Trwa ładowanie...

Lifting czoła

Lifting czoła
Lifting czoła

Lifting czoła ma na celu podniesienie opadających brwi, wygładzenie zmarszczek horyzontalnych oraz pionowej zmarszczki pomiędzy brwiami poprzez usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej. Plastyka czoła jest wykonywana w celu poprawy wyglądu takich elementów twarzy jak: opuszczone brwi, nawiasy skóry nad górnymi powiekami i wokół zewnętrznych kątów oczu, głębokie poprzeczne bruzdy na czole oraz fałdy skóry u nasady nosa. Jakie kompetencje powinien mieć lekarz? łączony jest z liftingiem twarzy (lifting powiek, lifting brwi, lifting podbródka).

1. Operacja plastyczna czoła

Najlepszymi kandydatami do liftingu czoła są mężczyźni i kobiety, których czoło pokryte jest fałdami i bruzdami. Większość pacjentów to osoby w wieku 40-50 lat, które chcą usunąć zmarszczki na czole, ale lifting może być również wykonany u pacjentów w wieku 70-80 lat. Zabieg zmienia czynność mięśni (unosi brwi), zwiększa napięcie skóry (likwiduje zmarszczki na czole), więc mogą go wykonać osoby chcące odmłodzić wygląd twarzy.

Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia i prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych. Przeciwwskazania do zabiegu to: niedokrwistość, skazy naczyniowe, niestabilne nadciśnienie, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry operowanej okolicy.

Warto pamiętać o następujących zaleceniach:

Zobacz film: "Najczęściej wykonywane operacje plastyczne"
  • 6 godzin przed zabiegiem należy być na czczo;
  • 4 tygodnie przed operacją należy ograniczyć palenie papierosów;
  • 2 tygodnie przed operacją należy odstawić wszelkie leki zawierające kwas acetylosalicylowy, gdyż wydłużają czas krzepnięcia krwi.

2. Plastyka czoła

Zmarszczki na czole i charakterystyczna zmarszczka między brwiami są usuwane w znieczuleniu ogólnym dożylnym łączonym z miejscowym. Przez większą część operacji pacjent śpi, nie odczuwając żadnego dyskomfortu. Lifting twarzy może być wykonany dwoma metodami: chirurgiczną i endoskopową.

  • Metoda chirurgiczna – otwarte podciągnięcie, w którym nacięcie rozpoczyna się nad uszami i ukryte pod włosami przebiega przez górną część głowy, w taki sposób, aby w czasie gojenia nie rzucało się w oczy. Przed operacją trzeba wygolić część włosów. Wykonując nacięcie mające na celu podniesienie czoła, chirurg plastyczny może zmodyfikować albo usunąć te fragmenty mięśni, które powodują zmarszczki lub zmarszczenie brwi, i nadmiar skóry. Rozcięcie często doprowadza do powstania zauważalnej blizny, dlatego jeżeli brak jest przeciwwskazań, wykwalifikowani lekarze zalecają metodę endoskopową.
  • Metoda endoskopowa – polega na wykonaniu 3-5 cięć o długości 1-2 cm w owłosionej części głowy. Pod kontrolą przyrządów optycznych chirurg odwarstwia skórę czoła, przy czym dzięki technice endoskopowej może pracować zarówno w powierzchniowych, jak i głębokich warstwach skóry, łatwo wydzielić i przeciąć powłokę skroniową, do której nieprawidłowe podejście często staje się przyczyną pojawienia się obszernych krwiaków, a także wyeliminować ryzyko uszkodzenia gałęzi nerwu trójdzielnego i twarzowego.

Przenikanie w głębokie warstwy skóry jest bezpieczne i zapewnia znacznie dłuższy efekt odmładzający niż operacja. W wyniku dobrego odwarstwienia, chirurg osiąga maksymalną ruchliwość skóry czoła i jej dostateczne naciągnięcie. Operacja kończy się nałożeniem opatrunku zaciskowego na okres 5-6 dni. Lifting endoskopowy można traktować jako operację samodzielną likwidującą zmarszczki między brwiami. Wykonywany jest w każdym wieku, przy czym ludzie starsi znoszą ten rodzaj interwencji znacznie lepiej wskutek mniejszego uszkodzenia urazowego skóry, ponieważ z wiekiem pogarsza się stan jej odżywienia, duża blizna goi się wolniej i nie zawsze gładko.

Po liftingu skóra jest napięta, a zmarszczki na czole znikają. Zabieg przeprowadza się zwykle w znieczuleniu ogólnym.

Następny artykuł: Lifting oczu
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze