Ludzie żyją dłużej lecz częściej chorują na schorzenia związane ze stylem życia

Średnia długość życia na świecie wzrosła o dekadę od 1980 roku, wskutek czego wynosi około 69 lat w przypadku mężczyzn i 75 lat w przypadku kobiet.

„Dane te są w dużej mierze wynikiem spadku liczby zgonów z powodu chorób zakaźnych, zwłaszcza w ciągu ostatniej dekady” – czytamy w raporcie „Global Burden of Disease”, który opublikowany został w czasopiśmie „The Lancet”.

#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?

Badania wskazują, że umieralność wskutek wirusów HIV, AIDS i gruźlicy spadła o ponad jedną czwartą - z 3,1 mln w 2005 roku do 2,3 mln w 2015 roku.

W tym samym okresie, roczna ilość zgonów z powodu chorób biegunkowych zmniejszyła się o 20 procent.

Śmiertelność wskutek malarii spadła o ponad jedną trzecią, z 1,2 mln w 2005 roku do 730 000 w roku ubiegłym.

Podczas tej dekady, średnia długość życia wzrosła w 188 krajach.

Jednocześnie jednak, śmiertelność wskutek chorób niezakaźnych, takich jak nowotwory, choroby serca i udaru mózgu, wzrosła z 35 mln w 2005 do 39 mln w 2015 roku.

Wiele tych chorób dotyka osób starszych, między innymi nowotwory, choroba niedokrwienna serca, marskość wątroby i choroba Alzheimera.

Paradoks polega na tym, że nawet, kiedy średnia długość życia społeczeństwa rośnie, coraz więcej osób spędza dłuższy okres czasu w złym stanie zdrowia, żyjąc z niepełnosprawnością.

10 sposobów na dłuższe życie

Mówi się, że za długość naszego życia odpowiadają w głównej mierze geny. Rzeczywiście to prawda, jednak jest to również zależne od sposobu, w jaki spędzamy...

Milenijne Cele Rozwoju (MCR), ustanowione w 2000 roku, miały na celu znacznie obniżyć śmiertelność matek i dzieci oraz zwalczyć najważniejsze choroby zakaźne w 2015 r.

Były też inne korzyści dla zdrowia w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Na przykład liczba zgonów dzieci poniżej piątego roku życia spadła o ponad 50 procent od 1990 do 2015 roku.

Ale to było wciąż znacznie odbiega od założonych celów, wedle których umieralność dzieci w tym wieku miała spaść o dwie trzecie. Gdyby zostało to osiągnięte, kolejne 14 milionów dzieci przeżyłoby swoje piąte urodziny.

Od 2011 roku liczba zgonów w trakcie wojny wzrosła znacząco, w dużej mierze w Syrii, Jemenie i Libii. Długość życia Syryjczyków spadła o ponad 11 lat od rozpoczęcia wojny.

W 2015 roku liczba osób przesiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych i klęsk osiągnęła rekordową ilość - 65 mln. Ponad połowa uchodźców na świecie to dzieci.

Raport także podzielił kraje ze wskazaniem, czy poziom umieralności był wyższy czy niższy niż oczekiwano z konkretnych przyczyn, takich jak poziom dochodów, wykształcenie oraz współczynnik płodności.

W Stanach Zjednoczonych na przykład, wiele osób umierało na chorobę wieńcową serca, przewlekłą obturacyją chorobę płuc i wskutek narkomanii.

Wielu mieszkańców Europy Wschodniej umierało z powodu nadużywania alkoholu i udaru mózgu.

Natalia Kulik, 11 miesięcy temu

Choroby wieku podeszłego

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroby wieku podeszłego
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby wieku podeszłego
Choroby wieku podeszłego

Jak dobrze opiekować się seniorem?

. Jak opiekować się osobą w starszym wieku? Poczucie odpowiedzialności za stan bliskiej nam osoby, która w związku z wiekiem potrzebuje pomocy w codziennych (...) go do tego. Zachowanie sprawności fizycznej jest bardzo...

Choroby wieku podeszłego

Rola opiekuna w codziennym życiu chorego

podopiecznego w chorobie Kwestia odżywiania chorego jest sprawą bardzo istotną. Dieta powinna być ściśle dostosowana do jednostki chorobowej pacjenta. Menu

Choroby wieku podeszłego

Jak odmłodzić mózg?

Ludzie starzeją się, a liczba osób cierpiących z powodu demencji starczej wzrasta. Czynniki związane z uszkodzeniem mózgu wraz z postępującym wiekiem (...) proces niszczenia komórek mózgowych związany z wiekiem. Receptor...

Choroby wieku podeszłego

Otępienie starcze - choroba Alzheimera
, leczenie

, które można i trzeba hamować. Może być wywołane przez chorobę Alzheimera, ale także inne choroby neurodegeneracyjne. Najczęściej dotyka osób po 65. roku życia. Choroba (...) bywa trudna w diagnozie, ponieważ jest albo...

Choroby wieku podeszłego

Andropauza - czym jest, objawy, łagodzenie skutków

w życiu mężczyzny, który jest niejako zapowiedzą wieku podeszłego i zbliżającego się procesu starzenia się. Pojawia się najczęściej po przekroczeniu 50 (...) odporność, podatność na schorzenia wieku...