Trwa ładowanie...

Lek Angeliq zniknął z aptek. Tysiące pacjentek zostało bez terapii. Dr Tulimowski: Lek nie ma zamienników

Avatar placeholder
20.06.2021 16:06
Lek angeliq zniknął z aptek. Tysiące pacjentek zostało bez terapii. Dr Tulimowski: Lek nie ma zamienników
Lek angeliq zniknął z aptek. Tysiące pacjentek zostało bez terapii. Dr Tulimowski: Lek nie ma zamienników

Od marca pacjentki mają problem z kupieniem leku Angeliq. Preparat zniknął z aptek w całym kraju. Problem polega na tym, że nie ma dla niego zamienników. Ginekolog dr Jacek Tulimowski opowiada, co w tej sytuacji mogą zrobić pacjentki.

spis treści

1. Lek Angeliq zniknął z aptek

Pani Zofia od 2 lat stosuje lek Angeliq. Preparat ten jest wykorzystywany w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) i łagodzi dolegliwości związane z przekwitaniem. Na początku wiosny lek nagle zniknął z aptek.

- Miałam problem z jego zakupem, ale w końcu znalazłam go w małej aptece na obrzeżach miasta. Myślałam, że to chwilowe. Lekarz przepisał mi zapas, więc do tej pory cały czas się leczyłam. Gdy w czerwcu ginekolog znowu wypisał mi lek Angeliq, jego zakup okazał się niemożliwy. Pytałam w kilku aptekach i farmaceuci rozkładali ręce. Mówią, że brakuje go w hurtowniach już od wiosny - pisze nam pani Zofia po przez platformę dziejesie.wp.pl.

Zobacz film: "Dr Sutkowski: Do klimatyzacji powinniśmy się przyzwyczajać stopniowo"
Lek Angeliq zniknął z aptek
Lek Angeliq zniknął z aptek (Getty Images)

- Z naszych informacji wynika, że problem zaczął pojawiać się już w marcu. Wtedy sprzedaż spadła prawie o połowę. W kwietniu tylko pojedyncze apteki posiadały lek, a w maju nie było go już w żadnej. Sprawdziliśmy też dostępność Angeliq w całej Polsce i obecnie żadna z aptek w naszym systemie nie posiada tego leku - opowiada Michał Bryzek z ktomalek.pl.

Producent leku Angeliq, firma Bayer, poinformował, że preparat będzie ponownie dostępny nie wcześniej niż w połowie roku. Oznacza to, że lek miał pojawić się właśnie w czerwcu. Poprosiliśmy producenta o podanie konkretnych informacji, czy i kiedy Angeliq będzie ponownie dostępny. Jednak w momencie publikacji wciąż nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Ginekolog dr Jacek Tulimowski opowiada, co w tej sytuacji mogą zrobić pacjentki.

2. Jaka jest alternatywa dla Angeliq?

Jak wyjaśnia dr Tulimowski, Angeliq to typowy lek do zastępczej terapii hormonalnej.

- Kiedy ten lek pojawił się na rynku, uchodził za bardzo innowacyjny. Po raz pierwszy wprowadzono kooperację dwóch związków chemicznych - estrogenu (estradiol) i progestagenu (drospirenon). Lek charakteryzował się wysokim stopniem bezpieczeństwa. Był też bardzo wygodny w stosowaniu, ponieważ pacjentki mogły go przyjmować bez konieczności robienia przerw - wyjaśnia dr Tulimowski.

Do dzisiaj na polskim rynku nie pojawił się odpowiednik Angeliq, który zawierałby oba związki chemiczne.

- Żaden inny lek stosowany w HTZ, niezależnie od sposobu podania, nie będzie pełnowartościowym zastępstwem dla Angeliq - podkreśla dr Tulimowski.

Co zatem mają zrobić pacjentki, jeśli nie są w stanie dostać leku? Dr Tulimowski przestrzega przede wszystkim przed odstawieniem leku Angeliq bez konsultacji z lekarzem.

- Tego typu leków nie można odstawiać samowolnie, ponieważ mogą wyniknąć pewne objawy, towarzyszące odstawieniu - mówi ginekolog. - Natomiast kobiety, które dalej chcą kontynuować HTZ, również powinny skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać z dostępnych na rynku leków takie, które będą najbardziej zbliżone do Angeliq. Chodzi przede wszystkim o dopasowanie profilu progestagenu. Przy tym nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że zmiana leku odbędzie się bezboleśnie. Z pewnością będzie pewna grupa pacjentek, która po zmianie preparatu będzie się czuła nie najlepiej i wówczas trzeba będzie ten preparat jeszcze raz zmienić albo go po prostu odstawić - dodaje.

3. Dlaczego zabrakło leku Angeliq w Polsce?

Dr Jacek Tulimowski nie wyklucza, że u producenta leku po prostu wystąpiły problemy związane z produkcją. Natomiast niedostępność leku przeciąga się głównie z tego powodu, że Polska nie jest atrakcyjnym rynkiem zbytu.

- W Polsce liczba kobiet stosujących zastępczą terapię hormonalną wciąż jest znikoma. Szacuje się, że obecnie nawet 7 mln Polek jest w okresie perimenopauzy i menopauzy, ale tylko kilkanaście procent z nich stosuje ZTH. Dla przykładu w Niemczech ten wskaźnik sięga 30 proc. Nie można więc się dziwić, że w przypadku jakiegoś załamania, problemu z produkcją, zmiany schematu dystrybucji czy technologii, producent nie rzuca wszystkiego, żeby dostarczyć lek do Polski, gdzie sprzedają się śladowe ilości tego leku - podkreśla dr Jacek Tulimowski.

Zobacz również: Szczepienie przeciw COVID-19. Czy pacjentki stosujące terapię hormonalną mogą się szczepić preparatem AstraZeneca?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze