Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Łukasz Szumowski chce za darmo zaszczepić medyków. Wyjaśnia też działanie czerwonych stref

Avatar placeholder
13.08.2020 11:31
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski o szczepioce
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski o szczepioce (East News)

"W tym roku Ministerstwo Zdrowia zamierza rozszerzyć refundację szczepionki przeciwko grypie sezonowej" - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Obejmie ona personel medyczny (to nawet 500 tys. osób), emerytów oraz osoby z grupy ryzyka. Szumowski również odniósł się do wzrostu liczby zachorowań. W jego opinii obecny stan "jeszcze nie zagraża systemowi opieki zdrowotnej w Polsce"

1. Jedna czy dwie fali koronawirusa?

Podczas wywiadu dla TVN24 Łukasz Szumowski był pytany o prognozy dotyczące epidemii koronawirusa. Czy będzie druga fala? Czy skończyła się pierwsza? Minister zdrowia oparł, że resort "weryfikuje swoje oczekiwania co do fal". Jak podkreślił, coraz więcej ekspertów międzynarodowych mówi o tym, że koronawirus SARS-CoV-2 zachowuje się inaczej niż wirus grupy sezonowej.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski: W pierwszej kolejności szczepionkę dostanie personel medyczny
Minister zdrowia Łukasz Szumowski: W pierwszej kolejności szczepionkę dostanie personel medyczny

Szumowski również odniósł się do kwestii szczepień przeciwko grypie. Wielu ekspertów obawia się, że w tej jesieni epidemie grypy i koronawirusa pokryją się w czasie, co może skutkować paraliżem służby zdrowia.

Zobacz film: "Koronawirus. Prof. Krzysztof Simon o rozporządzeniu ministra zdrowia z 28 kwietnia 2020 r. (Dz.U. poz. 775)"

"Chcemy zrefundować wszystkim medykom szczepienia na grypę, bo to jest najbardziej narażona grupa. Zresztą takie są tendencje na świecie, że jeżeli będzie szczepionka na koronawirusa, w pierwszej kolejności dostaną ją medycy" - powiedział minister zdrowia.

Dodał też, że refundacja szczepionki przeciwko grypie w tym roku będzie rozszerzona i może objąć ok. 500 tys. pracowników służby medycznej, emerytów oraz osób z grypy ryzyka. "Będziemy apelowali, żeby ludzie się wyszczepili w większej liczbie" - podkreślił Szumowski.

Przypomnijmy, że wcześniej prof. Rober Flisiak prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, w rozmowie z WP abcZdrowie powiedział, że większość pracowników szpitali jest świadoma i szczepi się przeciwko grypie co roku. Robią to jednak we własnym zakresie, ponieważ zanim szpital przeprowadzi przetarg na zakup szczepionki i przejdzie całą biurokratyczną procedurę, zazwyczaj jest już październik. Dlatego pracownicy medyczni często wolą wydać 30-50 zł na szczepionkę z własnej kieszeni, ale zaszczepić się przed rozpoczęciem sezonu na grypę.

2. Koronawirus na weselach

Od kilku tygodni w Polsce obserwujemy wzrost dziennej liczby zakażeń koronawirusem. W opinii Szumowskiego obecny stan "jeszcze nie zagraża systemowi opieki zdrowotnej w Polsce". Jak podał minister, w całym kraju jest obecnie 70 pacjentów z COVID-19, których stan wymagał podłączenia pod respirator. Gdyby "chorych aktywnych byłoby 7, 8, 10 tysięcy w szpitalach", wówczas zdaniem Szumowskiego, wystąpiłby problem.

"Gdybyśmy podwajali liczbę chorych co dwa, trzy, pięć dni to byłbym bardzo zaniepokojony i gdyby wzrastała liczba (osób - red.) w szpitalach, na respiratorach, to wtedy byłbym bardzo zaniepokojony" - powiedział Szumowski.

Podkreślił również, że niepokojącym jest fakt, że "ludzie zaczęli się zarażać na imprezach". "To jest takie zjawisko, które trudniej kontrolować niż duży zakład pracy, gdzie mamy wszystkie osoby w jednym miejscu - ocenił Szumowski. - Niestety widzimy zresztą, że ta epidemia w tej chwili lokalizuje się w obszarach, w których tradycyjnie są huczne, długie wesela, spotkania rodzinne i tak dalej" - powiedział Szumowski na antenie TVN24.

3. Podział powiatów. Będzie więcej czerwonych stref?

8 sierpnia Ministerstwo Zdrowia ogłosiło podział powiatów na strefy "czerwone", "żółte" i "zielone". Obostrzenia dotyczyły 19 powiatów w województwach śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim i podkarpackim. Polegają one na wprowadzeniu obowiązku zasłaniania ust i nosa również na "świeżym powietrzu", zawieszenie działalności klubów i dyskotek oraz zakaz imprez masowych. Liczba uczestników uroczystości rodzinnych (np. wesela i pogrzeby) ograniczona do maksimum 50 osób.

Łukasz Szumowski został zapytany, czy do tej listy dojdą nowe powiaty? Na to minister odparł, że z analiz wieczornych i porannych wynika, że "mniej więcej liczba tych powiatów będzie podobna".

Minister zdrowia na pytanie, co musiałoby się stać, żeby cała Polska na nowo stała się czerwoną strefą, czyli została objęta bardzo restrykcyjnymi obostrzeniami i lockdownem, odpowiedział, że "musielibyśmy mieć sytuację niewydolności systemu ochrony zdrowia, bo ten moment zagraża życiu ludzi".

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Szczepionka przeciwko gruźlicy chroni przed COVID-19? Prof. Robert Mróz radzi czy warto odświeżyć szczepienie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze