Efekt przejedzenia? Takie objawy daje także rak żołądka
Święta to czas, w którym wielu z nas pofolgowało sobie z jedzeniem. Przejedzenie może powodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Dwie z nich mogą być także objawem choroby nowotworowej.
1. Nudności i wymioty mogą zwiastować nowotwór żołądka
Tradycyjne polskie święta to przede wszystkim wielkie ucztowanie. Po odejściu od stołu wielu udaje się na drzemkę, innych męczy ból brzucha, ale samopoczucie po zjedzeniu posiłku może także zwiastować poważniejsze zdrowotne problemy.
Uczucie mdłości spowodowane nadmiernym jedzeniem zwykle jest oznaką, że spożyliśmy za dużo, a o to przecież nietrudno w trakcie świąt. Niestety, nudności i wymioty wkrótce po zjedzeniu posiłku, mogą zwiastować również raka żołądka.
Jak wskazuje Cleavland Clinic, w 95 proc. przypadków ta choroba nowotworowa zaczyna się w błonie śluzowej żołądka i rozwija się powoli. Nieleczona tworzy guz, który może wrosnąć znacznie głębiej w ściany organu.
Guz żołądka może również rozprzestrzenić się na pobliskie organy, czyli wątrobę oraz trzustkę.
2. Niektóre osoby są bardziej narażone na rozwój schorzenia
Rak żołądka to schorzenie, które może dotknąć każdego. Eksperci wskazują jednak, że niektóre osoby mogą być znacznie bardziej narażone. Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta zwłaszcza u osób powyżej 65. roku życia.
Częściej nowotwory żołądka diagnozuje się także u osób pochodzących z Azji Wschodniej, Ameryki Środkowej oraz Południowej, a także u osób zamieszkujących Europę Wschodnią.
3. Inne objawy raka żołądka
Na wczesnych stadiach rozwoju, nowotwór żołądka nie powoduje żadnych objawów. Nawet dwa najczęstsze symptomy choroby, czyli niewyjaśniona utrata masy ciała oraz ból brzucha, zwykle nie pojawiają się, dopóki rak nie będzie zaawansowany.
Symptomy raka żołądka to także:
- utrata apetytu;
- nudności i wymioty, czasami z krwią;
- problemy z połykaniem;
- zgaga oraz niestrawność;
- niewyjaśniona utrata wagi;
- ból brzucha, często powyżej pępka;
- uczucie sytości nawet po zjedzeniu małego posiłku;
- stolce smoliste.
Wiele z powyższych objawów to także sygnały innych schorzeń, dlatego tylko kontakt z lekarzem i wykonanie wskazanych przez niego badań jest kluczowe, by wskazać przyczynę problemu.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.