Trwa ładowanie...

Mikrobiom noworodka po cesarskim cięciu

Avatar placeholder
27.10.2023 14:59
Materiał sponsorowany przez Oleofarm
Mikrobiom noworodka po cesarskim cięciu
Mikrobiom noworodka po cesarskim cięciu (materiały partnera)

Sposób porodu ma wpływ na to, jakimi bakteriami będzie zasiedlony przewód pokarmowy dziecka. Cesarskie cięcie eliminuje kontakt noworodka z drogami rodnymi matki, co może niekorzystnie odbić się na jego mikrobiomie. Jak wygląda flora bakteryjna noworodka po cesarskim cięciu i w jaki sposób można ją wspomóc?

Jak wygląda mikrobiom noworodka po cesarskim cięciu?

Mikrobiom noworodka, który przyszedł na świat drogą cesarskiego cięcia (CC), składa się przede wszystkim z bakterii bytujących na skórze matki, takich jak Staphylococcus, Corynebacterium, Clostridium i Propionibacterium. Dochodzą do tego drobnoustroje ze skóry personelu oraz te znajdujące się w sali operacyjnej.

Mikroflora jelitowa noworodków urodzonych przez cesarskie cięcie charakteryzuje się brakiem gatunków Bifidobacterium.

Cesarskie cięcie a poród naturalny – skąd różnice w mikrobiomie?

Podczas naturalnego porodu dochodzi do kolonizacji przewodu pokarmowego dziecka dobrymi bakteriami z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Mikrobiom noworodków po cesarskim cięciu przypomina natomiast ten występujący na skórze i w sali operacyjnej. Jak wynika z badań, podstawowa flora jelitowa dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie może być zakłócona przez okres do 6 miesięcy. Kobiety przygotowywane do cesarskiego cięcia często otrzymują też antybiotyki, co może mieć wpływ na florę bakteryjną noworodka.

Dlaczego mikrobiom noworodka jest tak ważny?

Wczesna kolonizacja właściwą florą bakteryjną wpływa na rozwój układu odpornościowego dziecka i rozróżnianie drobnoustrojów korzystnych od chorobotwórczych. Prawidłowa mikroflora uczestniczy również w produkcji witamin oraz trawieniu węglowodanów do cukrów prostych i krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych o właściwościach immunomodulujących.

Co ciekawe, wielu autorów wskazuje na związek wzrostu liczby cesarskich cięć z nasileniem chorób autoimmunologicznych, takich jak choroba Crohna, cukrzyca typu I, stwardnienie rozsiane, alergie, astma czy atopowe zapalenie skóry. Cesarskie cięcie może również sprzyjać występowaniu martwiczego zapalenia jelit u wcześniaków.

Cesarskie cięcie wiąże się z częstszym występowaniem powikłań, co może opóźniać kontakt matki i dziecka (skóra do skóry), a także rozpoczęcie karmienia piersią. Oba te czynniki mają wpływ na zdrowie i stan psychiczny dziecka.

Karmienie piersią a mikrobiom noworodka

Mleko matki jest synbiotykiem zawierającym naturalne probiotyki i prebiotyki. Znajdują się w nim oligosacharydy (prebiotyki), które stymulują wzrost dobrych bakterii w jelicie dziecka, a także mikroorganizmy z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium (probiotyki). Badanie polegające na genotypowaniu bakterii z mleka kobiecego i próbek kału niemowląt wykazało, że znajdują się z nich dokładnie te same szczepy. Oznacza to, że karmienie piersią może przenosić bakterie z organizmu matki do organizmu dziecka, a tym samym wspierać pierwotną kolonizację przewodu pokarmowego.

Częstym problemem występującym u kobiet po cesarskim cięciu jest opóźniona laktacja. W takiej sytuacji niezbędne jest dostarczanie noworodkowi dobrych szczepów bakterii w inny sposób, na przykład poprzez terapię probiotykami.

(materiały partnera)

Jak wspierać mikrobiom po cesarskim cięciu?

Aby wspomóc prawidłową kolonizację jelit, można wdrożyć suplementację probiotyczną. Probiotyki dla dzieci chronią przed infekcjami i biegunkami, a także zmniejszają częstość lub nasilenie martwiczego zapalenia jelit (NEC), egzemy i atopowego zapalenia skóry. Warto wybrać probiotyk zawierający bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium, taki jak Coloflor Cesario, który może być stosowany w celu:

  • uzupełnienia diety w żywe kultury bakterii noworodków urodzonych metodą cesarskiego cięcia,
  • zmniejszenia dolegliwości związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego, np. kolek niemowlęcych,
  • wsparcia flory bakteryjnej noworodków urodzonych przedwcześnie,
  • wsparcia flory bakteryjnej noworodków niekarmionych mlekiem matki lub w przypadku opóźnionego karmienia mlekiem matki.

Coloflor Cesario to preparat w kroplach stworzony właśnie z myślą o dzieciach urodzonych przez cesarskie cięcie. Probiotyk zawiera 3 mld żywych kultur bakterii i może być stosowany już od pierwszego dnia życia.

Materiał sponsorowany przez Oleofarm
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze