Trwa ładowanie...

Maleńkie niczym ziarnko maku. Lepiej nie pomyl ich z pieprzykami – mogą być nosicielami boreliozy

 Karolina Rozmus
13.05.2022 11:44
Maleńkie niczym ziarnko maku. Lepiej nie pomyl ich z pieprzykami – mogą być nosicielami boreliozy
Maleńkie niczym ziarnko maku. Lepiej nie pomyl ich z pieprzykami – mogą być nosicielami boreliozy (Getty Images/Facebook)

Jeśli po spacerze w lesie czy po łące zauważysz na skórze nowy pieprzyk, a właściwie – kilkadziesiąt nowych pieprzyków, lepiej uważnie je obejrzyj. To mogą być tzw. nimfy kleszcza. Choć ta postać pajęczaka wydaje się zupełnie niegroźna, to w rzeczywistości jest niemal tak samo niebezpieczna.

spis treści

1. CDC ostrzega

Centers for Disease Control and Prevention (CDC), zamieszczając w mediach społecznościowych zdjęcie babeczki z makiem, wywołało burzę w komentarzach. Wielu internautów było zniesmaczonych, ale dzięki temu rządowa agencja zwróciła uwagę na istotny problem – kleszcze na niemal każdym etapie rozwojowym są zagrożeniem.

CDC publikuje zdjęcie muffinki, by pokazać, jak małe są nimfy kleszczy
CDC publikuje zdjęcie muffinki, by pokazać, jak małe są nimfy kleszczy (Twitter)
Zobacz film: "Borelioza od kleszcza. Ale nie od każdego"

Większość gatunków kleszczy przechodzi przez cztery etapy życia: jajo, larwa, nimfa i postać dorosła. Przywykliśmy jednak, by na skórze wypatrywać właśnie ostatniego stadium. Jednak, jak wskazuje CDC, po wykluciu się z jaja kleszcze na każdym kolejnym etapie potrzebują do przeżycia krwi.

"Kleszcze znajdują swoich żywicieli, wykrywając zapachy oddechu i ciała zwierząt lub wyczuwając ciepłotę ciała, wilgoć i wibracje. Niektóre gatunki potrafią nawet rozpoznać cień. Ponadto kleszcze wybierają miejsce oczekiwania, identyfikując dobrze używane ścieżki. Następnie czekają na gospodarza, odpoczywając na szczytach traw i krzewów" – informuje CDC.

Jeśli więc po wycieczce, zauważymy na ciele drobne znamiona wielkości zaledwie kilku milimetrów, przypominające pieprzyki lub ziarnka maku, może to być tzw. nimfa kleszcza.

2. Nimfy kleszczy – czy są zagrożeniem i jak ich unikać

Nimfy zaczynają żerować, gdy temperatura na dworze sięga 7 stopni Celsjusza. Podobnie, jak inne postaci kleszcza, mogą się kryć nie tylko w lasach, parkach i na łąkach, ale także na trawnikach miejskich, skwerkach, a nawet w piwnicach.

Szacuje się, że około trzech procent nimf kleszczy może być nosicielami boreliozy. Nie oznacza to jednak, że można je bagatelizować.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia? CDC umieściło praktyczny poradnik, w którym sugeruje, żeby:

  • po powrocie do domu niezwłocznie wziąć prysznic,
  • obejrzeć ubrania w poszukiwaniu kleszczy, a następnie włożyć je do pralki,
  • dokładnie przyjrzeć się swojemu ciału, szukając groźnych pajęczaków zwłaszcza na głowie, w okolicach pach i pachwin, w zgięciach kolan i łokci, za uszami.

- Mamy całą litanię zaleceń – repelenty może nie są wysoce skuteczne, ale stanowią jakąś formę ochrony. Do tego odpowiednie ubranie – ściśle przylegające do skóry, zakrywające jak najwększą jej powierzchnię, żeby kleszcz nie mógł dostać się pod ubranie. Najważniejsze to chronić się przed ukąszeniem - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie specjalistka chorób zakaźnych, prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Warto pamiętać, że im dłużej kleszcz niezależnie od stadium żeruje na naszej skórze, tym większe ryzyko zakażenia boreliozą. Szacuje się, że usunięcie kleszcza przed upływem 48 godzin minimalizuje to ryzyko.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze