Mężczyźni są zbyt macho, żeby słuchać lekarza

Mężczyźni częściej umierają z powodu cukrzycy, ponieważ są zbyt "macho", aby dostosować się do planu leczenia. Duńscy naukowcy stwierdzili, że kobiety, które dostały konkretne zalecenia odnośnie diety i ćwiczeń, były o 30 proc. mniej narażone na śmierć z powodu powikłań niż te, które były objęte rutynową opieką. Jednak te same porady dane mężczyznom nie miały żadnego wpływu na ich śmiertelność.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Dr Marlene Krag z Uniwersytetu w Kopenhadze powiedziała, że odpowiednio zbudowana opieka w przypadku cukrzycy jest przyjmowana przez kobiety z uwagą, co pomaga im dostosować się do planów terapeutycznych.

Kobiety akceptują chorobę i są bardziej skłonne do wprowadzenia leczenia, co może mieć długofalowe efekty – stwierdziła. Z drugiej strony dodała, że cukrzyca wymagająca rozwagi i zmiany stylu życia może wystawić męskość na próbę.

Wyniki trwających w latach 1989-1995 badań opublikowane zostały w magazynie "Diabetologia". Skupiły się na skutkach terapii cukrzycy, obejmującej dopasowane do potrzeb pacjenta ćwiczenia i dietę. Lekarze byli zachęcani do podkreślania istotności sposobu żywienia i aktywności fizycznej, a także zaniechania przepisywania leków przeciwcukrzycowych do momentu ocenienia efektywności jakiejkolwiek diety czy ćwiczeń.

Dawali oni pacjentom indywidualne cele, których realizacja była sprawdzana kwartalnie. Osoby będące w grupie kontrolnej miały dowolność wyboru, jeśli chodzi o leczenie i mogły je zmieniać.

Po sześciu latach dopasowanego leczenia nie zauważono efektów dotyczących śmiertelności i innych spodziewanych zmian. Odnotowano jednak niższy poziom glukozy we krwi u uczestniczek, które stosowały dopasowaną do ich potrzeb terapię.

Specjaliści kontynuowali analizę przez kolejnych 13 lat. Obserwowali uczestników pierwszych badań do 2008 roku. Z 1381 pacjentów pierwotnych 970, którzy przeżyli (478 kobiet i 492 mężczyzn), poddano ponownej analizie.

Wyniki pokazały, że kobiety, które otrzymały plan personalnej opieki, obarczone były o 26 proc. mniejszym ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny i 30 proc. mniejszym ryzykiem zgonu z powodu powikłań cukrzycy niż te, które były objęte rutynową opieką.

Mężczyźni są zbyt macho, żeby słuchać lekarza
Mężczyźni są zbyt macho, żeby słuchać lekarza (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Ponadto były o 41 proc. mniej zagrożone udarem i o 35 proc. mniej powikłaniami cukrzycy, takimi jak amputacja lub ślepota. W przypadku mężczyzn z obydwu grup – otrzymujących opiekę rutynową i personalną – nie odnotowano żadnych różnic.

Poprawa wyników u kobiet może być spowodowana kompleksowymi, społecznymi i kulturowymi uwarunkowaniami płci – podsumowali autorzy badania. Dodali, że konieczne jest ponowne rozważenie sposobu, w jaki przebiega leczenie kobiet i mężczyzn, aby obie płci mogły wynieść z niego więcej korzyści.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy