Licówki - charakterystyka, wady

Licówki porcelanowe na zęby przednie oferuje stomatologia estetyczna. Wykorzystuje się je do zmiany kolorystyki i maskowania przebarwień, poprawy kształtu zęba; poszerzenia lub wydłużenia. Jeżeli powodem niezadowolenia są nieestetyczne szpary między przednimi zębami (diastemy), nie odpowiada Ci kolor i kształt zębów – możesz wykorzystać najlepszą i najnowocześniejszą metodę korekcji Twojego uśmiechu za pomocą licówek porcelanowych.

Licówki - charakterystyka

Są to cienkie, ceramiczne płatki, które przykleja się na wargową powierzchnię zęba przedniego. Dzięki tym licówkom możliwe jest:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

 • pokrycie rozległych wypełnień, uporczywych przebarwień,
 • zmiana kształtu zęba,
 • wydłużenie lub poszerzenie zębów,
 • nadanie zębom wymarzonego wyglądu.

Licówki porcelanowe to bardzo cienkie ceramiczne płytki, które służą do zmiany koloru lub kształtu zębów, poprzez przyklejenie ich na przedniej powierzchni uzębienia. Kiedy pacjent posiada zdrowe zęby, zazwyczaj wystarczą tylko dwie wizyty, aby założyć licówki. Podczas pierwszej - lekarz lekko szlifuje powierzchnię zębów i pobiera wycisk (masą protetyczną), na bazie którego technik protetyk wykonuje licówki. Natomiast przy kolejnej wizycie gotowe licówki zostają umocowane na zębach. Zabieg może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym. Dla uzyskania pełnej poprawy estetyki zaleca się wykonanie sześciu licówek – na siekacze i kły.

Wskazane jest wcześniejsze wyleczenie zębów, na których ma być wykonana ta praca protetyczna. Nie zaleca się licówek porcelanowych przy dużych wypełnieniach w koronie zęba oraz na zębach martwych. W tych przypadkach można wykonać licówki kompozytowe lub uzupełnienie protetyczne – wkład koronowo-korzeniowy i koronę porcelanową.

Założenie licówki nie jest zabiegiem tanim. Koszt licówki na jeden ząb wynosi około 1000-1800 zł.

Stomatologia estetyczna: przed i po

Przekonaj się, co aparat ortodontyczny, korony, licówki, wybielanie zębów, mosty, implanty, korekta konturu dziąseł lub całkowita przemiana dentystyczna...

Licówki na zęby są coraz chętniej stosowaną metodą leczenia w stomatologii. Stanowią podstawę stomatologii estetycznej, pozwalając na osiągnięcie z czasem wręcz spektakularnych efektów.

Licówki ceramiczne - wady

Licówki ceramiczne stanowią alternatywę dla koron pełnych ze względu na:

 • niewielką preparację twardych tkanek zęba,
 • bardzo dobrą szczelność brzeżną,
 • wysoką odporność na ścieranie,
 • ładny efekt estetyczny,
 • kompatybilność z tkankami przyzębia.

Przeciwwskazaniem do założenia licówek są choroby dziąseł, np. nieleczona paradontoza. Najpierw należy wyleczyć tę dolegliwość i dopiero wówczas można zastosować licówki. Również jeżeli korony zębów są bardzo zniszczone i mają dużo wypełnień - wtedy metodą z wyboru są korony porcelanowe. Do założenia licówek porcelanowych nie kwalifikują się też martwe zęby. Po poprawnym leczeniu kanałowym, opracowuje się kanał korzeniowy i pobiera wycisk celem wykonania wkładu koronowo-korzeniowego, na bazie którego następnie wykonuje się koronę porcelanową.

Trwałość licówki ceramicznej ocenia się na ok.5 do 10 lat. Jest to uzależnione od dbałości pacjenta o stan zębów i dziąseł, oraz wskazane są wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Mimo iż licówki są silnie cementowane do zęba, zdarzają się czasem przypadki obluzowania się i odpadnięcia licówki porcelanowej. W takiej sytuacji niezmiernie ważne jest natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem stomatologiem.

Komentarze (4)
~Kollla
~Kollla 3 tygodnie temu

Miałam rok temu zakładane licówki pełnoceramiczne w warszawskiej klinice Maestria i powiem szczerze, że żałuję, że wcześniej ich nie zrobiam, tylko się wstydziłam swojego uśmiechu. Licówki równe, białe, naturalnie wyglądające, a ja pewniejsza siebie.

Odpowiedz
bertaszew
bertaszew ponad rok temu

Ja jestem bardzo zadowolona, bo dzięki licówkom pozbyłam się szpary między jedynkami :) Nie wiem, jak w innych gabinetach, ale w Indexmedica, w którym je wykonywałam nie trzeba było do tego szlifowac zeba jak do korony tylko minimalnie go preparowac, a efekt estetyczny piękny.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Licówki - charakterystyka, wady
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Blog

walsq • ostatni post 3 tygodnie temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 2 dni temu

12

Pomocni lekarze

Artykuły Licówki - charakterystyka, wady
Licówki - charakterystyka, wady

Licówki porcelanowe - zalety, kto się kwalifikuje, nakładanie

Licówki porcelanowe to bardzo cienkie (około pół milimetra) płytki zrobione z trwałej porcelany, które nakleja się na zęby. Stomatologia estetyczna (...) . Do założenia licówek kwalifikują się zęby, których nie da się...

Licówki - charakterystyka, wady

Cena licówek - rodzaje, funkcja

Jeśli chcesz poprawić estetykę uśmiechu - wstaw licówki. Komu dedykowany jest ten zabieg i jakie są ceny licówek? Warto wiedzieć, że efekt końcowy (...) i cena licówek zależne są od materiału, z jakiego...

Licówki - charakterystyka, wady licówek

Licówki ceramiczne

Założenie licówek ceramicznych to zabieg, jaki oferuje stomatologia estetyczna. Polega on na naklejeniu na powierzchnię zębów nakładek z cieniutkiej (...) nimi. Licówki nakłada się na przednie zęby szczęki górnej i dolnej,...

Koronki - charakterystyka, rodzaje, etapy dopasowywania

Korona akrylowa - charakterystyka, zabieg, zalety, wady

, wady i zalety * Odsłonięte szyjki zębowe - przyczyny, objawy, leczenie, nadwrażliwość zębów * Odbudowa zęba na korzeniu - charakterystyka, licówki (...) do czasu wykonania właściwego zabiegu protetycznego....

Choroby jamy ustnej

Nieprawidłowe zachodzenie uzębienia

Nieprawidłowe zachodzenie uzębienia

Większość wad zgryzu można korygować poprzez zastosowanie leczenia ortodontycznego. Rezultaty najczęściej są zadowalające.