Trwa ładowanie...

Jiaogulan- co to jest, właściwości, środki ostrożności

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
06.07.2020 16:25
Jiaogulan (łac. Gynostemma Pentaphyllum) cieszy się ogromną popularnością w krajach Azjatyckich. Roślina ta często nazywana jest „ziołem nieśmiertelności” lub „ziołem życia”.
Jiaogulan (łac. Gynostemma Pentaphyllum) cieszy się ogromną popularnością w krajach Azjatyckich. Roślina ta często nazywana jest „ziołem nieśmiertelności” lub „ziołem życia”. (Gettyimages)

Jiaogulan (łac. Gynostemma Pentaphyllum) cieszy się ogromną popularnością w krajach Azjatyckich. Roślina ta często nazywana jest „ziołem nieśmiertelności” lub „ziołem życia”. Jiaogulan tradycyjnie stosowany w Japonii, Chinach, a także Korei Południowej, słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości. Miłośnicy zioła uważają, że wpływa ono pozytywnie na mięsień sercowy, zapobiega chorobom wątroby, eliminuje stres i przeciwdziała depresji. W jakiej formie stosuje się jiaogulan?

spis treści

1. Jiaogulan- co to jest?

Jiaogulan (łac. Gynostemma pentaphyllum) to gatunek rośliny z rodziny dyniowatych. Ta wieloletnia pnąca roślina cieszy się ogromną popularnością w krajach azjatyckich. Swoim wyglądem przypomina winobluszcz pięciolistkowy. Gynostemma pentaphyllum najlepiej czuje się w przepuszczalnych i żyznych glebach. Może być też uprawiana w warunkach domowych lub balkonowych. Zbyt obfite i częste podlewanie szkodzi roślinie, warto więc zachować w tej kwestii rozsądek. Jiaogulan był szeroko wykorzystywany już w XV wieku. Przypisuje się mu wyjątkowe właściwości lecznicze. Mieszkańcy południowych Chin, Japonii czy Korei Południowej regularnie sięgają po tę roślinę. Ich zdaniem juaogulan zapobiega chorobom serca, opóźnia procesy starzenia i działa przeciwzapalnie.

Osoby zamieszkujące prowincję Guizhou (w południowych Chinach) codziennie sięgają po napar z jiaogulan. Według nich napój jest idealną alternatywą dla tradycyjnej herbaty.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zobacz także:

2. Jiaogulan- właściwości zdrowotne

Jiaogulan cieszy się dużym zaufaniem wśród miłośników tradycyjnej medycyny chińskiej. W składzie rośliny można znaleźć następujące witaminy i substancje czynne: witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, witaminę D, witaminę E, saponiny, mangan, żelazo, selen, magnez, fosfor, potas, cynk, wapń. Oprócz tego, w roślinie występuje kwas foliowy. Fani rośliny uważają, że działa ona antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Twierdzą oni, że regularne stosowanie jiaogulan:

  • wspiera pracę serca,
  • zmniejsza ciśnienie krwi,
  • przeciwdziała chorobom wątroby,
  • działa antystresowo,
  • działa przeciwbólowo,
  • wspomaga florę bakteryjną jelit,
  • przeciwdziała cukrzycy,
  • zapobiega chorobie nowotworowej,
  • działa przeciwstarzeniowo,
  • obniża poziom cholesterolu i triglicerydów,
  • przeciwdziała chorobie wrzodowej,
  • zapobiega rozwojowi miażdżycy,
  • działa antywirusowo,
  • poprawia libido,
  • podnosi odporność organizmu,
  • wspomaga procesy trawienne,
  • korzystnie wpływa na jakość naszego snu.

Osoby stosujące regularnie jiaogulan podkreślają, że może być on stosowany jako skuteczny środek wspomagający w przypadku alergii, astmy, czy zapalenia stawów.

3. Jiaogulan – jak się go stosuje?

Jiaogulan może być stosowany w formie tabletek, kapsułek, wyciągów, herbat czy naparów. W sprzedaży internetowej znajdziemy mnóstwo immunostymulatorów na bazie tej rośliny.

immunostymulator- suplement diety pochodzenia roślinnego

4. Środki ostrożności

Pacjenci, którzy borykają się z różnego rodzaju schorzeniami, a przy tym przyjmują leki, powinni przed spożyciem preparatu ziołowego zachować szczególną ostrożność i skonsultować się z lekarzem. Jiaogulan, podobnie jak żeń-szeń może nasilić działanie leków. Dodatkowo, u pacjenta może wystąpić ryzyko działań niepożądanych (ból głowy, pobudzenie). Gynostemmy Pentaphyllum nie powinni przyjmować pacjenci zażywający leki przeciwzakrzepowe, czy uspokające. Produkty na bazie jiaogulanu nie powinny być stosowane przez kobiety ciężarne, ani matki karmiące.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze