Przejdź na WP

Makijaż permanentny - dla kogo, cena, przeciwwskazania

Makijaż permanentny jest formą tatuażu, ale wykonuje się go nie chemicznymi, ale naturalnymi (roślinnymi) barwnikami i wprowadza tylko pod powierzchniową warstwę skóry. Dostępny jest makijaż permanentny brwi, oczu i ust. Makijaż trwały pozwala skorygować nierówne kontury twarzy, asymetrię czy odbarwienia związane z bielactwem. Podczas zabiegu najlepiej zastosować znieczulenie dentystyczne, gdyż obkurcza ono naczynka i hamuje krwawienie. Stały makijaż pozostanie na skórze nawet kilka lat. Jest to alternatywa dla osób, które nie mają czasu na codzienne wykonywanie starannego makijażu.

Zobacz film: "Makijaż permanentny"

spis treści

1. Makijaż permanentny - krótko o historii

Od zawsze ludzie chcieli wyglądać atrakcyjnie. Tak kobiety, jak i mężczyźni, od zarania dziejów wkładają wiele wysiłku w ozdabianie swego ciała, na wiele różnych sposobów.

Kiedy przestała wystarczać biżuteria nakładana, zaczęto dziurawić swoje uszy, policzki i nosy, by ją połączyć z ciałem w sposób trwały. Malowano skórę farbami, po czym wymyślono tatuaż.

Prym wiedli w tym Chińczycy. Dwa tysiące lat temu używali do tego pręcików bambusowych, zakończonych igłą do zszywania jedwabiu.

Była ona przymocowana do tego pręcika wełnianą nitką, która była jednocześnie zbiorniczkiem na barwnik roślinnego pochodzenia. Zdecydowanymi, krótki ruchami wtłaczano go pod skórę, uważając aby nie przekroczyć linii naskórka.

Tak mniej więcej wyglądają początki makijażu permanentnego, który ma więcej wspólnego z tatuażem niż z dzisiejszym trwałym tatuażem. Różnica polega na sposobie "nakładania". W przypadku tatuażu barwnik wprowadza się wielokrotnymi nakłuciami skóry. W przypadku makijażu permanentnego wprowadzany jest szybko wirującą igłą.

2. Makijaż permanentny - dla kogo

Przed wykonaniem makijażu trwałego powinno się wykonać makijaż zmywalny, wyglądający identycznie jak późniejszy permanentny. Następnie już po wykonaniu zabiegu w odstępie dwóch tygodni wykonuje się korektę makijażu, która wliczona jest w cenę zabiegu.

Tuż po przeprowadzeniu zabiegu najlepiej prezentuje się makijaż permanentny brwi, gdzie niezauważalne są prawie żadne efekty uboczne. Trwałość makijażu permanentnego zależy od typu oraz kolorytu skóry i może się utrzymywać od 3 do 5 lat.

W momencie, gdy zaczyna blednąć, może być powtórnie zabarwiony. Wykonanie makijażu permanentnego trwa od 1 do 3 godzin i zależy to od jego rozległości. W ciągu kilku dni od wykonania trwały makijaż ulega rozjaśnieniu, dlatego niezbędne jest jego uzupełnienie. Istnieje pewna grupa osób, dla których szczególnie polecany jest makijaż permanentny.

Są to osoby, które:

 • mają niewiele czasu na codzienne staranne wykonywanie makijażu,
 • nie malują się wcale (np. sportowcy), ale chcieliby dobrze wyglądać,
 • mają słaby wzrok, noszą okulary i soczewki kontaktowe,
 • mają cienkie brwi i słabe rzęsy lub nie mają ich wcale, np. po chemioterapii.

Zanim zdecydujesz się na wykonanie makijażu trwałego, musisz rozważyć wszystkie negatywne i pozytywne cechy tego zabiegu. Choć makijaż permanentny jest zabiegiem odwracalnym, to jego efekt utrzymuje się przez kilka lat, a samo wykonanie wiąże się z odczuwaniem bólu.

Makijaż permanentny oczu
Makijaż permanentny oczu

Makijaż permanentny polega na wprowadzeniu pod skórę odpowiednich pigmentów, stosowany głównie w okolicach...

zobacz galerię

3. Makijaż permanentny - gdzie go wykonać

Przy wyborze gabinetu najlepiej kierować się opiniami pacjentów, którzy skorzystali z zabiegów. Ważne jest również to, aby osoba wykonująca zabieg miała za sobą szereg szkoleń, dzięki którym usługa zostanie wykonana na najwyższym poziomie.

Wybór właściwiej osoby jest ważny, abyśmy później nie mieli do siebie pretensji, że wybraliśmy niskiej klasy fachowca, który mógłby zrobić krzywdę naszej skórze.

Profesjonalistę poznamy po kilku szczegółach. Przede wszystkim przed zabiegiem opowie o tym, jak będzie on przebiegał, rozwieje wszelkie wątpliwości, wyjaśni niejasności oraz zapyta o stan zdrowia.

4. Makijaż permanentny - cena

Koszt makijażu permanentnego zależy od salonu kosmetycznego lub gabinetu, w którym wykonujemy ten zabieg.

Makijaż permanentny brwi można wykonać w cenie 800-1400 złotych. Za makijaż ust zapłacimy od 800 złotych za sam kontur, do 1400 złotych za cieniowanie lub całościowe wypełnienie.

Kreski na powiekach można wykonać w granicach 450-600 złotych (dolne lub górne, jeśli wykonujemy na obydwu, zwykle jest taniej). Ewentualne poprawki zwykle są wliczone w cenę lub ich koszt to 30 do 60% wartości makijażu.

Makijaż permanentny - dla kogo, cena, przeciwwskazania
Makijaż permanentny - dla kogo, cena, przeciwwskazania (Zdjęcie autorstwa Thomas Ulrich / CC BY-SA 2.0)

Nie jest to tani zabieg, lecz jeślizostanie dobrze wykonany, można będzie cieszyć się nim przez lata. Oczywiście zaoszczędzimy również na kosmetykach do makijażu, które staną się zbędne.

5. Makijaż permanentny - czy zabieg jest bolesny

Każdy z nas posiada indywidualny próg bólu, więc trudno jednoznacznie stwierdzić, czy zabieg makijażu permanentnego jest bolesny. Zwykle przed przystąpieniem do jego wykonywania, stosuje się żele i maści znieczulające, które mają za zadanie zmniejszyć dyskomfort.

Do makijażu ust stosuje się także znieczulenie stomatologiczne, może wykonać je jedynie lekarz. Bolesny może być zabieg na oczach i ustach, na brwiach zaś jest po prostu mało przyjemny, jednak raczej nie można go nazwać bolesnym.

Zabiegi wykonywane są przez dyplomowaną i wykwalifikowaną linergistkę. Oprócz doświadczenia, powinna mieć również zdolności plastyczne. Osoba z doświadczeniem wykonuje taki zabieg bezpiecznie i precyzyjnie.

6. Makijaż permanentny - jak długo trwa zabieg

Wykonanie makijażu permanentnego trwa zwykle od 1 godziny do 2. Wprowadzenie pigmentu pod skórę wymaga dużej precyzji oraz skrupulatności.

Początkowo zabieg rozpoczyna się od oczyszczenia skóry oraz jej dezynfekcji. Następnie na skórze wykonywany jest rysunek docelowego kształtu ust, brwi lub kreski na oku, po czym linergistka dobiera właściwy barwnik.

Przy doborze uwzględnia kolor oczu, cery oraz włosów pacjentki. Na miejsce zabiegu aplikowane jest znieczulenie miejscowe, po czym zostaje wtłoczony barwnik.

7. Makijaż permanentny- przygotowanie do zabiegu

Aby efekty były zadowalające, zaangażowana powinna być również pacjentka. Dzięki temu makijaż będzie świetnie się prezentował. Zalecenia są oczywiście różne i zależą od tego, jaka część twarzy będzie poddawana zabiegowi.

Ważne aby:

 • przed makijażem oczu - na cztery tygodnie wcześniej nie wykonywać henny rzęs. Jeśli mamy wrażliwe oczy, można zastosować krople homeopatyczne z arminiki. Jeżeli nosimy soczewki kontaktowe, w dniu zabiegu nie powinniśmy ich zakładać,
 • przed makijażem brwi - cztery tygodnie przez zabiegiem nie wykonywać henny, na dwa tygodnie wcześniej nie regulować brwi. Dodatkowo, dzień wcześniej można delikatnie złuścić skórę peelingiem,
 • przed makijażem ust - na 3 dni przed zabiegiem rozpocząć profilaktycznie przyjmowanie preparatu antywirusowego Heviran.

Ponadto, bardzo ważne, aby na 24 godziny przed zabiegiem makijażu permanentnego nie spożywać napojów alkoholowych, nie zażywać aspiryny i nie opalać się.

8. Makijaż permanentny oka i brwi

Przed wykonaniem trwałego makijażu ust należy pamiętać o przyjmowaniu leku przeciwko opryszczce co najmniej trzy dni przed zabiegiem i trzy dni po jego wykonaniu.

Warto pomyśleć o tym już wcześniej, gdyż preparat jest przepisywany przez lekarza i należy zakupić go w aptece. Jeśli chodzi o makijaż permanentny oka to możliwe jest wybranie jego koloru spośród całej palety barw.

Najczęściej jednak w przypadku makijażu permanentnego kreski na oku są czarne, by mogły pasować do każdej sytuacji. Natomiast w przypadku makijażu permanentnego brwi dominującymi kolorami są odcienie szarości i brązu.

Niestety, wykonanie makijażu permanentnego oka jest stosunkowo bolesne, po samym zaś zabiegu oczy wyglądają jakbyś była niewyspana albo zapłakana. Jeśli chodzi o brwi, to są one opuchnięte i lekko zasiniaczone.

Dobrze jest zakupić w aptece specjalny preparat, którym można smarować opuchliznę. Efekt makijażu permanentnego jest długotrwały i utrzymuje się nawet przez kilka lat.

Mimo to wiele kobiet narzeka, że kreski na powiekach nigdy nie są tak czarne, jakby były wykonane eyelinerem, a ponadto bledną pod wpływem promieni słonecznych.

Wiele kobiet nie może się także przyzwyczaić do trwałych kresek na górnej powiece – pamiętaj, że optycznie zmniejszają one oko i jeśli są zbyt mocne, mogą wyglądać jakbyś się nie wyspała.

8.1. Makijaż permanentny brwi - ombre

Na uwagę zasługuje najnowszy sposób makijażu brwi - ombre. Efekt ten jest jednym z najnowszych, a jednocześnie najpopularniejszych technik pigmentacji brwi. Cieszy się dużym zainteresowaniem.

Cieniowanie brwi tą metodą dość znacząco różni się od metody klasycznej, jest subtelniejsze. Dzięki tej metodzie brwi są delikatnie podkreślone. Nie są jednolite, lecz do złudzenia przypominają naturalne brwi.

Technika ta polega na nałożeniu jaśniejszego pigmentu u nasady brwi, zaś przy końcówce kolor jest bardziej nasycony. Makijaż permanentny brwi tą metodą jest wykonywany w różnych wariantach i zależy od typu urody klientki.

 • nasycenie w poziomie - doskonałe dla osób młodych, o mocnym typie kolorystycznym urody,
 • nasycenie w pionie - świetne rozwiązanie dla osób starszych, o regularnych i delikatnych rysach twarzy.
Na czym polega makijaż permanentny?
Na czym polega makijaż permanentny?

Wiele kobiet nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez zrobienia makijażu. Większość pań, mimo porannego...

zobacz galerię

9. Makijaż permanentny ust

Makijaż permanentny ust opiera się na wprowadzeniu w głąb naskórka specjalnego barwnika. Podobnie, jak w przypadku innych rodzajów makijażu trwałego, także i w tym przypadku wstrzykuje się go za pomocą wibrującej igły.

Wykonanie permanentnego makijażu ust rozpoczyna się od narysowania na skórze odpowiednich konturów, aby osoba przeprowadzająca zabieg – lingeristka i pacjentka mogły wspólnie dokonać korekty i wyboru najlepszego odcienia barwnika. Makijaż permanentny ust pozwala na optyczne powiększenie ust, nadanie im odpowiedniej barwy, wykonanie korekty przebarwień skóry.

Celem makijażu trwałego jest nadanie ustom estetycznego wyglądu o każdej porze i podkreślenie ich naturalnego piękna. Trwały makijaż ust wykonywany jest przy znieczuleniu dentystycznym, gdyż sam zabieg jest stosunkowo bolesny.

Ponadto, podobnie jak przy makijażu permanentnym oka, usta są opuchnięcie i wyglądają podobnie jak po uderzeniu. Dlatego też dobrze jest zakupić w aptece specjalną maść na opuchlizny lub preparat na opryszczkę, by minimalizować nieprzyjemny efekt zabiegu.

Skóra, która uległa złuszczeniu, może być smarowana także wazeliną, wtedy utrzymane będzie jej odpowiednie nawilżenie. Warto pamiętać, że po wykonaniu zabiegu co najmniej przez dwa tygodnie należy unikać bezpośredniego wystawiania się na promienie słoneczne i opalania na solarium.

10. Makijaż permanentny - przeciwwskazania

Jak do wielu różnych zabiegów, do makijażu permanentnego istnieją przeciwwskazania. Są to to między innymi:

 • cukrzyca,
 • choroba nowotworowa,
 • łuszczyca,
 • ciąża,
 • infekcja wirusowa,
 • przyjmowanie leków sterydowych,
 • infekcja lub choroby oczu,
 • przedłużane lub zagęszczane rzęsy (należy je wcześniej zdjąć),
 • używanie preparatu na porost rzęs (na miesiąc przed zabiegiem powinno się go odstawić).

Przed wykonaniem zabiegu należy wypełnić dokumenty na temat naszego stanu zdrowia, przebytych chorób, przyjmowanych leków oraz zabiegów medycznych. Po otrzymaniu takich informacji linergistka (osoba wykonująca makijaż permanentny podejmuje decyzje o ewentualnym wykonaniu zabiegu.

11. Makijaż permanentny - pielęgnacja skóry po zabiegu

W trakcie zabiegu może dojść do zaczerwienienia i podrażnienia skóry, a także obrzęku. Objawy te jednak powinny dość szybko ustąpić, zwykle już następnego dnia można iść do pracy.

Dwa dni po zabiegu skóra zaczyna się złuszczać. Należy wtedy stosować kremy nawilżające. Twarz powinniśmy myć mleczkiem i tonikiem, lub czystą wodą. Przez pierwsze siedem dni dobrze jest unikać basenu i sauny. Przez 6 tygodni powinniśmy wystrzegać się promieni słonecznych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

12. Makijaż permanentny - możliwe powikłania

Po wykonaniu makijażu permanentnego, jak po każdym innym zabiegu, mogą wystąpić powikłania. Do natychmiastowych zaliczamy:

 • strup,
 • obrzęk,
 • wynaczynienie krwi,
 • obrzęk.

Dolegliwości te mogą utrzymywać się 2-3 dni. Mogą wystąpić ponadto opryszczka oraz infekcje innego rodzaju, mogące pojawić się do 7 dni od zabiegu. Opryszczka może spowodować wyłuszczanie się barwnika.

Do późnych powikłań zaliczamy infekcje wirusowe, takie jak:

Źle wykonany makijaż permanentny może spowodować rozmywanie pigmentu, co oznacza przemieszczanie się barwnika poza miejsce wprowadzenia.

Jeżeli makijaż ten jest niepoprawnie wykonany (np. został zbyt płytko wprowadzony barwnik - na głębokość mniejszą niż 1 mm), pigment może się złuszczać, powodując wyciskanie pigmentu.

Takie powikłanie może się pojawić do 2 tygodni od zabiegu. Jeżeli barwnik został wprowadzony zbyt głęboko, powyżej 2 mm, pigment może się przesuwać.

To powikłanie może mieć miejsce w czasie 2-3 miesięcy od zabiegu.

Inne powikłania mogą być spowodowane urządzeniami złej jakości, lub kiepskich barwników użytych do zabiegu. Może to spowodować, że barwnik w skórze przyjmie inny kolor, niż był planowany, np. kontur ust fioletowy, lub zielone brwi.

13. Makijaż permanentny - czy można go usunąć

Makijaż permanentny można spróbować usunąć. Aby to zrobić, można skorzystać ze specjalnych preparatów złuszczających naskórek lub mikrodermabrazji.

Możliwe jest to również za pomocą peelingu oraz laseru Q switch, który jest najskuteczniejszą metodą. Powinniśmy pamiętać jednak, że nie będzie to pełny powrót do stanu sprzed zabiegu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy