Korekta kształtu zębów
Stomatologia estetyczna jest dziedziną, która zajmuje się wyglądem jamy ustnej. Jej celem jest uzyskanie optymalnego i długotrwałego efektu przy możliwie niewielkiej ingerencji w organizm pacjenta. Dzięki stomatologii estetycznej możliwa jest korekta kształtu zębów. Najczęstszymi zabiegami stomatologicznymi, które umożliwiają zmianę kształtu zębów są m.in. konturing i bonding. Ponadto stomatolodzy stosują licówki i korony dentystyczne. Kształt zęba może zmienić także aparat ortodontyczny, choć takie leczenie jest długotrwałe.
1. Korekcja zębów
Poprawianie kształtu zębów przeprowadzamy zazwyczaj, gdy mamy do czynienia z zębami krzywymi, ukruszonymi i nierównymi. Zmiana kształtu zęba oznacza zarówno jego zredukowanie, jak i przedłużenie jego długości. Dzięki zabiegom stomatologii estetycznej możemy sprawić, żeby zęby były bardziej równe lub mniej stłoczone. Zabiegi te poprawiają nie tylko kształtów zębów, ale także ich powierzchnię, ponieważ dzięki nim możemy uzyskać gładkość zębów. Jednym z podstawowych zabiegów, który służy zmianie kształtu zęba, jest konturing. Polega on na zmianie długości i kształtu zęba przez odpowiednie zeszlifowanie przy użyciu specjalnych diamentowych wierteł, krążków ściernych i gumek. Innym zabiegiem wykonywanym przez stomatologów jest bonding, który polega na pokryciu zębów specjalnymi kompozytami, które później są utwardzane za pomocą lampy polimeryzacyjnej.
Dla wielu pacjentów korekcja zębów to sprawa priorytetowa. Nierówny zgryz można korygować poprzez noszenie aparatów ortodontycznych, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ jest to długotrwałe, zwykle kilkuletnie, leczenie. Jeśli nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej są niewielkie, stomatolog może zdecydować się na użycie materiałów kompozytowych lub licówek, ewentualnie koron porcelanowych. Wiele zależy od rodzaju wady, stopnia nasilenia symptomów i tego, jakiego efektu oczekuje pacjent.
2. Zmiana kształtu zębów
Niektóre osoby są zadowolone ze swojego zgryzu, jednak mają problem z odcieniem zębów lub kamieniem nazębnym. Jeśli przebarwienia są niezbyt ciemne, warto spróbować wybielania zębów lub usuwania osadu metodą piaskowania. Jednak w przypadku niektórych pacjentów lepszym wyjściem są rozwiązania protetyczne. Polegają one na założeniu licówek lub koron. Licówki to niezwykle cienkie porcelanowe listki, które przykleja się na powierzchnię zęba. Natomiast korony wyglądem przypominają „czapeczkę”, którą umieszcza się na przygotowanym uprzednio oszlifowanym zębie. Prawidłowe użycie korony daje naturalny efekt, kształt zęba jest możliwie zbliżony do oryginału. Korony stomatologiczne stosuje się zwykle wtedy, gdy miało miejsce duże wypełnienie, przebarwienie zęba, leczenie kanałowe lub gdy konieczna jest korekta kształtu zęba. Obecnie w gabinetach dentystycznych dostępne są następujące rodzaje koron:
- korony pełnoceramiczne – dają naturalny efekt,
- korony metalowe licowane porcelaną – na podbudowie z metali nieszlachetnych lub złota, są wytrzymałe,
- korony wykonane techniką GALWANO – odporne na korozję, dobrze przylegają.
Stomatologia estetyczna zyskuje z każdym rokiem coraz więcej zwolenników. Rośnie liczba osób noszących aparaty ortodontyczne i rozjaśniających zęby, aby uzyskać idealny uśmiech. Coraz więcej osób decyduje się na licówki lub korony. Dentystyka estetyczna wychodzi pacjentom naprzeciw, oferując coraz lepsze metody osiągnięcia perfekcyjnego uzębienia.