Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Moderna zaczyna testy szczepionki na młodzieży. "To potrzebne badania" - mówi prof. Szuster-Ciesielska

 Ewa Rycerz
12.12.2020 21:58
Moderna i Pfizer rozpoczęły testy szczepionki przeciwko koronawirusowi na młodzieży
Moderna i Pfizer rozpoczęły testy szczepionki przeciwko koronawirusowi na młodzieży (gettyimages.com)

Koncern Moderna rozpoczyna badania szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 na młodzieży. - To kolejny, niezbędny do poszerzenia naszej wiedzy o preparacie etap badań - mówi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog.

spis treści

1. Koncerny testują szczepionkę na młodzieży

Epidemia koronawirusa, choć nieco się ustabilizowała, nadal stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Nadzieję na poprawę sytuacji epidemicznej eksperci upatrują w szczepionce. Preparat ma być dostępny w Polsce w pierwszej połowie 2021 r. Według obecnych danych będzie to jednak szczepionka przeznaczona tylko dla osób dorosłych, powyżej 16 r.ż. Dzieje się tak, ponieważ koncerny produkujące szczepionki nie przebadały swoich preparatów na dzieciach i młodzieży. Tego typu badania dopiero trwają. Prowadzą je dwie firmy: Pfizer oraz Moderna.

- Testowanie szczepionki z udziałem dzieci w wieku 12-17 lat to kolejny etap badań bezpieczeństwa i skuteczności preparatu. Takie badania zaczęła już firma Pfizer. Szczepionka tej firmy dla dzieci niczym nie różni się od tej dla dorosłych. Opóźnienie badań na dzieciach wynika z faktu, że firmy chciały szybko wprowadzić na rynek preparat dla dorosłych - podkreśla dr Paweł Grzesiowski, immunolog i pediatra.

Zobacz film: "Czy suche dłonie mogą być objawem COVID-19?"

Ekspert podkreśla, że badania pediatryczne zawsze mają wyższe wymagania, a w związku z tym trwają dłużej. - Badania tego typu muszą być wykonywane na znacznie większych grupach, ponadto wymagają dodatkowych procedur bezpieczeństwa i zwykle nie jest podawane placebo - dodaje ekspert.

Chodzi o to, by zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań poszczepiennych po przyjęciu placebo. W czasie badań nad szczepionką dla dzieci sprawdzana jest także odpowiedź układu immunologicznego osób poddanych szczepieniom oraz poszukiwana optymalna dawka. Następnie ocenia się skuteczność i bezpieczeństwo pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz korelację preparatu z innymi, już wcześniej przyjętymi szczepieniami.

2. Szczepionka po przechorowaniu koronawirusa? "To bezpieczne"

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie podkreśla, że badania na młodszej populacji są niezbędne. Można też przypuszczać, że kolejnym krokiem będą badania na dzieciach.

- Skoro firma Moderna rozpoczęła badania nad szczepionką dla młodzieży, to oznacza, że otrzymała na to pozwolenie. Na razie nie wiemy jednak, czy preparat będzie miał tę samą dawkę materiału genetycznego, czy mniejszą. Do ustalenia tego potrzebne są właśnie te badania - wyjaśnia Szuster-Ciesielska.

Dzieci zazwyczaj przechodzą zakażenie SARS-CoV-2 bezobjawowo lub skąpoobjawowo, lecz eksperci zauważają, że coraz częściej dochodzi u nich do wystąpienia zespołu pocowidowego i występowawnia wieloukładowego zespołu zapalnego (PIMS).

- Nie ma jednak przeciwwskazań, aby osoby, które przeszły COVID-19 poddały się szczepieniu. CDC sugeruje takie postępowanie w celu wzmocnienia odpowiedzi, szczególnie u osób, które przeszły łagodną formę COVID-19 i w związku z tym mogą mieć niższy poziom ochrony. Dodatkowym uzasadnieniem jest możliwość, co prawda rzadka, ponownej infekcji - informuje prof. Szuster Ciesielska.

Firma Moderna ma przetestować szczepionkę na 30 tys. chętnych osób w wieku 12-17 lat. - Zgodnie z międzynarodowymi procedurami badania leków, to reprezentatywna grupa - podkreśla dr Paweł Grzesiowski.

Polski rząd zdecydował się na zakup 40 mln dawek preparatu, który wyprodukuje 5 firm.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze