Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Wiek lekarzy może stanowić zagrożenie w walce z wirusem

Co czwarty lekarz w Polsce mógłby z dnia na dzień odejść z pracy, ponieważ znajduje się w wieku emerytalnym. Już w 2019 r. Naczelna Izba Lekarska alarmowała, że wśród czynnych zawodowo lekarzy aż 7,2 proc. stanowią emeryci. Najliczniejszą grupą są lekarze w wieku od 61 do 80 lat, czyli najbardziej narażeni na zarażenie koronawirusem.

1. Wiek lekarzy w Polsce a koronawirus

Lekarze stoją na pierwszej linii frontu i są w grupie ryzyka zarażenia wirusem. Personel boi się o zdrowie swoje i bliskich.

- Z badań wiemy, że cukrzyca i nadciśnienie zwiększają ryzyko zgonu. Lekarze mają ojców i matki w starszym wieku i nie ma rozwiązań na taką sytuację. Mają się wyprowadzić, kiedy np. mieszkają razem? W Lombardii 150 lekarzy zachorowało, a 2 zmarło – mówi dr Jakub Przyłuski ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.

Problem w szpitalu w Łomży
Problem w szpitalu w Łomży (East News)

Do tego dochodzi kwestia wieku lekarzy w Polsce. Starsi są wyjątkowo narażeni na działanie koronawirusa, a wielu medyków, którzy są w wieku emerytalnym, wciąż pracuje. Okazuje się, że 11 tys. lekarzy i 23,5 tys. lekarek (odpowiednio 19 proc. i 29 proc.) mogłoby zrezygnować z pracy w najbliższym czasie. Do granicy wieku emerytalnego zbliża się 6,8 tys. lekarzy i 8,1 tys. lekarek.

2. Brak maseczek i sprzętu w szpitalach

Na oddziałach zakaźnych brakuje maseczek, sprzętu i kombinezonów ochronnych. jest to coraz bardziej powszechny problem, który naraża nie tylko pacjentów, ale również przemęczonych lekarzy, którzy pracują 24 godziny na dobę.

- Musimy być odpowiedzialni, w przeciwnym razie starsi ludzie będą umierać. Jeszcze nie jest za późno, bo choć najgorsze przed nami, możemy sobie z tym poradzić – zapewnia Przyłuski.

3. Co możemy zrobić?

Nosić maseczki, przecierać klamki, myć ręce, dezynfekować powierzchnie i zostać w domu. Wówczas, zdaniem lekarzy, zdołamy opanować sytuacje.

Według dr. Przyłuskiego noszenie maseczek ma sens z dwóch powodów. Po pierwsze osoba zarażona, która nie wykazuje objawów zarażenia, nikogo nie zarazi, a po drugie nosząc maseczkę, eliminuje się nawyk dotykania ust i nosa, czyli zamyka się wirusowi drogę dostania do organizmu. Jest to szczególnie ważne w komunikacji miejskiej.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Arechin (chlorochina) na malarię może zwalczać koronawirusa SARS-CoV-2

Zobacz film: "Objawy koronawirusa"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.