Legionella w Rzeszowie. Nie żyją cztery zakażone osoby
Nie żyją cztery osoby zakażone bakterią Legionella pneumophila. To pacjenci dwóch rzeszowskich szpitali. Hospitalizacji wymagało do tej pory 71 osób.
1. Cztery osoby nie żyją
Groźna bakteria Legionella pneumophila cały czas szaleje na Podkarpaciu. W dwóch rzeszowskich szpitalach zmarły już cztery osoby.
- Mamy trzy śmiertelne przypadki wśród zakażonych osób, które były u nas hospitalizowane - poinformował w środę po godz. 17 w rozmowie z WP abcZdrowie Andrzej Sroka, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK).
Pierwszy przypadek potwierdzono tam we wtorek. O dwóch kolejnych osobach - pacjentach należącego do USK Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc przy ul. Rycerskiej - poinformowano w środę. To byli pacjenci z dodatkowymi obciążeniami, leczeni onkologicznie.
Jeden śmiertelny przypadek został też potwierdzony w szpitalu miejskim w Rzeszowie.
- To był pacjent onkologiczny oraz z wielochorobowością, u którego zdiagnozowano również zakażenie legionellą. Natomiast z uwagi na obciążenia, to jest chorobę nowotworową i wielochorobowość, pacjent miał złe rokowania - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie Grzegorz Materna, dyrektor szpitala SPZOZ nr 1 w Rzeszowie.
2. Ponad 70 zakażonych
W środę rzeszowski sanepid informował, że liczba hospitalizowanych osób w woj. podkarpackim, u których potwierdzono zakażenie bakterią Legionella pneumophila wzrosła do 71.
Wśród pacjentów z potwierdzonym zakażeniem 50 to mieszkańcy Rzeszowa, 14 powiatu rzeszowskiego, trzy z powiatu dębickiego i po jednej osobie z pow. ropczycko-sędziszowskiego, niżańskiego, stalowowolskiego i przemyskiego.
Jak podaje PAP, 10 zakażonych osób przebywa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Trzy przebywają na oddziale intensywnej opieki medycznej i ich stan jest ciężki. Czterech pacjentów jest w klinice nefrologii, a pozostałe osoby są w klinice gastroenterologii, klinice urologii i na onkologii. Stan siedmiu pacjentów z legionellozą w USK się poprawił.
Trwa dochodzenie epidemiologiczne wszczęte przez sanepid. W poniedziałek 28 sierpnia mają być znane pierwsze wyniki próbek pobranych z miejskich wodociągów.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.