Mezomorfik - cechy charakterystyczne, urodzony sportowiec

Mezomorfik to jeden z typów budowy ciała i rodzaju metabolizmu, inaczej nazywa się je somatotypami. To podstawowych somatotypów należą ektomorfik, mezomorfik i endomorfik. Każdy z somatotypów to odmienny rodzaj budowy ciała, a określenie tego, do której z tych grup należysz jest kluczowe w doborze diety i ćwiczeń tak, abyśmy mogli uzyskać pożądane efekty. Ektomorfik to osoba szczupła, o małych mięśniach i niskiej ilości tkanki tłuszczowej, endomorfik to osoba, która łatwo przybiera na wadze i buduje masę mięśniową. Somatotyp mezomorfika stoi pośrodku tych dwóch, jednak charakteryzuje go też więcej cech.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Mezomorfik - cechy charakterystyczne

Cecha mezomorfika to raczej niski poziom tkanki tłuszczowej. Osoba będąca mezomorfikiem ma budowę o szerokich barkach, wąskiej talii, jego mięśnie są wyraźnie widoczne. Przybieranie masy mięśniowej przychodzi mu łatwo, a spalanie tkanki tłuszczowej nie powinno być większym problemem.

Z tego powodu o mezomorfikach mówi się, że są to urodzeni atleci. Jest to idealna budowa ciała dla osoby ćwiczącej i uprawiającej sport. Charakterystyka mezomorfika to duża siła, a na jego sylwetkę najczęściej mówi się "atletyczna".

Chcesz schudnąć bez ćwiczeń? To możliwe!

Słodzone napoje, od których uginają się sklepowe półki, to jeden z największych wrogów zdrowej diety. Działają bardzo podstępnie, niwelując uczucie głodu,...

Mezomorfik to osoba, która nawet nie stosując wyspecjalizowanej diety, może wyglądać stosunkowo dobrze, dzięki swojej budowie, niskiej zawartości tłuszczu w ciele i dobrze zarysowanym mięśniom. Mezomorfik nawet bez ćwiczeń może lepiej wyglądać niż ektomorfik, który trenuje kilka miesięcy.

Mezomorfik ma genetycznie bardzo dobrą budowę ciała i to właśnie ten somatotyp ma największe predyspozycje do zostania w przyszłości kulturystą. Najlepszymi ćwiczeniami dla mezomorfika będzie połączenie treningów cardio i treningów siłowych.

Mezomorfik - urodzony sportowiec

Mezomorfik to jednak najrzadziej występujący typ budowy ciała. Osiągi mezomorfików w ćwiczeniach i sporcie przychodzą szybko. Często jednak u osób charakteryzujących się tym somatotypem zgubna bywa zbytnia pewność siebie. Ważne jest, aby w ćwiczeniach nie osiąść na laurach. Nieprawidłowa dieta, składająca się z dużych ilości węglowodanów, soli i przetworzonych produktów może źle wpłynąć nawet na mezomorfików, przez co stracą oni swój dobry wygląd.

Mezomorfik może jednak również dosyć szybko się zregenerować. Szybko regenerujące się mięśnie mezomorfików pozwalają im na intensywniejszy trening, dzięki czemu również mogą oni lepiej i szybciej trenować.

Jednym z przykładów osoby będącej mezomorfikiem jest Arnold Schwarzenegger, znany aktor i kulturysta. Jest to osoba posiadająca wszystkie cechy mezomorfika i dzięki wybitnej samodyscyplinie i ciężkiej pracy mógł stać się jednym z najbardziej znanych kulturystów na świecie. Wiele osób widzi mezomorfików jako osoby chude, jednak powyższy przykład udowadnia, że nie jest to prawda, ponieważ mezomorficy mogą cechować się dużą ilością mięśni.

Od endomorfików odróżnia się ich w ten sposób, że endomorfik najczęściej może nawet mniej ważyć, jednak jego waga to w głównej mierze tkanka tłuszczowa, jest to osoba bez sylwetki w kształcie litery V, jaką charakteryzują się mezomorficy.

Rafał Szewczyk, 8 miesięcy temu

Siłownia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Siłownia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Siłownia
Siłownia

Ćwiczenie z wykorzystaniem ławki do ćwiczeń (WIDEO)

Ćwiczenie z wykorzystaniem ławki do ćwiczeń (WIDEO) Odtwórz wideo

Jest wiele dostępnych ćwiczeń, do których można wykorzystać ławeczkę. Przedstawiamy propozycje na wzmocnienie mięśni prostych brzucha. Są one odpowiedzialne za kształtowanie naszej sylwetki. Im mamy je mocniejsze, tym ładniejsza będzie ta część naszego...

Siłownia

Kulturystyka

Kulturystyka to kształtowanie ciała przez ćwiczenia fizyczne. Zwykle wykonywane są one na siłowni. Ćwiczenia na siłowni z pozoru wydają się łatwym (...) lub chcemy trenować samodzielnie, warto wcześniej zapoznać się...

Siłownia

Mity na temat odżywek dla sportowców

Mity na temat odżywek dla sportowców

Co warto wiedzieć o odżywkach? Osoby zaczynające przygodę z siłownią bardzo często unikają odżywek dla sportowców, bo nie widzą sensu (...) w ich stosowaniu. Z kolei stali bywalcy siłowni sięgają po nie regularnie....

Siłownia

Motylek do ćwiczeń

się mocniejsze i silniejsze, a ciało zyskuje jędrność. Możemy wykonywać ćwiczenia na siłowni, gdzie mamy dostęp do wyspecjalizowanego sprzętu