Trwa ładowanie...

Ponad 2 mln e-recept zostało wystawione pierwszego dnia działania nowego systemu

Od 8 stycznia 2020 r. obowiązują e-recepty
Od 8 stycznia 2020 r. obowiązują e-recepty (iStock)

8 stycznia 2020 r. wszedł w życie obowiązek wystawiania e-recept. Ministerstwo informuje, że tego dnia wystawiono ponad 2 miliony recept w wersji elektronicznej.

1. Pacjenci dostają e-recepty

"Za wczoraj i za całe ostatnie dwa lata współpracy DWA MILIONY (a konkretnie 2 039 224, bo tyle wystawiono e-recept) podziękowań dla wszystkich zaangażowanych w stworzenie, wdrożenie, wystawienie i realizację e-recepty" – napisał na Twitterze wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

(Twitter)

Od 8 stycznia 2020 r. lekarze mają obowiązek wystawiania pacjentom druków elektronicznych. System wdrożono w całej Polsce w aptekach i punktach aptecznych. Wiceminister zdrowia poinformował również, że do tej pory na koncie pacjent.gov.pl zarejestrowano ponad milion kont.

2. Elektroniczne druki mają ułatwić życie pacjentom

Zobacz film: "E-recepta od 8 stycznia. Minister tłumaczy, co trzeba zrobić"

Ma być prościej, szybciej i bezpieczniej. E-recepta ma tę przewagę nad drukiem papierowym, że nie da się jej zgubić ani zniszczyć. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że dla pacjentów oznacza to same ułatwienia deklarując, że jest to jeden z kluczowych elementów informatyzacji w zakresie opieki medycznej w kraju.

E-recepty mają skrócić kolejki do lekarzy
E-recepty mają skrócić kolejki do lekarzy (iStock)

Przeczytaj także: E-recepta – co zmieni w życiu przeciętnego Polaka?

Elektroniczna recepta ma skrócić czas oczekiwania na wizyty lekarskie, pozwoli na przepisanie leków bez wizyty w przychodni. Dodatkowo system elektroniczny ułatwi śledzenie historii leczenia pacjenta, co może mieć duże znaczenie w perspektywie czasu, na przykład zapobiegając przepisywaniu przez różnych specjalistów preparatów pomiędzy którymi mogą zachodzić interakcje.

3. Jak działa e-recepta?

Procedura realizacji e-recepty jest bardzo prosta. Po przepisaniu przez lekarza leku otrzymujemy sms-em specjalny czterocyfrowy kod, który podajemy w aptece razem z naszym numerem PESEL. Lekarz może również przesłać elektroniczny druk na podany przez nas adres mailowy.

Zobacz także: Jak działa e-recepta?

E-recepty mogą być ważne nawet przez 365 dni. Nie dotyczy to antybiotyków - tu termin realizacji ograniczono do 7 dni - oraz leków odurzających i psychotropowych – ważnych przez 30 dni.

E-recepty zastąpiły tradycyjne druki, które czasem ciężko było odczytać
E-recepty zastąpiły tradycyjne druki, które czasem ciężko było odczytać (iStock)

Oczywiście w uzasadnionych przypadkach, czyli np. w związku z awarią systemu, lekarz cały czas ma możliwość wystawienia recepty w wersji tradycyjnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze