Lapisowanie zębów mlecznych - charakterystyka, przebieg, stosowanie

Lapisowanie zębów mlecznych to zabieg impregnacji za pomocą azotanu srebra. Impregnuje się tkankę próchniczą, co sprawia, że zmiany próchnicze się cofają, a rozmiękła masa zęba staje się znów twarda. Wadą takiego leczenia próchnicy jest fakt, że ząb po takim zabiegu staje się czarny (jednak w przypadku leczenia zębów mlecznych nieestetyczny wygląd będzie towarzyszył dziecku niezbyt długo, aż do momentu wypadnięcia mleczaka). Lapisowanie zębów mlecznych stosowane jest więc zwykle wtedy, kiedy ze względu na duże zniszczenia nie ma szans na zachowawcze leczenie plombą.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy zęby mleczne leczy się kanałowo?"

Lapisowanie zębów mlecznych - charakterystyka

Zabieg lapisowania zębów mlecznych polega na wcieraniu 40-procentowego roztwóru azotanu srebra (przez około 2-3 minuty) w dotknięty próchnicą ząb mleczny. Po tym ząb jest osuszany i wciera się w niego tzw. strącalnik, np. sól kuchenną, eugenol czy kwas pirogalusowy. Pod wpływem tych zabiegów w zębie pojawia się białczan srebra, odporny na próchnicę, o działaniu antybakteryjnym. Po zabiegu ząb pod wpływem wytrącającego się srebra jest przebarwiony na czarno, co jest zupełnie normalne. Zaczernienie zęba pojawia się tylko tam, gdzie było ognisko próchnicy. W trakcie zabiegu nie pociemnieją pozostałe zęby.

Lapisowanie zębów mlecznych - przebieg

Przebieg zabiegu lapisowania zębów mlecznych wygląda tak:

  • najpierw usuwa się osad nazębny za pomocą szczoteczki z wodą utlenioną;

  • ząb jest płukany strumieniem wody;

  • ząb jest osuszany sprężonym powietrzem;

  • zabezpiecza się mleczaka przed dostępem śliny;

  • powierzchnię zęba zwilża się płynem Lugola (jod z jodkiem potasu w roztworze wodnym), aby ją zdezynfekować;

  • ząb nasączany jest roztworem azotanu srebra przez około 2-3 minuty;

  • jamę ustną trzeba wypłukać substancją strącającą azotan srebra.

Zabieg lapisowania zębów mlecznych powtarza się trzykrotnie, najlepiej jest go powtarzać co tydzień. Jednak ze względu na wygodę i oszczędność czasu, bywa wykonywany trzykrotnie podczas jednej wizyty. Po zakończeniu zabiegu należy pamiętać, aby dziecko przez dwie następne godziny nic nie jadło ani nie piło.

Zdrowe i piękne zęby? Stomatolodzy mają na to sposób!

Codzienne dbanie o higienę jamy ustnej, regularne usuwanie kamienia nazębnego, ale i odpowiednia dieta. To wszystko ma niebagatelny wpływ na stan naszych...

Lapisowanie zębów mlecznych - stosowanie

Lapisowanie zębów mlecznych azotanem srebra stosuje się wtedy, kiedy nie ma już możliwości leczenia zachowawczego za pomocą plomby. Alternatywą jest wtedy jedynie usunięcie zęba. Jest to dość nieprzyjemne przeżycie, szczególnie że mamy do czynienia z dziećmi. Impregnowanie jest więc lepszym wyborem ze względu na jego całkowitą bezbolesność i mniejszy stres, jaki wywołuje u dziecka. W ten sposób można leczyć zęby nawet bardzo małych dzieci.

Czasem wydaje się, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo przecież i tak wypadną. Niestety, próchnica w mleczakach jest wyjątkowo zjadliwa i szybko się rozprzestrzenia. Może dostać się także do już obecnych zębów stałych (szóstki od razu rosną jako zęby stałe i pojawiają się około 5.- 6. roku życia). W przypadku zębów mlecznych często ma miejsce próchnica okrężna i butelkowa, która na początku wygląda jak zwykły osad nazębny (ze względu na położenie przy dziąśle i kolor, który dopiero z czasem staje się czarny) i nie jest zauważana przez rodziców. Innym zabiegiem bezbolesnego leczenia mleczaków, jaki oferuje stomaotologia estetyczna, jest także ozonowanie.

Komentarze (11)
~Gaaabii
~Gaaabii 12 miesięcy temu

@~Jola: Witam ! Bylabym bardzo wdzieczna gdyby podala mi Pani kontakt gdzie robiliscie lapisowanie bezbarwne . Jak zabki po tym lapisowaniu ?podobno bezbarwne jest slabsze , dlatego pytam czy prochnica dalej nie postepuje i czy wszystko z nimi dobrze ?

Odpowiedz
~Sylwestra100
~Sylwestra100 ponad rok temu

@~Jola:Witam ! Prosze mi dac kontakt do gabinetu w ktorym była Pani. W jakim wieku jest dziecko Pani , bo Nasze dziecko jest 2,5letnie i nie chce wspolpracowac. CZy nie znalazla Pani lapisowania bezbarwnego np. w Krakowie ?

Odpowiedz
~Jola
~Jola ponad rok temu

A ja specjalnie z Zakopanego do Warszawy pojechałam na zabieg lapisowania bezbarwnego. Warto było. Nie mam traumy czarnych ząbków. Zabieg przyjemny pani doktor miła. Super, że udało mi się ominąć zwykła lapisowanie

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Lakowanie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Lakowanie
Lakowanie

Lakowanie zębów - charakterystyka, lakowanie a lakierowanie

Lakowanie zębów stałych przeprowadza się na świeżo wyrzniętych zębach. Mogą to być zęby trzonowe (zęby od szóstki do ósemki) oraz przedtrzonowe (...) (czwórki i piątki). Jako pierwsze lakuje się szóstki, gdyż to one...

Piaskowanie zębów - charakterystyka, częstotliwość wykonywania, wskazania

Narzędzia do skalowania zębów

Narzędzia do skalowania zębów

Skalowanie polega na regularnym czyszczeniu widocznych powierzchni zębów.

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny obrazuje przekrój narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach.

Protezy zębowe - charakterystyka, rodzaje, właściwe użycie

Proteza

Proteza

Dzięki protezom osoby starsze i nie tylko mogą uzupełnić brak zębów w jamie ustnej.

Mastektomia - przygotowania do zabiegu, przebieg, powikłania, skuteczność zabiegu

Zabieg mastektomii

Zabieg mastektomii

Operacja amputacji piersi.

Leczenie kanałowe - przebieg, wskazania, powikłania

Ząb leczony kanałowo

Ząb leczony kanałowo

Zęby „martwe" leczy się kanałowo.

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Niecodzienne wykorzystanie ryb

Niecodzienne wykorzystanie ryb

Naukowcy wykorzystali martwego łososia do badań rezonansem magnetycznym.

Nadczynność tarczycy - przyczyny, przebieg, objawy, diagnostyka

Schorzenia tarczycy

Schorzenia tarczycy

Scyntygram gruczołu tarczowego: A - zdrowa tarczyca, B - tarczyca z chorobą Gravesa-Basedowa, C - tarczyca z chorobą Plummera, D - gruczolak toksyczny, E - zapalenie tarczycy.