Trwa ładowanie...

Lekarze pomylili nowotwór z otyłością. Takie objawy dawał u 59-latka rak żołądka

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 05.11.2024 14:38
Lekarze pomylili raka z otyłością. Diagnozę usłyszał dopiero po 12 latach
Lekarze pomylili raka z otyłością. Diagnozę usłyszał dopiero po 12 latach (Getty Images)

Aż 12 lat czekał na właściwą diagnozę 59-latek z Norwegii. Choć lekarze twierdzili, że zmagał się wyłącznie z otyłością, w rzeczywistości mężczyzna miał raka żołądka.

spis treści

1. Pomylili raka z otyłością

Choć rak żołądka może rozwijać się bardzo podstępnie, historia 59-letniego Norwega jest szokująca. Thomas czekał aż 12 lat na prawidłową diagnozę.

Przez ten czas nowotwór rozwijał się bez przeszkód, a lekarze twierdzili, że przyczyną rosnącego stale brzucha jest otyłość i cukrzyca typu 2. Zalecano mu zdrowe odżywianie i odchudzanie, ale mężczyzna nadal obserwował niepokojące zmiany.

Zobacz film: "Wrzody a rak żołądka"

- Brzuch stawał się coraz większy. Chodziłem od lekarza do lekarza, aż w 2019 roku ostatecznie zgodzili się na operację zmniejszenia żołądka – opowiada w rozmowie z "Bildem".

Lekarze pomylili otyłość z rakiem
Lekarze pomylili otyłość z rakiem (Getty Images)

- Lekarze zawsze mówili tylko o otyłości i cukrzycy. Dostałem Ozempic na cukrzycę, a przed redukcją żołądka przez kilka lat musiałem chodzić na zajęcia z odżywiania i fitnessu – wspomina mężczyzna.

2. Diagnoza po 12 latach

Dopiero w ubiegłym roku, jeden z lekarzy, który konsultował mężczyznę pod kątem zabiegu zmniejszenia żołądka, odkrył, że duży brzuch to nie wynik nagromadzonej tkanki tłuszczowej.

Lekarz zlecił tomografię komputerową i okazało się, że od początku przyczyną był rosnący guz.

Ostatecznie przeprowadzono zabieg usunięcia gigantycznej zmiany. Guz ważył aż 27,3 kg i miał 52,3 cm średnicy. Operacja trwała 10 godzin.

Guz spowodował przez ponad dekadę rozległe uszkodzenia, dlatego konieczne było też usunięcie prawej nerki i części jelita cienkiego.

To jednak nie zakończyło problemów 59-latka.

- Muszę chodzić do onkologa dwa razy w roku, ponieważ wciąż mam w sobie tkankę nowotworową, która rośnie. Powiedziano mi, że nie można jej usunąć, ponieważ jest połączona z wieloma narządami – tłumaczy pacjent.

Rak żołądka prawie trzykrotnie częściej dotyczy mężczyzn, zwłaszcza po 50. roku życia. Objawy wcale nie muszą od razu oznaczać bólu i początkowo mogą być one bardzo niecharakterystyczne. To może być np. spadek masy ciała, zmęczenie, utrata apetytu, nudności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze