Kupujesz na święta? Roślina może być niebezpieczna dla zdrowia
Jemioła to nie tylko bożonarodzeniowa ozdoba, ale także roślina o wielu właściwościach leczniczych. Czy jednak powinniśmy wykorzystywać ją nie tylko jako dekorację świąteczną, ale także jako naturalny lek?
1. Cenne właściwości jemioły
Jemioła to cenny surowiec lekarski, a od grudnia można ją nabyć na niemal każdym targu oraz dostrzec na drzewach, takich jak topole, lipy, brzozy czy dęby, które pozbawione są liści w zimie.
Ta roślina o charakterystycznym wyglądzie była wykorzystywana już w starożytności. Wierzono, że pomaga w leczeniu wielu chorób, w tym problemów z płodnością. W Europie przez wiele lat stosowano ją w leczeniu epilepsji.
Przypisuje się jej zdolność do zwalczania nowotworów, łagodzenia napięcia nerwowe, walki z nadciśnieniem, ochrony układu krwionośnego i wzmacniania odporności. Obecne w jemiole lektyny i wiskotoksyny mają działanie cytotoksyczne.
Ponadto jemioła działa moczopędnie, zwiększa częstotliwość skurczów serca i rozszerza naczynia krwionośne, wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe, łagodzi dolegliwości związane z menopauzą.
2. Specjalista zaleca ostrożność
Badania naukowe potwierdzają, że jemioła zawiera fitozwiązki, które mogą korzystnie wpływać na nasz organizm. Czy powinniśmy ją zatem stosować jako naturalny lek? Otóż suplementy i wyciągi z jemioły mogą powodować skutki uboczne.
Jemioła może wywołać nudności, wymioty, biegunkę, niskie ciśnienie krwi lub zawroty głowy. Roślina także wchodzi w interakcje z niektórymi lekami, takimi jak antykoagulanty, antydepresanty czy leki stosowane w leczeniu chorób serca i nadciśnienia.
Zawartość substancji korzystnie wpływających na zdrowie, zależy od gatunku rośliny. Jemiołę można nabyć w różnych formach - jako susz do zaparzania, składnik mieszanki ziół, tabletki, a także w postaci kropli na bazie alkoholu.
Niektórzy zbierają jemiołę samodzielnie i po wysuszeniu wykorzystują do przygotowywania maceratu czy naparów. Czy jemioła jest zimowym hitem na zdrowie, czy raczej powinniśmy traktować ją tylko jako element tradycji?
- Jemioła była surowcem ludowym, wykorzystywano ją niegdyś głównie do robienia naparów. Ale to jest historia, bo dzisiaj mamy lepsze środki i w związku z tym jemiołę odstawiliśmy. Pacjentom zalecam korzystanie z niej tylko jako z elementu tradycji, rośliny, którą zawieszamy pod sufitem, żeby się pod nią pocałować – mówił dr n. med. Leszek Borkowski w rozmowie dla WP abcZdrowie.
3. Toksyczność jemioły
Na suplementy diety z jemiołą warto więc uważać, nieprzemyślany zakup może mieć przykre konsekwencje. Dr Borkowski szczególnie przestrzegał przed samodzielnym zbieraniem jemioły czy wykorzystywaniem jej w leczeniu groźnych chorób.
- Jemioła zawiera toksyczne substancje, jej podawanie niezwykle podrażnia wątrobę, a także, choć rzadziej, również trzustkę. Z tego powodu trzeba ją uznać za toksyczny surowiec farmaceutyczny, z którego nie należy korzystać - podsumował specjalista.
Toksyczność jemioły może się różnić w zależności od gatunku, a brak dokładnej wiedzy może źle się skończyć.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.