Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Prof. Horban o trzeciej fali COVID-19. "W takim momencie trzeba by było zmienić filozofię szczepień" (WIDEO)

Profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. epidemii COVID-19, był gościem programu Newsroom WP. Profesor obawia się, że jeżeli trzecia fala koronawirusa SARS-CoV-2 dotrze do Polski, może być bardziej niebezpieczna niż poprzednie.

- Jeżeli państwo popatrzą na liczby w Wielkiej Brytanii albo na przykład w Izraelu, to są zatrważające. Bo to byłaby w tym momencie większa fala niż ta, która nas dotknęła w październiku i listopadzie. Przekładając na naszą liczbę mieszkańców, to jest 40 tys. nowo zdiagnozowanych osób dziennie. (...) Taka może być najgorsza trzecia fala i tego najbardziej się boimy - przyznaje prof. Horban.

Jakie zmiany należałoby wprowadzić w strategii walki z pandemią, gdyby Polskę dotknęła trzecia fala zakażeń SARS-CoV-2?

- W takim momencie trzeba by było zmienić filozofię szczepień, tzn. zacząć robić to, co robią Brytyjczycy, którzy ścigają się z tym wirusem, w związku z czym szczepią jedną dawką - twierdzi prof. Horban.

Główny doradca premiera ds. epidemii COVID-19 dodaje, że na ten moment Polska nie zamierza iść śladem Brytyjczyków i szczepić kolejne grupy osób tylko jedną dawką.

Mimo że szczepionek Pfizera jest mniej, niż początkowo zakładano, rząd zdecydował kontynuować przyjętą wcześniej strategię odkładania drugiej dawki wakcyny dla tych, którzy przyjęli już pierwszą dawkę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.