Trwa ładowanie...

Mięsożerna piękność w polskich lasach. Zerwanie jej może cię słono kosztować

 Karolina Rozmus
27.05.2024 11:57
Mięsożerna roślina występuje w polskich lasach
Mięsożerna roślina występuje w polskich lasach (Getty Images)

"Jestem piękna i… mordercza!" - piszą polscy leśnicy o jednym z 14 występujących w Polsce gatunków roślin mięsożernych. Wbrew obiegowej opinii zjada nie tylko owady, ale również pajęczaki, ślimaki i małe skorupiaki.

spis treści

1. Znajdziesz ją w Polsce. Gdzie występuje rosiczka?

Lasy Państwowe udostępniły zdjęcie niezwykłej rośliny, która choć wydaje się egzotyczna, występuje w Polsce w środowisku naturalnym. Mowa o rosiczce długolistnej (Drosera anglica Huds.), która jest jednym z 14 gatunków roślin tego typu w Polsce.

Przyjęło się mówić o nich "owadożerne", ale jak zwracają uwagę leśnicy, zdecydowanie lepiej pasuje w ich przypadku określenie "mięsożerne" z uwagi na "szerokie spektrum ofiar".

Zobacz film: "Trujące rośliny w Polsce"

"Ofiarami tych roślin są najczęściej owady, pajęczaki, niewielkie skorupiaki (np. dafnie, oczliki) i ślimaki" - piszą leśnicy i zdradzają intrygujący fakt.

Okazuje się, że liczebność gatunków roślin mięsożernych w Polsce na tle Europy jest bogata, a więcej roślin, które odżywiają się owadami, znajdziemy tylko w Hiszpanii oraz we Francji.

Leśnicy wyjaśniają, że w Polsce występują trzy gatunki rosiczek, które można znaleźć na torfowiskach. Rośliny te lubią gleby kwaśne i ubogie troficznie. Dzięki temu, że odżywiają się owadami, nie przeszkadza im brak składników odżywczych w glebie, takich jak azot, fosfor czy potas.

2. "Rosiczki wabią ofiary błyszczącymi kroplami lepkiej cieczy"

W Polsce występują trzy gatunki rosiczki
W Polsce występują trzy gatunki rosiczki (Pixabay)

W jaki sposób rośliny polują? Leśnicy opisali ich modus operandi. "Rosiczki wabią ofiary błyszczącymi kroplami lepkiej cieczy, która jest wydzielana przez włoski porastające górną powierzchnię i brzegi liści – połyskujące krople wyglądają jak rosa i krople nektaru. Poza zwabionymi owadami latającymi ofiarami rosiczek padają też owady poruszające się na powierzchni ziemi. Ofiara po znalezieniu się na liściu jest unieruchamiana przez lepką substancję wydzielaną z gruczołów" - czytamy w poście, które ukazał się na Facebooku.

Ofiara rosiczki, próbując się uwolnić, dotyka kolejnych gruczołów, tym samym zmniejszając swoje szanse na wolność. Substancja przypominająca śluz, którą produkują gruczoły, zawiera bowiem m.in. kwas mrówkowy. Ten z kolei rozpuszcza owada, "zamieniając go w pożywny płyn". Ofiarami niewielkich rozmiarów rosiczki najczęściej padają małe owady, jak muchówki, komary czy mrówki.

Substancja produkowana przez rosiczkę stanowi zagrożenie tylko dla małych owadów. Obecny w niej kwas mrówkowy nie jest w stanie uszkodzić naskórka ludzkiego, nie zagraża również domowym pupilom. Dlatego też nie ma powodu do obaw. Co więcej, występujące naturalnie w Polsce rosiczki znajdują się pod ochroną, ale asortyment sklepów z roślinami pozwala na ich zakup.

Bez problemu możemy zaopatrzyć się nie tylko w rosiczkę, ale i innych przedstawicieli roślin owadożernych jak dzbanecznik czy muchołówka. Choć mogą się wydawać wymagające w uprawie, to wiele osób traktuje je jako naturalną ochronę przed uciążliwymi owadami, zwłaszcza latem: mrówkami, muchami i komarami.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze