Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Czy Polacy chcą się szczepić? Badanie dla WP

 Maria Krasicka
28.01.2021 16:47
Czy Polacy chcą się szczepić? Badania dla WP
Czy Polacy chcą się szczepić? Badania dla WP (GettyImages)

Chociaż w Polsce rozpoczął się Narodowy Program Szczepień na COVID, to wciąż wielu Polaków ma wątpliwości, czy w ogóle chce się szczepić.

spis treści

1. Polacy chcą się szczepić

W najnowszym badaniu przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna wzięło udział 1085 dorosłych osób z całego kraju. Uczestnicy byli pytali o główne o swoje wątpliwości dotyczące szczepionki na koronawirusa.

Z sondażu wynika, że prawie połowa badanych zamierza się zaszczepić przeciwko COVID-19. Jednak aż 32 proc. jest zdecydowanie przeciwna szczepieniom.

Zobacz film: "Ryszard Kalisz krytykuje system programu szczepień na COVID-19"
Czy zamierzasz zaczepić się na koronawirusa?
Czy zamierzasz zaczepić się na koronawirusa? (Ariadna dla WP)

Badani zostali również zapytani o to, z jakim stwierdzeniem dotyczącym szczepienia przeciw COVID-19 zgadzają się najbardziej. Do wyboru mieli: zaszczepię się w pierwszym możliwym terminie, nie zaszczepię się w ogóle oraz wstrzymam się ze szczepieniem do momentu, aż będzie więcej informacji na temat ewentualnych powikłań.

Z którym stwierdzeniem się zgadzasz?
Z którym stwierdzeniem się zgadzasz? (Ariadna dla WP)

Prawie połowa badanych woli poczekać ze szczepieniem do momentu, aż uzyska więcej informacji na temat możliwych działań niepożądanych po przyjęciu szczepionki. W rozmowie z WP abcZdrowie prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog z UMCS, wyjaśnia, że szczepionki przeciwko koronawirusowi zostały bardzo dobrze przebadane.

- Prace nad technologią wykorzystującą mRNA do szczepień trwały ponad 30 lat, a ostatnie lata poświęcono badaniu sposobu dostarczenia tego fragmentu materiału genetycznego do organizmu - mówi. - Nie ma żadnych podstaw naukowych, aby przewidywać jakiekolwiek niekorzystne skutki podania szczepionki mRNA, w tym zaburzeń odporności czy reakcji autoimmunologicznych - dodaje prof. Szuster-Ciesielska.

Jak zaznacza, jest to jedna z najbezpieczniejszych i najczystszych szczepionek, jakie kiedykolwiek powstały.

2. Benefity dla zaszczepionych

Jeszcze przed wprowadzeniem szczepionki na koronawirusa na polski rynek, rząd planował wprowadzenie benefitów dla osób chcących się zaszczepić. W ten sposób chciał zachęcić obywateli do szczepienia się na SARS-CoV-2.

Jak wynika z badań, zdecydowanej większości badanych, ta wiadomość po prostu umknęła. Aż 85 proc. przyznało, że nie wiedzieli o ewentualnych benefitach za szczepienia. Jednak nawet jeśli istniałyby jakieś korzyści dla zaszczepionych, to 70 proc. badanych zaszczepiłoby się bez względu na ewentualne korzyści.

Benefity dla zaszczepionych
Benefity dla zaszczepionych (Ariadna dla WP)

Kiedy na początku stycznia wybuchła afera z zaszczepionymi na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym aktorami, wielu ekspertów przypuszczało, że będzie to niosło ze sobą pozytywne skutki i więcej osób będzie chciało się zaszczepić.

- Czy w Polsce kiedykolwiek jakikolwiek program nie miał odchyleń? To prawie jak bony na samochód kiedyś. Trzeba się starać. Pytanie, czy to źle, że ludzie z tzw. elit starają się otrzymać szczepionkę. Czy to dobrze dla szczepionki, czy źle? To, że część osób traktuje szczepionkę negatywnie, a inni o nią walczą to bardzo dobrze! Niech walczą – pytał wówczas prof. Włodzimierz Gut.

Jednak z przeprowadzonych badań wynika, że zdecydowana większość badanych (aż 67 proc.) nie czuje się zachęcona do szczepień przez zaszczepienie znanych osób ze świata kultury, mediów czy polityki.

Czy zachęcają cię informacje o zaszczepionych?
Czy zachęcają cię informacje o zaszczepionych? (Ariadna dla WP)

Według danych udostępnionych 28 stycznia przez Ministerstwo Zdrowia zaszczepiono już 1 008 253 osób, z czego tylko 588 przypadków miało poszczepienne działania niepożądane. Dzienna liczba szczepień wynosi 98 264.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze