Trwa ładowanie...

Lekarz ujawnia zdjęcia RTG pacjentów. Jak wyglądają płuca zaszczepionych na COVID-19?

 Karolina Rozmus
07.08.2021 14:27
Lekarz ujawnia zdjęcia RTG pacjentów. Jak wyglądają płuca zaszczepionych na COVID-19?
Lekarz ujawnia zdjęcia RTG pacjentów. Jak wyglądają płuca zaszczepionych na COVID-19? (Facebook)

Amerykański lekarz ze szpitala w Saint Louis, dr Ghassan Kamel, pokazał zdjęcia RTG płuc chorych na COVID-19. Różnice widoczne są nawet dla laika. Jak wyglądają płuca u zaszczepionych przeciw COVID-19?

spis treści

1. Badanie RTG pokazuje różnicę

Pracujący na oddziale covidowym szpitala w Saint Louis, dr Ghassan Kamel, udostępnił dwa zdjęcia z badania rentgenowskiego. Różnicę pomiędzy nimi widać gołym okiem – pierwsze zdjęcie przedstawia płuca niezaszczepionej osoby chorej na COVID-19.

Całe płuca są mlecznobiałe w przeciwieństwie do obrazu płuc widocznego na drugim zdjęciu.

Zobacz film: "Dr Karauda: Powikłania płucne dotyczą także osób, które skąpo przechorowały COVID-19"

Należy do pacjenta, który zachorował na COVID-19, ale jest w pełni zaszczepiony. W tym wypadku oba płuca są dobrze widoczne, mleczna tafla nie występuje. Jak można zinterpretować pokazane przez lekarza wyniki badań RTG?

Prawidłowy obraz płuc u pacjenta zaszczepionego przeciw COVID-19
Prawidłowy obraz płuc u pacjenta zaszczepionego przeciw COVID-19 (Facebook)

Jak mówi dr Kamel, białe plamy widoczne na zdjęciu RTG osoby niezaszczepionej wskazują na tzw. zacienienia typu mlecznego szkła.

Lekarz tłumaczy, że na zdjęciu RTG osoby, która nie przyjęła szczepionki, widoczne są także blizny. To może wskazywać na niedostateczny przepływ powietrza i jest przyczyną problemów z oddychaniem u chorych oraz ozdrowieńców po COVID-19.

Osoba niezaszczepiona
Osoba niezaszczepiona

Zmętnienie na obrazie dr Kamel częściej obserwuje u tych pacjentów, którzy w przebiegu choroby będą wymagać hospitalizacji, a nawet podłączenia do respiratora.

2. Czy szczepionki na COVID-19 są skuteczne?

Tymczasem drugie zdjęcie prezentuje prawidłowy obraz płuc – chorego na COVID-19, ale po zaszczepieniu. Obraz RTG nie uwidocznił żadnych zacienień czy zmian zapalnych w płucach, co dowodzi skuteczności szczepionek.

Lekarz z SSM Health Saint Louis University Hospital w Missouri powiedział stacji KDSK, że pracując od marca ubiegłego roku na oddziale zakaźnym, widzi zmianę tendencji – hospitalizowanymi pacjentami są teraz ludzie młodzi i przede wszystkim niezaszczepieni. Udostępnione przez lekarza zdjęcia mają jeden cel – zachęcać do szczepień, które – jak udowadnia dr Kamel – są skuteczne.

Chronią przed ciężkim przebiegiem i hospitalizacją z powodu zainfekowania wirusem SARS-CoV-2, atakującym przede wszystkim płuca, prowadząc niekiedy do ostrej niewydolności oddechowej (ARDS).

- Już w ciągu pierwszych pięciu dni u zakażonych dochodzi do wysięku w pęcherzykach płucnych. Następnie dochodzi do reakcji w płucach polegającej na zwiększeniu objętości komórek, które wyściełają pęcherzyki płucne i pogrubieniu ich ścian, następuje też poszerzenie naczyń krwionośnych. Pojawienie się płynu w pęcherzykach płucnych powoduje wyłączenie tych obszarów z oddychania - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Robert Mróz, pulmonolog z II Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Co więcej, ze zmianami pozapalnymi niektórzy pacjenci będą borykać się do końca życia – po ozdrowieniu zmiany zapalne w płucach zamieniają się w zwłóknienia, może zmniejszyć się wydolność oddechowa, przekładająca się na jakość życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze