Trwa ładowanie...

Dlaczego zakażeni koronawirusem umierają? Przyczyną mogą być skrzepy krwi

Obserwacje pacjentów z Irlandii pokazują, że do śmierci zakażonych pacjentów mogą doprowadzać zaburzenia krzepnięcia krwi. Autorzy badań próbują ustalić, w jaki sposób mikroskrzepy powstają w płucach.

Zobacz film: "Ciało ostrzega przed udarem"

1. Zaburzenia krzepnięcia krwi groźnym powikłaniem koronawirusa

Badacze z Irish Centre for Vascular Biology zauważyli niepokojącą tendencję wśród pacjentów z ciężkim przebiegiem Covid-19. U niektórych pojawiały się zaburzenia krzepnięcia krwi, co zdaniem autorów badania mogło być przyczyną śmierci u części z nich.

Obserwacje dotyczyły pacjentów z Irlandii, którzy wymagali leczenia w szpitalu. Zauważono też wyraźną zależność pomiędzy ciężkim przebiegiem choroby a wyższym poziomem aktywności krzepnięcia krwi.

"Nasze nowe odkrycia pokazują, że Covid-19 jest związany z unikalnym rodzajem zaburzenia krzepnięcia krwi, które skupia się głównie w płucach. Bez wątpienia przyczynia się do wysokiego poziomu śmiertelności u pacjentów z Covid-19" - tłumaczył w "Independent" prof. James O'Donnell, dyrektor Irish Centre for Vascular Biology. "Oprócz zapalenia płuc w płucach obserwujemy również setki małych skrzepów krwi" - dodaje hematolog.

2. Ryzyko zawałów i udarów mózgu u pacjentów z Covid-19

Zdaniem hematologa to zjawisko może wyjaśniać, dlaczego u niektórych pacjentów przy ciężkim przebiegu Covid-19 dochodzi do wyraźnego spadku poziomu tlenu we krwi, a nawet do niedotlenienia. Autorzy badania są przekonani, że konieczne są dalsze analizy, które pozwolą opracować skuteczne metody leczenia pacjentów z grup wysokiego ryzyka. Naukowcy zastanawiają się również, czy leki rozrzedzające krew mogą zmniejszyć ryzyko tworzenia się skrzepów, zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia.

Prof. O'Donnell podkreśla też, że występowanie skrzepów w ciężkim przebiegu COVID-19 oznacza też większe ryzyko zawałów i udarów mózgu u tych pacjentów.

Zobacz także: Koronawirus może powodować udar mózgu u młodych osób

Badanie przeprowadzone przez kilka ośrodków naukowych w Irlandii zostało opublikowane w czasopiśmie medycznym "British Journal of Hematology".

Źródło: British Journal of Hematology

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.