Makijaż permanentny

Makijaż permanentny jest formą tatuażu, ale wykonuje się go nie chemicznymi, ale naturalnymi (roślinnymi) barwnikami i wprowadza tylko pod powierzchniową warstwę skóry. Dostępny jest makijaż permanentny brwi, oczu i ust. Makijaż trwały pozwala skorygować nierówne kontury twarzy, asymetria czy odbarwienia związane z bielactwem. Podczas zabiegu najlepiej zastosować znieczulenie dentystyczne, gdyż obkurcza ono naczynka i hamuje krwawienie. Stały makijaż pozostanie na skórze nawet kilka lat. Jest to alternatywa dla osób, które nie mają czasu na codzienne wykonywanie starannego makijażu.

Zobacz film: "Makijaż permanentny"

spis treści

1. Jak zrobić makijaż trwały?

Przed wykonaniem makijażu trwałego powinno się wykonać makijaż zmywalny, wyglądający identycznie jak późniejszy permanentny. Następnie już po wykonaniu zabiegu w odstępie dwóch tygodni wykonuje się korektę makijażu, która wliczona jest w cenę zabiegu. Tuż po przeprowadzeniu zabiegu najlepiej prezentuje się makijaż

Makijaż permanentny oczu
Makijaż permanentny oczu

Makijaż permanentny polega na wprowadzeniu pod skórę odpowiednich pigmentów, stosowany głównie w okolicach...

zobacz galerię

permanentny brwi, gdzie niezauważalne są prawie żadne efekty uboczne. Trwałość makijażu permanentnego zależy od typu oraz kolorytu skóry i może się utrzymywać od 3 do 5 lat. W momencie, gdy zaczyna blednąć, może być powtórnie zabarwiony. Wykonanie makijażu permanentnego trwa od 1 do 3 godzin i zależy to od jego rozległości. W ciągu kilku dni od wykonania trwały makijaż ulega rozjaśnieniu, dlatego niezbędne jest jego uzupełnienie. Istnieje pewna grupa osób, dla których szczególnie polecany jest makijaż permanentny.

Są to osoby, które:

 • mają niewiele czasu na codzienne staranne wykonywanie makijażu,
 • nie malują się wcale (np. sportowcy), ale chcieliby dobrze wyglądać,
 • mają słaby wzrok, noszą okulary i szkła kontaktowe,
 • są uczulone na kosmetyki kolorowe,
 • mają cienkie brwi i słabe rzęsy lub nie mają ich wcale, np. po chemioterapii.

Makijażu permanentnego nie powinny natomiast wykonywać:

 • osoby z chorobą nowotworową,
 • pacjenci z zaawansowaną cukrzycą,
 • kobiety w ciąży i karmiące piersią,
 • osoby cierpiące na długotrwałą infekcję.

2. Makijaż permanentny oka i brwi

Przed wykonaniem trwałego makijażu ust należy pamiętać o przyjmowaniu leku przeciwko opryszczce co najmniej trzy dni przed zabiegiem i trzy dni po jego wykonaniu.

Na czym polega makijaż permanentny?
Na czym polega makijaż permanentny?

Wiele kobiet nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez zrobienia makijażu. Większość pań, mimo porannego...

zobacz galerię

Warto pomyśleć o tym już wcześniej, gdyż preparat jest przepisywany przez lekarza i należy zakupić go w aptece. Jeśli chodzi o makijaż permanentny oka to możliwe jest wybranie jego koloru spośród całej palety barw. Najczęściej jednak w przypadku makijażu permanentnego kreski na oku są czarne, by mogły pasować do każdej sytuacji. Natomiast w przypadku makijażu permanentnego brwi dominującymi kolorami są odcienie szarości i brązu.

Niestety, wykonanie makijażu permanentnego oka jest stosunkowo bolesne, po samym zaś zabiegu oczy wyglądają jakbyś była niewyspana albo zapłakana. Jeśli chodzi o brwi to są one opuchnięte i lekko zasiniaczone. Dobrze jest zakupić w aptece specjalny preparat, którym można smarować opuchliznę. Pomimo iż efekt makijażu permanentnego jest długotrwały i utrzymuje się nawet przez kilka lat, to wiele kobiet narzeka, że kreski na powiekach nigdy nie są tak czarne, jakby były wykonane eyelinerem, a ponadto bledną pod wpływem promieni słonecznych. Wiele kobiet nie może się także przyzwyczaić do trwałych kresek na górnej powiece – pamiętaj, że optycznie zmniejszają one oko i jeśli są zbyt mocne, mogą wyglądać jakbyś się nie wyspała.

3. Makijaż permanentny ust

Makijaż permanentny ust opiera się na wprowadzeniu w głąb naskórka specjalnego barwnika. Podobnie, jak w przypadku innych rodzajów makijażu trwałego, także i w tym przypadku wstrzykuje się go za pomocą wibrującej igły. Wykonanie permanentnego makijażu ust rozpoczyna się od narysowania na skórze odpowiednich konturów, aby osoba przeprowadzająca zabieg – linergistka i pacjentka mogły wspólnie dokonać korekty i wyboru najlepszego odcienia barwnika. Makijaż permanentny ust pozwala na optyczne powiększenie ust, nadanie im odpowiedniej barwy, wykonanie korekty przebarwień skóry.

Celem makijażu trwałego jest nadanie ustom estetycznego wyglądu o każdej porze i podkreślenie ich naturalnego piękna. Trwały makijaż ust wykonywany jest przy znieczuleniu dentystycznym, gdyż sam zabieg jest stosunkowo bolesny. Ponadto, podobnie jak przy makijażu permanentnym oka, usta są opuchnięcie i wyglądają podobnie jak po uderzeniu. Dlatego też dobrze jest zakupić w aptece specjalną maść na opuchlizny lub preparat na opryszczkę, by minimalizować nieprzyjemny efekt zabiegu. Skóra, która uległa złuszczeniu, może być smarowana także wazeliną, wtedy utrzymane będzie jej odpowiednie nawilżenie. Warto pamiętać, że po wykonaniu zabiegu co najmniej przez dwa tygodnie należy unikać bezpośredniego wystawiania się na promienie słoneczne i opalania na solarium.

Zanim zdecydujesz się na wykonane makijażu trwałego musisz rozważyć wszystkie negatywne i pozytywne cechy tego zabiegu. Choć makijaż permanentny jest zabiegiem odwracalnym, to jego efekt utrzymuje się przez kilka lat, a samo wykonanie wiąże się z odczuwaniem bólu.

Przy wyborze gabinetu najlepiej kierować się opiniami pacjentów, którzy skorzystali z zabiegów. Ważne jest również to, aby osoba wykonująca zabieg przeszła szereg szkoleń, by później nie mieć do siebie pretensji, że wybrało sie niskiej klasy fachowca, który mógłby zrobić krzywdę naszej skórze.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy