Lifting czoła

Lifting czoła ma na celu podniesienie opadających brwi, wygładzenie zmarszczek horyzontalnych oraz pionowej zmarszczki pomiędzy brwiami poprzez usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej. Plastyka czoła jest wykonywana w celu poprawy wyglądu takich elementów twarzy jak: opuszczone brwi, nawiasy skóry nad górnymi powiekami i wokół zewnętrznych kątów oczu, głębokie poprzeczne bruzdy na czole oraz fałdy skóry u nasady nosa. Jakie kompetencje powinien mieć lekarz? łączony jest z liftingiem twarzy (lifting powiek, lifting brwi, lifting podbródka).

1. Operacja plastyczna czoła

Najlepszymi kandydatami do liftingu czoła są mężczyźni i kobiety, których czoło pokryte jest fałdami i bruzdami. Większość pacjentów to osoby w wieku 40-50 lat, które chcą usunąć zmarszczki na czole, ale lifting może być również wykonany u pacjentów w wieku 70-80 lat. Zabieg zmienia czynność mięśni (unosi brwi), zwiększa napięcie skóry (likwiduje zmarszczki na czole), więc mogą go wykonać osoby chcące odmłodzić wygląd twarzy.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Lifting czoła
Lifting czoła

Odpowiednie kwalifikacje są najważniejszym elementem, który przesądza o dobrze wykonanym zabiegu. Warto...

zobacz galerię

Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia i prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych. Przeciwwskazania do zabiegu to: niedokrwistość, skazy naczyniowe, niestabilne nadciśnienie, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry operowanej okolicy.

Warto pamiętać o następujących zaleceniach:

  • 6 godzin przed zabiegiem należy być na czczo;
  • 4 tygodnie przed operacją należy ograniczyć palenie papierosów;
  • 2 tygodnie przed operacją należy odstawić wszelkie leki zawierające kwas acetylosalicylowy, gdyż wydłużają czas krzepnięcia krwi.

2. Plastyka czoła

Zmarszczki na czole i charakterystyczna zmarszczka między brwiami są usuwane w znieczuleniu ogólnym dożylnym łączonym z miejscowym. Przez większą część operacji pacjent śpi, nie odczuwając żadnego dyskomfortu. Lifting twarzy może być wykonany dwoma metodami: chirurgiczną i endoskopową.

  • Metoda chirurgiczna – otwarte podciągnięcie, w którym nacięcie rozpoczyna się nad uszami i ukryte pod włosami przebiega przez górną część głowy, w taki sposób, aby w czasie gojenia nie rzucało się w oczy. Przed operacją trzeba wygolić część włosów. Wykonując nacięcie mające na celu podniesienie czoła, chirurg plastyczny może zmodyfikować albo usunąć te fragmenty mięśni, które powodują zmarszczki lub zmarszczenie brwi, i nadmiar skóry. Rozcięcie często doprowadza do powstania zauważalnej blizny, dlatego jeżeli brak jest przeciwwskazań, wykwalifikowani lekarze zalecają metodę endoskopową.
  • Metoda endoskopowa – polega na wykonaniu 3-5 cięć o długości 1-2 cm w owłosionej części głowy. Pod kontrolą przyrządów optycznych chirurg odwarstwia skórę czoła, przy czym dzięki technice endoskopowej może pracować zarówno w powierzchniowych, jak i głębokich warstwach skóry, łatwo wydzielić i przeciąć powłokę skroniową, do której nieprawidłowe podejście często staje się przyczyną pojawienia się obszernych krwiaków, a także wyeliminować ryzyko uszkodzenia gałęzi nerwu trójdzielnego i twarzowego.

Przenikanie w głębokie warstwy skóry jest bezpieczne i zapewnia znacznie dłuższy efekt odmładzający niż operacja. W wyniku dobrego odwarstwienia, chirurg osiąga maksymalną ruchliwość skóry czoła i jej dostateczne naciągnięcie. Operacja kończy się nałożeniem opatrunku zaciskowego na okres 5-6 dni. Lifting endoskopowy można traktować jako operację samodzielną likwidującą zmarszczki między brwiami. Wykonywany jest w każdym wieku, przy czym ludzie starsi znoszą ten rodzaj interwencji znacznie lepiej wskutek mniejszego uszkodzenia urazowego skóry, ponieważ z wiekiem pogarsza się stan jej odżywienia, duża blizna goi się wolniej i nie zawsze gładko.

Po liftingu skóra jest napięta, a zmarszczki na czole znikają. Zabieg przeprowadza się zwykle w znieczuleniu ogólnym.

Następny artykuł: Lifting oczu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy