„Maluch na uczelni” – rządowy program zapewnienia opieki nad dziećmi dla studentów

Jak pogodzić wychowanie dzieci z nauką? Rozwiązanie zna rząd, który w tym roku przekaże uczelniom wyższym co najmniej 10 milionów złotych na tworzenie żłobków, klubów dziecięcych i organizowanie opieki dziennej dla najmłodszych. Udogodnienia te mają zachęcić młodych ludzi do zakładania rodzin i posiadania potomstwa wcześniej niż dopiero po studiach.

Studenci z rodziną?

Młodzi ludzie w Polsce chcą się uczyć – ponad połowa każdego rocznika idzie na studia. Większość studentów czeka z założeniem rodziny do momentu ukończenia nauki na uczelni wyższej. Rząd chce, by więcej młodych ludzi decydowało się na potomstwo już w trakcie nauki. Jak ma zamiar do tego zachęcić? Dostępnością żłobków, klubów dziecięcych i opiekunów dla dzieci przy uczelniach.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Co najmniej 10 milionów złotych trafi w 2015 roku do uczelni wyższych w całym kraju, aby wspomóc zakładanie i utrzymywanie opieki dla najmłodszych. To wspólny projekt ministerstwa nauki i resortu pracy. W ten sposób rząd chce zlikwidować część trudności, które napotykają studiujący młodzi rodzice. Ale nie tylko – największym celem jest przekonanie młodych do przyspieszenia decyzji o posiadaniu potomstwa. Zmiany mają wpłynąć na młodych ludzi, którzy nie będą musieli wybierać między kształceniem a rodziną.

Rządowe dofinansowanie do żłobków

Każda uczelnia wyższa w Polsce będzie mogła skorzystać z dofinansowania. Rządowe środki można przeznaczyć na stworzenie nowych żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów lub na pokrycie kosztów już funkcjonujących ośrodków. Dofinansowanie pokryje 80% kosztów. Przewidziano, że w 2015 roku rząd przeznaczy na ten cel 10 milionów złotych, jednak minister pracy, Władysław Kosiniak-Kamysz, powiedział, że jeśli program będzie cieszył się dużym zainteresowaniem, niewykluczone są dalsze środki z budżetu na ten cel.

Polityka prorodzinna na uniwersytetach

Ministrowie nauki i pracy chcą też, aby uczelnie stały się bardziej przyjazne rodzinom. Dotychczas z przyuczelnianych żłobków mogli korzystać jedynie pracownicy uniwersytetów. Teraz mają się one stać dostępne również dla studentów, którzy nie mają gdzie zostawić swoich pociech w trakcie wykładów i ćwiczeń. Polityka prorodzinna na uczelniach wyższych ma też dotyczyć kształtowania pozytywnych postaw wobec rodziny wśród studentów.

Czy rzeczywiście lepsza pomoc państwa przyczyni się do wcześniejszych decyzji o posiadaniu dzieci? Czy żłobki przy uczelniach to wystarczająca pomoc dla młodych, wciąż uczących się rodziców? Co sądzicie o pomysłach rządu? Podzielcie się z nami swoimi opiniami.

Komentarze (4)
~Czytajciecs[sad
~Czytajciecs[sad 7 miesięcy temu

Genialny pomysł wbrew pozorom, im starsi są rodzice tym większe ryzyko chorób, niektóre zawody np. lekarze specjalizujacy się po studiach będą mieli jeszcze mniej czasu na dzieci... Tylko wkradł się jeden błąd. Jak w 2015?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Powrót do pracy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Powrót do pracy
Powrót do pracy

Spacer z nianią

Spacer z nianią

Przy doborze niani najważniejsze jest to, aby sprawdzić, jakim jest ona człowiekiem i czy ma dobre podejście do dzieci.

Powrót do pracy

Niania do dziecka

Zwykle, kiedy mama wraca do pracy i nie ma z kim zostawić dziecka, staje się to dla niej problemem. Jednym z pomysłów opieki nad dzieckiem (...) do pracy. Doświadczenie i referencje są istotne, ale ważniejsze jest to,...

Powrót do pracy

Odpowiedni wiek do żłobka

Odpowiedni wiek do żłobka

Psychologowie są zdania, że nie warto spieszyć się z zapisywaniem dziecka do żłobka. Lepiej poczekać, aż maluch skończy przynajmniej pierwszy rok życia.

Powrót do pracy

Nowe umiejętności dziecka

Nowe umiejętności dziecka

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim niejednokrotnie odbiera nam możliwość uczestniczenia w ważnych i pierwszych chwilach naszego dziecka.

Powrót do pracy

Maluch z babcią

Maluch z babcią

Babcie często rozpieszczają wnuki i pozwalają im na wiele rzeczy, do których rodzice mają krytyczne nastawienie.

Powrót do pracy

Opieka nad dzieckiem

musi podjąć, zanim zakończy się urlop macierzyński i nastąpi czas powrotu do pracy. Tymczasem związek matki z dzieckiem jest tak szczególny, że trudno (...) do pracy Kobieta, zanim zdecyduje się na...

Powrót do pracy

Kiedy posłać dziecko do żłobka?

Kiedy posłać dziecko do żłobka?

Dziecko w żłobku czy pod opieką mamy? To częsty dylemat rodziców, którzy muszą wracać do pracy, a nie mogą liczyć na pomoc babci lub nie stać (...) otoczeniem, może - paradoksalnie - wpłynąć pozytywnie na system obronny organizmu naszego...

Powrót do pracy

Rozstanie z dzieckiem

w tym, czy uda nam się je pokonać czy nie. Jak przetrwać rozstanie z dzieckiem po powrocie do pracy i co zrobić, by dziecko jak najmniej dotkliwie przeszło (...) rozłąkę z mamą? Co po urlopie macierzyńskim? Kiedy...

Niezbędnik pacjenta

Zdrowie pod Kontrolą - wiosna 2017

wszystkich uczelni medycznych na terenie Polski. Stanowimy część międzynarodowej federacji stowarzyszeń studentów medycyny IFMSA. Naszym celem (...) Informacja prasowa Członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia...

Ciąża i dziecko

Jak być szczęśliwą i perfekcyjną mamą?

Jak być szczęśliwą i perfekcyjną mamą?

. Jeśli znajdziesz więcej czasu, żeby wyrwać się z domu, możesz zapisać się do klubu fitness. Niektóre oferują nawet kącik dla dzieci z profesjonalną opieką (...) do płacenia komuś za opiekę nad swoimi...