparat w "leczeniu wspomagającym w zakażeniach koronawirusem typu beta takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS CoV-2".
2. Chlorochina może powodować groźne powikłania?
Początkowe efekty stosowania chlorochiny były odbierane bardzo pozytywnie. Badania przeprowadzone w Chinach i we Francji potwierdzały skuteczność preparatu. Chlorochinę wychwalał nawet prezydent Donald Trump, który przyznał, że bierze ten lek profilaktycznie, aby zapobiec zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2.
Późniejsze badania, przeprowadzone na szeroką skalę wykazały jednak, że chlorochina i hydroksychlorochina nie tylko nie są skuteczne w leczeniu COVID-19, ale i mogą powodować groźne powikłania. Naukowcy doszli do wniosku, że oba leki mogą wpływać na pracę serca, powodować arytmię, a w ciężkich przypadkach nawet śmierć.
Po opublikowaniu kolejnych badań Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleciła "dużą ostrożność" w stosowaniu chlorochiny i hydroksychlorochiny w leczeniu chorych na COVID-19. Według WHO oba preparaty powinny być stosowane tylko w leczeniu chorób, w których mają udowodniona skuteczność – czyli m.in. w malarii i chorobach reumatycznych.
W Polsce Arechin dopiero 23 października stracił oficjalne wskazanie jako "wspomagający leczenie" chorych na COVID-19.
Zobacz także: Czym są leczeni pacjenci z COVID-19 w Polsce? Opowiadają lekarze klinicyści
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.