Trwa ładowanie...

Leki na nadciśnienie a rak. Nowe badania

Naukowcy już wcześniej zauważyli niepokojącą zależność pomiędzy leczeniem nadciśnienia a pojawianiem się u pacjentów chorób nowotworowych. Grupa badaczy z University of Oxford przyjrzała się sprawie dokładniej. Osoby biorące leki na nadciśnienie mogą odetchnąć z ulgą.

Zobacz film: "Cukrzyca a nadciśnienie"

1. Badania leków na nadciśnienie

Naukowcy z University of Oxford postanowili przebadać różne klasy leków na nadciśnienie. Badaniom zostały poddane takie leki jak: inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE), blokery receptora angiotensyny II (ARB), beta-blokery, blokery kanału wapniowego (CCB) i leki moczopędne.

Naukowcy skupili się na ocenie wpływu każdego rodzaju leków na ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych. Brali pod uwagę wszystkie rodzaje raka (m.in. piersi, jelita grubego, płuc, prostaty i skóry). Przed rozpoczęciem badań sprawdzili, czy badana grupa jest jak najbardziej jednorodna (czy istnieją znaczne różnice w zależności od wieku, płci, masy ciała, palenia tytoniu i wcześniejszego stosowania leków hipotensyjnych).

2. Leki na nadciśnienie powodują raka?

Było to największe badanie przeprowadzone na osobach leczących się jednocześnie na nadciśnienie i choroby nowotworowe. Zebrano dane ok. 260 tys. pacjentów, a samo badanie trwało 40 lat.

"Nasze wyniki powinny uspokoić opinię publiczną o bezpieczeństwie leków przeciwnadciśnieniowych w odniesieniu do raka. Ma to ogromne znaczenie, biorąc pod uwagę ich udowodnione korzyści w ochronie przed zawałem serca i udarem mózgu"– powiedziała Emma Copland, epidemiolog z University of Oxford.

Badania wykazały, że nie ma dowodów na to, że stosowanie jakiejkolwiek klasy leków na nadciśnienie zwiększa ryzyko raka. Wyniki były spójne niezależnie od wieku, płci, palenia tytoniu i wcześniejszego stosowania leków.

Nie było również dowodów na to, że jakikolwiek rodzaj leków przeciwnadciśnieniowych miał wpływ na zwiększone ryzyko wystąpienia raka piersi, jelita grubego, płuc, prostaty lub skóry.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.