Trwa ładowanie...

Lek. Dawid Ciemięga zaleca, jak leczyć COVID-19 w domu

 Ewa Rycerz
31.10.2020 10:54
Lekarz Dawid Ciemięga zaleca odpoczynek
Lekarz Dawid Ciemięga zaleca odpoczynek (123rf)

Witaminy, odpoczynek, kontrola temperatury. Lekarz Dawid Ciemięga, który choruje na COVID-19 pisze, jak leczyć tę chorobę w domu. Daje kilka ważnych wskazówek.

1. Lekarz chory na COVID-19

Koronawirus nie odpuszcza. Z dnia na dzień w Polsce notuje się coraz większe liczby osób zakażonych. Chorują także przedstawiciele służby zdrowia, w tym także lekarz Dawid Ciemięga, który na co dzień bieżące wydarzenia komentuje w sieci. Specjalista przyznaje, że zakażenie przechodzi dość łagodnie, jedynie w 5. dniu choroby odczuwał silne zmęczenie.

"Witaminy, kiszony i Gilmour. Tak leczę sobie COVID. Zgodnie z zaleceniami, pacjent z COVID-19 ma leżeć w domu i czekać jak na zbawienie, a jeśli ma większe objawy, to ma leżeć w szpitalu, gdzie o miejsce trudniej niż na dobry koncert" - pisze gorzko Ciemięga.

Witaminy, kiszony i Gilmour. Tak leczę sobie COVID Zgodnie z zaleceniami, pacjent z COVID19 ma leżeć w domu i czekać...

Opublikowany przez Lekarz Dawid Ciemięga Czwartek, 29 października 2020
Zobacz film: "Dbaj, nie panikuj. Akcja specjalna Wirtualnej Polski"

Postanowił wtedy skonsultować się ze swoim znajomym specjalistą chorób zakaźnych i zapytać, czym się leczyć w domu.

"Mój dobry znajomy, niezwykle mądry facet, mający trzy specjalizacje mówi mi, że właśnie leży w domu z COVID-19 i bierze witaminę C i D, to ja nawet nie muszę pytać czemu. Ale rozmawiamy sobie, on pracuje na oddziale covidowym. (…) Słyszę, że niektórzy lekarze z COVID-19 sami biorą te witaminy, nie jest to ani udowodnione naukowe, ani oficjalnie zalecane. Ale mam pełne zaufanie" – pisze Ciemięga.

To mój 5 dzień COVID odkąd mam objawy, w porównaniu z innymi przechodzę to dobrze, bo mogę swobodnie oddychać, czego nie...

Opublikowany przez Lekarz Dawid Ciemięga Wtorek, 27 października 2020

Dawid Ciemięga wymienia kilka zasad, które mogą przynieść ulgę w leczeniu choroby wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.

2. Jak leczyć COVID-19

Ciemięga relacjonuje, że przyjął witaminę C w dawce 3 g i tak też zaleca innym. Podkreśla jednak, że na witaminę C powinny uważać osoby z chorymi nerkami. "Witamina C może nerki uszkodzić" – zauważa. Jak długo należy ją przyjmować? Ciemięga sugeruje, że na chory powinien ją przyjmować przez cały okres choroby.

"Chorzy powinni przyjmować witaminę D w dawce wysycającej 20 000j co 3 dni przez 2-3 tygodnie, a następnie w dawce podstawowej 4000j codziennie" – pisze lekarz.

Sam także leczył się witaminą D w dawce 20 000 jednostek co 3 dni, czyli 7 000 j. dziennie. "Są obserwacje mówiące, że chorzy z niedoborem witaminy D przechodzą zakażenie gorzej. Nie wiem, czy tak jest czy nie. W różnych krajach lekarze wyraźnie zalecają suplementacje witaminą D i cynkiem przy COVID" – podkreśla Ciemięga.

Według specjalisty, ogromnie ważne jest aby jeść i dużo pić. "Wiem, że kiedy traci się smak i węch, to czujecie się jakbyście jedli papier. Musicie się zmuszać do jedzenia, bo jedzenie daje wartości odżywcze których potrzebujecie, bez nich nie będzie siły do walki z chorobą. Ja wspomagam się nutridrinkami, które zastępują w jakimś sensie posiłki, są kaloryczne i odżywcze, ale trzeba jeść też normalne i zdrowe rzeczy, macie się zmuszać do tego. Nie możecie sobie pozwolić, aby mało nie jeść i mało pić" – pisze.

3. "Musicie dużo odpoczywać"

Chorzy muszą odpoczywać fizycznie i psychicznie. "Nie oglądajcie cały dzień FB i TV” – zaleca Ciemięga.

"Duszność jest często pozorna, czasem już się nie wie, czy brakuje oddechu, czy to tylko zmęczenie i strach. Przy gorączce takie uczucie może być, ale jeśli nie ma wyraźnego kaszlu i świszczącego oddechu, wasze płuca są ok. Jeśli ktoś ma kaszel i coraz ciężej mu oddychać, wzywa pogotowie" - pisze lekarz.

Wyjaśnia, że typowe są uderzenia gorąca, fale większego zmęczenia, szczególnie wieczorem. Nie poleca brać kąpieli w wannie z leżeniem i grzaniem się w ciepłej wodzie, można po tym stracić przytomność.

"Sprawdzajcie sobie temperaturę, ciśnienie (jeśli macie aparat) i puls, ale nie co 20 min, nie ma co szaleć. Niektórym ciśnienie spada, mi akurat ostatnio tętno spadało do takiego jak nigdy nie miałem. Nasilające się objawy oddechowe powinny być powodem włączenia do leczenia heparyny drobnocząsteczkowej" – podsumowuje.

Dawid Ciemięga jest pediatrą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze