Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Coraz więcej pacjentów zakażonych koronawirusem ma wysypki. Pojawiają się nawet u ozdrowieńców

Objawy koronawirusa - wysypka na skórze coraz częstszym objawem
Objawy koronawirusa - wysypka na skórze coraz częstszym objawem (Dermatology Mercy Medical Group)

Coraz więcej zakażonych koronawirusem zauważa na skórze nietypowe wysypki. Dermatolodzy przypominają, że zmiany skórne mogą być jednym z charakterystycznych objawów infekcji, tymczasem większość chorych w początkowym etapie je lekceważy i nie łączy ich z COVID-19.

spis treści

Artykuł jest częścią akcji Wirtualnej Polski #DbajNiePanikuj

1. Objawy koronawirusa - wysypka na skórze coraz częstszym objawem

Lekarze przyznają, że u coraz większej liczby pacjentów w przebiegu COVID-19 pojawiają się różnego rodzaju zmiany skórne. Wcześniej te objawy były zaliczane do stosunkowo rzadkich. Specjaliści apelują o czujność, bo różnego rodzaju wysypki, wykwity, pęcherze mogą być jedyną lub pierwszą manifestacją zakażenia. Wcześniej taką zależność obserwowano przede wszystkim u dzieci.

Zobacz film: "Jak wygląda walka z koronawirusem na pierwszej linii frontu? Batrosz Fiałek odpowiada (WIDEO)"

O nowej tendencji wśród zakażonych koronawirusem pisze m.in. chirurg dr Artur Szewczyk, znany w mediach społecznościowych jako "Chirurg Wojskowy".

"Ostatnio dużo doniesień o niepokojących zmianach skórnych i krążenia po COVID-19... Jeżeli zauważyliście u siebie lub bliskich chorych i ozdrowieńców podobne zmiany proponuje kontakt z lekarzem" - apeluje.

Zmiany skórne mogą przybierać różną postać - od wysypki przypominającej pokrzywkę po zmiany na palcach wyglądające jak odmrożenie. Pojawiają się na różnym etapie choroby. Co więcej, mogą wystąpić również po przejściu infekcji, jako rodzaj powikłań.

Lekarze zauważyli, że rodzaj wysypki ma zazwyczaj związek z etapem infekcji - inne zmiany występują we wczesnym stadium, inne jako powikłania, chociaż i w tym wypadku zdarzają się wyjątki.

2. Zmiany skórne u chorych na COVID-19

Lekarze opisali sześć najczęściej spotykanych zmian skórnych u zakażonych koronawirusem.

Na podstawie analiz prowadzonych we Włoszech szacuje się, że to objawy, które dotyczą co najmniej 20 proc. zakażonych, ale lekarze przyznają, że to dane niedoszacowane, bo wielu chorych nie zgłasza tych dolegliwości, nie wiążąc ich bezpośrednio z COVID-19.

Z kolei doniesienia medyków z Hiszpanii, mówiły o jeszcze większej liczbie pacjentów z takimi objawami. W jednej z publikacji jest opisywana grupa 375 pacjentów, spośród których aż 50 proc. miało plamisto-grudkowe, rumieniowo-grudkowe lub grudkowe zmiany na skórze.

- Z dotychczasowych obserwacji wynika, że u zakażonych koronawirusem najczęściej występują zmiany plamisto-grudkowe i rumieniowo-grudkowe (ponad 40 proc. wszystkich przypadków). Kolejną grupę stanowią zmiany pseudoodmrozinowe, czyli tzw. palce covidowe (ok. 20 proc. przypadków) oraz zmiany pokrzywkowe (ok. 10 proc.), a także zmiany pęcherzykowe, które są dość charakterystyczne dla wszystkich infekcji wirusowych. Inną manifestacją, która dotyczy niewielkiej grupy pacjentów, jest przemijająca siność siateczkowata - najczęściej towarzyszy chorobom układowym lub zapaleniu naczyń - tłumaczyła w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. n. med. Irena Walecka, Kierownik Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Poniższa grafika przedstawia 6 typów najczęściej spotykanych wysypek u pacjentów zakażonych koronawirusem.

(Dermatology Mercy Medical Group)

Pokrzywka

Pokrzywka przy COVID-19
Pokrzywka przy COVID-19 (Dermatology Mercy Medical Group)

Jedną z częstych zmian skórnych obserwowanych w przebiegu COVID-19 jest pokrzywka. We włoskim badaniu u 3 z 18 pacjentów stwierdzono tego typu zmiany na skórze. Podobne objawy zaobserwowali również lekarze z Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych. Mogą występować na tułowiu i kończynach.

Pojawienie się pokrzywki może poprzedzać inne objawy zakażenia koronawirusem. We Francji opisano m.in. historię 27-letniej kobiety, u której pokrzywka pojawiła się na 48 godzin przed wystąpieniem gorączki i dreszczy w przebiegu COVID-19. Szacuje się, że pokrzywa towarzyszy ok. 19 proc. przypadków.

Covidowe palce

Covidowe palce
Covidowe palce (Dermatology Mercy Medical Group)

To jeden z objawów, którego lekarze nie obserwowali wcześniej w przebiegu innych chorób. U części zakażonych koronawirusem na palcach rąk lub stóp pojawia się sine zabarwienie, przypominające odmrożenia. Najczęściej w późniejszym etapie zmiany przechodzą w pęcherze, owrzodzenia, suche nadżerki.

Covidowe palce zauważono u ok. 19 proc. zakażonych, głównie w grupie młodych chorych.

Zmiany plamisto-grudkowe

Zmiany plamisto-grudkowe przy COVID-19
Zmiany plamisto-grudkowe przy COVID-19 (Dermatology Mercy Medical Group)

Zmiany plamisto-grudkowe są jednymi z najczęściej obserwowanych w przebiegu COVID-19. W jednej z analiz we Włoszech zauważono, że spośród 18 pacjentów, którzy mieli zmiany skórne, aż 14 (77,8 proc.) miało właśnie zmiany plamisto-grudkowe.

Tego typu dolegliwości najczęściej pojawiają się wraz z innymi, bardziej typowymi objawami zakażenia koronawirusem. Występują u ok. 47 proc. chorujących.

Siność siateczkowata

Siność siateczkowata przy COVID-19
Siność siateczkowata przy COVID-19 (Dermatology Mercy Medical Group)

Siateczkowe zasinienia na skórze zaobserwowali u zakażonych koronawirusem na początku lekarze w Stanach Zjednoczonych. Eksperci uważają, że te zmiany mają charakter wtórny i są związane z zaburzeniami w układzie krążenia.

Lekarze potwierdzają, że koronawirus może powodować problemy naczyniowe. Również w Polsce do specjalistów zgłasza się coraz więcej pacjentów z niewydolnością żylną, zakrzepicą i zapaleniem żył.

Szacuje się, że siność siateczkowa występuje w ok. 6 proc. przypadków zakażeń koronawirusem.

Zmiany pęcherzykowe

Zmiany pęcherzykowe COVID-19
Zmiany pęcherzykowe COVID-19 (DermatologyMercy Medical Group)

Zmiany pęcherzykowe są dość charakterystyczne dla wszystkich infekcji wirusowych. Wysypka przypomina zmiany występujące podczas ospy wietrznej. Krosty najczęściej pojawiają się na kończynach i są swędzące. Mogą poprzedzać inne objawy zakażenia koronawirusem. Występują u ok. 9 proc. chorujących na COVID-19.

Rozlane ogniska krwotoczne

Zmiany skórne przy COVID-19
Zmiany skórne przy COVID-19 (Dermatology Mercy Medical Group)

To najrzadziej obserwowane zmiany. U niewielkiej grupy pacjentów z COVID-19 zauważono wykwity skórne przypominające rozlane ogniska krwotoczne. Prawdopodobnie ma to związek z powikłaniami naczyniowymi i zaburzenia krzepnięcia krwi w przebiegu zakażenia.

Naukowcy zauważyli, że namnażanie wirusów skutkuje powstawaniem mikrouszkodzeń na ściankach naczyń krwionośnych.

3. Jak długo utrzymują się zmiany skórne podczas COVID-19?

Zmiany skórne najczęściej utrzymują się od 5 do 14 dni. Lekarze przyznają, że takie objawy mogą wystąpić również, jako powikłania po przejściu infekcji, jednak wtedy pod uwagę brana jest również reakcja alergiczna związana z lekami stosowanymi podczas leczenia COVID-19.

- Zmiany skórne często są takim sygnałem ostrzegawczym, bo dotyczą w zdecydowanej większości osób bezobjawowych, które nieświadomie mogą zarażać innych. W celu weryfikacji rozpoznania, żeby wykluczyć zmiany polekowe u wszystkich pacjentów, którzy są w trakcie leczenia z powodu infekcji koronawirusem i mają zmiany skórne, wykonujemy badanie histopatologiczne - wyjaśnia prof. Irena Walecka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze