Trwa ładowanie...

Czwarta fala koronawirusa w Polsce. Dr Karauda: Czas się kończy. Szalupa ratunkowa czeka od dawna

Eksperci wskazują możliwe scenariusze rozwoju czwartej fali w Polsce
Eksperci wskazują możliwe scenariusze rozwoju czwartej fali w Polsce (Getty Images)

Jak może wyglądać kolejna fala koronawirusa w Polsce? Wskazówką może być analiza sytuacji na Florydzie, gdzie aktualnie jest podobny odsetek osób zaszczepionych w poszczególnych grupach wiekowych. To oznaczałoby, że w perspektywie najbliższych dwóch tygodni możemy się spodziewać przyspieszenia dobowych przyrostów zakażeń nawet o 50 proc. w skali tygodnia.

spis treści

1. Czwarta fala COVID-19 w Polsce

Eksperci przyznają, że pozostaje coraz mniej czasu na wprowadzenie radykalnych kroków, które mogą ograniczyć siłę rażenia wariantu Delta. Nikt nie ma wątpliwości, że jesienią czeka nas kolejna fala. Zostaje pytanie o jej skalę.

Już teraz wiadomo, że kolejna fala COVID uderzy przede wszystkim w niezaszczepioną grupę. Jak ostrzegają amerykańscy eksperci z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) - to osoby niezaszczepione najczęściej są hospitalizowane i umierają przez COVID-19.

Zobacz film: "Dr Karauda o tym, co trzeba zrobić, by zachęcić do szczepień"

"Mimo rosnącej liczby przypadków w różnych krajach, tam gdzie jest duży odsetek zaszczepionych, liczba zgonów i ciężkich przypadków nie rośnie proporcjonalnie do zakażeń. Umierają głównie nieszczepieni" – stwierdza dr Paweł Grzesiowski na Twitterze.

Zgadza się z tym prof. Wojciech Szczeklik, który obrazowo porównuje liczbę hospitalizowanych i zgonów wśród zaszczepionych i niezaszczepionych na przykładzie USA.

- Nie sądzę, że ta czwarta fala będzie tak duża jak poprzednia, dlatego że w porównaniu z trzecią falą mamy teraz sporą grupę zaszczepionych i ozdrowieńców. Natomiast na "korzyść" rozwoju tej fali działa to, że mamy teraz bardzo dużą swobodę życia i społecznego podejścia do restrykcji i opór co do szczepień. Pytanie brzmi, co przeważy i jak będzie reagowało państwo - mówi dr Tomasz Karauda z oddziału chorób płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego N. Barlickiego w Łodzi.

2. We wrześniu w Polsce może być jak na Florydzie

Bloger prowadzący stronę poświęconą nauce i edukacji "Defoliator", gdzie zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat COVID i obalaniem mitów, podjął się ciekawej analizy.

Rozważając możliwe prognozy rozwoju czwartej fali w Polsce, zauważa analogię do aktualnej sytuacji na Florydzie. Tam dwiema dawkami jest zaszczepiony porównywalny odsetek społeczeństwa, podobna jest również struktura wszczepienia w poszczególnych grupach wiekowych.

''Wszystkie te parametry pozwalają założyć, że sytuacja w tym 21-milionowym stanie jest bardzo podobna do naszej, a nawet ciut lepsza, bo jednak jedną dawką są zaszczepieni znacznie lepiej (57 proc. vs 48 proc. w Polsce)'' - pisze bloger zauważając, że na naszą niekorzyść działa niska liczba szczepień wśród osób powyżej 50. roku życia.

Floryda. Odsetek zaszczepionych w poszczególnych grupach wiekowych
Floryda. Odsetek zaszczepionych w poszczególnych grupach wiekowych (FB/Defoliator)

''W Polsce już początek wzrostów mamy za sobą, zatem na dniach powinniśmy zacząć obserwować coraz bardziej agresywnie rosnącą falę osiągającą nawet 70-80 proc. wzrostu tydzień do tygodnia. Obserwując zachowanie wirusa na Florydzie, można śmiało przyjąć, że w perspektywie najbliższych 7-14 dni zaobserwujemy przyspieszenie wzrostów z obecnych ok. 20 proc. na poziom przekraczające 50 proc. tydzień'' - dodaje Defoliator.

3. Dr Karauda: Czas się kończy

Dr Tomasz Karauda analizując sytuację w Polsce, przypomina, że zachorowania wśród osób niezaszczepionych znowu mogą sparaliżować pracę szpitali i utrudnić przyjmowanie pozostałych pacjentów.

- Mamy więcej niż połowę osób dorosłych niezaszczepionych. W przypadku zakażenia wirusem Delta część z nich trafi do szpitali. Znowu będą się pojawiały zarzuty w stosunku do lekarzy, że nie leczymy osób z innymi chorobami, bo będziemy mieli szpitale wypełnione antyszczepionkowcami, którzy będą płacili własnym zdrowiem za swoje decyzje. Z jednej strony musimy chronić antyszczepionkowców przed nimi samymi, ale musimy też chronić system ochrony zdrowia, bo jeżeli poluzujemy restrykcje, to sparaliżujemy system - tłumaczy dr Karauda

Lekarze przypominają, że mamy coraz mniej czasu na szczepienie, bo odporności na działanie koronawirusa nie nabywa się od razu po podaniu zastrzyku.

- Czas się kończy. Szalupa ratunkowa czeka od dawna. Bardzo dziwię się osobom, które są na tym tonącym okręcie, który nabiera wody. Tymczasem oni mówią: nie, wolę ryzykować utonięcie, czyli chorobę, niż skorzystać z szalupy ratunkowej - puentuje dr Karauda.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

W poniedziałek 2 sierpnia resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 91 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia odnotowano w województwach: śląskim (12), małopolskim (11), lubelskim (9), mazowieckim (9).

Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze