Licówki - charakterystyka, zakładanie, ceramiczne, porcelanowe

Licówki porcelanowe na zęby przednie oferuje stomatologia estetyczna. Licówki wykorzystuje się do zmiany kolorystyki i maskowania przebarwień, poprawy kształtu zęba; poszerzenia lub wydłużenia. Czym charakteryzują się licówki? Jakie cechy posiadają licówki ceramiczne?

Zobacz film: "Najlepsze metowy wybielania zębów"

spis treści

Jeżeli powodem niezadowolenia są nieestetyczne szpary między przednimi zębami (diastemy), nie odpowiada Ci kolor i kształt zębów – możesz wykorzystać najlepszą i najnowocześniejszą metodę korekcji Twojego uśmiechu za pomocą licówek porcelanowych.

1. Licówki - charakterystyka

Licówki są to cienkie, ceramiczne płatki, które przykleja się na wargową powierzchnię zęba przedniego. Dzięki tym licówkom możliwe jest:

 • pokrycie rozległych wypełnień, uporczywych przebarwień zębów,
 • zmiana kształtu zęba,
 • wydłużenie lub poszerzenie zębów,
 • nadanie zębom wymarzonego wyglądu.

Licówki porcelanowe to bardzo cienkie ceramiczne płytki, które służą do zmiany koloru lub kształtu zębów, poprzez przyklejenie ich na przedniej powierzchni uzębienia. Kiedy pacjent posiada zdrowe zęby, zazwyczaj wystarczą tylko dwie wizyty, aby założyć licówki.

2. Licówki - zakładanie

Podczas pierwszej - lekarz lekko szlifuje powierzchnię zębów i pobiera wycisk (masą protetyczną), na bazie którego technik protetyk wykonuje licówki.

Natomiast przy kolejnej wizycie gotowe licówki zostają umocowane na zębach. Zabieg może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym.

Zadaniem licówek jest między innymi maskowanie przebarwień na zębach
Zadaniem licówek jest między innymi maskowanie przebarwień na zębach

Dla uzyskania pełnej poprawy estetyki zaleca się wykonanie sześciu licówek – na siekacze i kły.

Wskazane jest wcześniejsze wyleczenie zębów, na których ma być wykonana ta praca protetyczna. Nie zaleca się licówek porcelanowych przy dużych wypełnieniach w koronie zęba oraz na zębach martwych. W tych przypadkach można wykonać licówki kompozytowe lub uzupełnienie protetyczne – wkład koronowo-korzeniowy i koronę porcelanową.

Założenie licówki nie jest zabiegiem tanim. Koszt licówki na jeden ząb wynosi około 1000-1800 zł.

Stomatologia estetyczna: przed i po
Stomatologia estetyczna: przed i po [14 zdjęć]

Przekonaj się, co aparat ortodontyczny, korony, licówki, wybielanie zębów, mosty, implanty, korekta konturu...

zobacz galerię

Licówki na zęby są coraz chętniej stosowaną metodą leczenia w stomatologii. Stanowią podstawę stomatologii estetycznej, pozwalając na osiągnięcie z czasem wręcz spektakularnych efektów.

3. Licówki - ceramiczne

Licówki ceramiczne stanowią alternatywę dla koron pełnych ze względu na:

 • niewielką preparację twardych tkanek zęba,
 • bardzo dobrą szczelność brzeżną,
 • wysoką odporność na ścieranie,
 • ładny efekt estetyczny,
 • kompatybilność z tkankami przyzębia.

Przeciwwskazaniem do założenia licówek są choroby dziąseł, np. nieleczona paradontoza. Najpierw należy wyleczyć tę dolegliwość i dopiero wówczas można zastosować licówki.

Zobacz także:

Trwałość licówki ceramicznej ocenia się na ok.5 do 10 lat. Jest to uzależnione od dbałości pacjenta o stan zębów i dziąseł, oraz wskazane są wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

4. Licówki - porcelanowe

Jeżeli korony zębów są bardzo zniszczone i mają dużo wypełnień - wtedy metodą z wyboru są korony porcelanowe.

Do założenia licówek porcelanowych nie kwalifikują się też martwe zęby. Po poprawnym leczeniu kanałowym, opracowuje się kanał korzeniowy i pobiera wycisk celem wykonania wkładu koronowo-korzeniowego, na bazie którego następnie wykonuje się koronę porcelanową.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Mimo iż licówki są silnie cementowane do zęba, zdarzają się czasem przypadki obluzowania się i odpadnięcia licówki porcelanowej. W takiej sytuacji niezmiernie ważne jest natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem stomatologiem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy