Trwa ładowanie...

Przez 8 miesięcy nie zdiagnozowali raka u 17-latki. Umiera przez guz w kręgosłupie

Avatar placeholder
10.05.2019 08:58
Alix Cassidy została zdiagnozowana po 8 miesiącach. Lekarze orzekli, że nic już nie mogą dla niej zrobić
Alix Cassidy została zdiagnozowana po 8 miesiącach. Lekarze orzekli, że nic już nie mogą dla niej zrobić (facebook)

Caron Cassidy, 39-latka ze Szkocji, jest zdruzgotana. Lekarze przez 8 miesięcy stawiali jej 17-letniej córce złe diagnozy. Okazało się, że to guz w kręgosłupie. Nastolatka nie ma szans, by przeżyć.

1. Guz w kręgosłupie - złe rokowania

Alix, 17-latka z Glasgow w Szkocji, umiera na raka. Chociaż już od 8 miesięcy odwiedziała regularnie lekarzy, nikt nie umiał postawić prawidłowej diagnozy.

Dziś wiadomo, że dewczyna ma guz w kręgosłupie. Gdy wreszcie go zauważono, lekarze orzekli, że nie mogą już nic zrobić, aby ocalić nastolatkę. Matka Alix jest zdruzgotana i oskarża lekarzy o zaniedbania.

Gdy rozpoznano nowotwór, lekarze orzekli, że nie mogą już pomóc 17-latce
Gdy rozpoznano nowotwór, lekarze orzekli, że nie mogą już pomóc 17-latce (facebook)

2. Guz w kręgosłupie - problemy diagnostyczne

Zobacz film: "6 razy zdiagnozowali astmę. Okazało się, że to rak"

W październiku 2018 r. Alix straciła czucie w palcach. Nikt nie podejrzewał, że przyczyną może być nowotwór złośliwy. Sugerowano wówczas artretyzm.

Leczenie nie dawało efektów. W grudniu dziewczyna miała tak zesztywniałe palce, że nie mogła nawet otworzyć swoich gwiazdkowych prezentów. W styczniu 2019 roku Caron Cassidy, nie mogąc patrzeć na cierpienie córki, zabrała ją do kolejnego specjalisty.

To tam po raz pierwszy padły podejrzenia, że problem tkwi głębiej - w kręgosłupie. Dziewczyna trafiła do szpitala Gartnavel Royal w Glasgow.

Zrozpaczona matka szuka alternatywnych metod leczenia
Zrozpaczona matka szuka alternatywnych metod leczenia (facebook)

Po kilku dniach hospitalizacji nastolatka straciła władzę w lewej nodze. Przewieziono ją na neurologię do kolejnej placówki medycznej, Queen Elizabeth University Hospital.

Wykonano w ekspresowym tempie rezonans i tomografię. Wkrótce było wiadomo, że w kręgosłupie jest guz na rdzeniu kręgowym.

Wyniki biopsji tego nie potwierdziły. Uznano, że dziewczyna cierpi na poważny stan zapalny. Pacjentkę wypisano ze szpitala.

3. Guz w kręgosłupie - stadium terminalne

Po trzech tygodniach jej ciało zaczęło odmawiać posłuszeństwa. Wkrótce przestała poruszać nogami i rękami. Mięśnie przestały reagować na bodźce.

Dziewczynę przyjęto ponownie na oddział neurologii, gdzie leczono ją sterydami. Bez skutku.

5 najbardziej wzruszających filmów o nowotworach
5 najbardziej wzruszających filmów o nowotworach [6 zdjęć]

Codziennie na całym świecie kolejne osoby dowiadują się, że mają raka. Zachorowalność na nowotwory nieustannie

zobacz galerię

W kwietniu powtórzono biopsję. Tym razem chirurdzy przyznali, że to guz nowotworowy o wysokim stopniu złośliwości.

Onkolodzy orzekli, że nie są w stanie pomóc pacjentce. Dziewczyna nie kwalifikuje się do radioterapii ani chemioterapii, ponieważ na obecnym etapie zaawansowania guz nie daje szans na wyleczenie.

Zaproponowano wyłącznie opiekę paliatywną, zwiększającą komfort ostatnich chwil życia. Zrozpaczona matka usiłuje zebrać fundusze na alternatywne metody leczenia. Wierzy w szanse powodzenia terapii komórkami macierzystymi.

Lokalna służba zdrowia wyraziła współczucie dla rodziny i ubolewanie, że do diagnozy doszło tak późno. Rzecznik podkreślił w oświadczeniu, że to wyjątkowo trudny do zdiagnozowania przypadek i że jego zdaniem lekarze zrobili wszystko prawidłowo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze