Trwa ładowanie...

Liczba przypadków podwoiła się w ciągu roku. "Dotyczy młodych ludzi, zwłaszcza studentów"

Świerzb - swędząca wysypka pojawia się m.in. w okolicach dłoni i nadgarstków
Świerzb - swędząca wysypka pojawia się m.in. w okolicach dłoni i nadgarstków (Getty Images)

Holenderscy lekarze wskazują na niepokojący wzrost zachorowań na świerzb. Większość przypadków to ludzie młodzi. Choroba może być przenoszona przez długotrwały kontakt fizyczny, np. spanie w tym samym łóżku.

spis treści

1. Coraz więcej przypadków świerzbu w Holandii

Holenderskie media donoszą o podwojeniu liczby zachorowań na świerzb na przestrzeni ostatniego roku. Portal RTL Nieuws twierdzi, że przychodnie nie są w stanie opanować rosnącej fali zakażeń.

"Podczas gdy trzy tygodnie temu np. w regionie Groningen zgłoszono 36 przypadków świerzbu na 100 tys. mieszkańców, w zeszłym tygodniu liczba ta wzrosła do ponad 66 przypadków" - czytamy na łamach RTL Nieuws.

Zobacz film: "Kobieta zauważyła u siebie zmiany skórne na twarzy. Co jej dolega?"

Liczba zachorowań zwiększyła się we wszystkich grupach wiekowych, ale najwięcej przypadków jest notowanych u pacjentów między 15. a 24. rokiem życia.

- W przeszłości świerzb występował głównie w rodzinach, wówczas lekarz mógł leczyć wszystkich od razu i nie prowadziło to do ponownego zakażenia - przypominał w wywiadzie dla telewizji RTL 4 mikrobiolog Matthew McCall. Większość zachorowań notowanych w ostatnim czasie w Holandii dotyczy młodych ludzi, zwłaszcza studentów, którzy wspólnie wynajmują domy.

Okres wylęgania świerzbu wynosi od dwóch dni do czterech tygodni. Na skórze pojawia się swędząca wysypka
Okres wylęgania świerzbu wynosi od dwóch dni do czterech tygodni. Na skórze pojawia się swędząca wysypka (Getty Images)

2. Świerzb - jakie są objawy choroby?

Świerzb jest zakaźną chorobą skóry, którą wywołują świerzbowce - pasożyty, które bytują w ludzkim naskórku. Główne objawy choroby to uporczywy świąd i wysypka.

Zmiany zapalne występują przede wszystkim w okolicach dłoni, na nadgarstkach, w okolicy łokci, pach, pasa, na pośladkach, u mężczyzn na narządach płciowych, a u kobiet w okolicach piersi. Inaczej jest w przypadku dzieci - u nich wysypka występuje w okolicach głowy, szyi, na dłoniach i stopach.

W Europie od lat 60. ubiegłego wieku jest obserwowany powolny wzrost zachorowań na świerzb, w różnych grupach wiekowych. Szacuje się, że choroba może dotykać nawet 5 proc. populacji. W Polsce rocznie notuje się ok. 15 tys. przypadków.

Z reguły do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt ze skórą osoby chorej, wystarczy kilkanaście minut. Do zakażenia może dojść np. w trakcie kontaktów seksualnych, podczas spania w tym samym łóżku. Choroba może być też przenoszona przez przedmioty, np. ubranie, ręcznik, które wcześniej używała osoba chorująca na świerzb.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze