Koronawirus w Polsce. Wiek lekarzy może stanowić zagrożenie w walce z wirusem
Co czwarty lekarz w Polsce mógłby z dnia na dzień odejść z pracy, ponieważ znajduje się w wieku emerytalnym. Już w 2019 r. Naczelna Izba Lekarska alarmowała, że wśród czynnych zawodowo lekarzy aż 7,2 proc. stanowią emeryci. Najliczniejszą grupą są lekarze w wieku od 61 do 80 lat, czyli najbardziej narażeni na zarażenie koronawirusem.
1. Wiek lekarzy w Polsce a koronawirus
Lekarze stoją na pierwszej linii frontu i są w grupie ryzyka zarażenia wirusem. Personel boi się o zdrowie swoje i bliskich.
- Z badań wiemy, że cukrzyca i nadciśnienie zwiększają ryzyko zgonu. Lekarze mają ojców i matki w starszym wieku i nie ma rozwiązań na taką sytuację. Mają się wyprowadzić, kiedy np. mieszkają razem? W Lombardii 150 lekarzy zachorowało, a 2 zmarło – mówi dr Jakub Przyłuski ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.
Do tego dochodzi kwestia wieku lekarzy w Polsce. Starsi są wyjątkowo narażeni na działanie koronawirusa, a wielu medyków, którzy są w wieku emerytalnym, wciąż pracuje. Okazuje się, że 11 tys. lekarzy i 23,5 tys. lekarek (odpowiednio 19 proc. i 29 proc.) mogłoby zrezygnować z pracy w najbliższym czasie. Do granicy wieku emerytalnego zbliża się 6,8 tys. lekarzy i 8,1 tys. lekarek.
2. Brak maseczek i sprzętu w szpitalach
Na oddziałach zakaźnych brakuje maseczek, sprzętu i kombinezonów ochronnych. jest to coraz bardziej powszechny problem, który naraża nie tylko pacjentów, ale również przemęczonych lekarzy, którzy pracują 24 godziny na dobę.
- Musimy być odpowiedzialni, w przeciwnym razie starsi ludzie będą umierać. Jeszcze nie jest za późno, bo choć najgorsze przed nami, możemy sobie z tym poradzić – zapewnia Przyłuski.
3. Co możemy zrobić?
Nosić maseczki, przecierać klamki, myć ręce, dezynfekować powierzchnie i zostać w domu. Wówczas, zdaniem lekarzy, zdołamy opanować sytuacje.
Według dr. Przyłuskiego noszenie maseczek ma sens z dwóch powodów. Po pierwsze osoba zarażona, która nie wykazuje objawów zarażenia, nikogo nie zarazi, a po drugie nosząc maseczkę, eliminuje się nawyk dotykania ust i nosa, czyli zamyka się wirusowi drogę dostania do organizmu. Jest to szczególnie ważne w komunikacji miejskiej.
Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Arechin (chlorochina) na malarię może zwalczać koronawirusa SARS-CoV-2
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
|Na czym dokładnie polega kwarantanna w przypadku koronawirusa? Ekpert wyjaśnia [WIDEO]|Koronawirus: Czy warzywa i owoce z Włoch mogą przenosić niebezpieczny wirus z Chin? [WIDEO]"]
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.