Trwa ładowanie...

Czym różnią się szczepionki Moderny, Pfizera i AstraZeneca? Która jest lepsza? (WIDEO)

Czym różnią się szczepionki Moderny, Pfizera i koncernu AstraZeneca? Czy są równie skuteczne? Czy któraś z nich jest bezpieczniejsza? Wątpliwości rozwiewała w programie "Newsroom" WP dr Emilia Skirmuntt, wirusolog ewolucyjna z Uniwersytetu w Oksfordzie.

- To zależy na co będziemy patrzeć. Rzeczywiście szczepionki Pfizera i Moderny mają bardzo wysoką efektywność. Po podaniu drugiej dawki jest ona na poziomie 94-95 proc. Jeżeli chodzi o szczepionkę AstraZeneki, ta efektywność jest nieco niższa, ale też na tyle wysoka, że w większości przypadków uchroni nas przed zachorowaniem - mówiła dr Emilia Skirmuntt.

Ekspertka przyznała, że badania wskazują, że szczepionka wyprodukowana przez koncern AstraZeneca daje około 70 proc. skuteczności. To mniej w porównaniu z pozostałymi dwiema szczepionkami, które są już dostępne na rynku, ale wiele zależy od wieku pacjenta. AstraZeneca wygrywa z kolei, jeśli chodzi o kwestię łatwości transportu. Może być przechowywana w normalnej lodówce przez dłuższy czas.

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze