Trwa ładowanie...

Monitorowanie zmian kostnych u kobiet

Lek. Mateusz Nawrocki
15.02.2017 20:39
Monitorowanie zmian kostnych u kobiet
Monitorowanie zmian kostnych u kobiet

Osteoporoza – to choroba, która polega na zaburzeniu mikroarchitektury kości. Można powiedzieć, że rozwija się w sposób utajony, bowiem nie widać bezpośrednio i namacalnie jej występowania. To bardzo złudna sytuacja, bowiem osteoporoza wiąże się ze zwiększonym ryzykiem złamań. Choroba ta może występować u kobiet, ale także i u mężczyzn.

Szczególnie jednak narażone są osoby płci żeńskiej z uwagi na zmiany hormonalne zachodzące w okresie menopauzy. Najważniejszym czynnikiem mającym związek z osteoporozą jest utrata gęstości kości. Aby poszerzyć wiedzę na ten temat, naukowcy postanowili poddać analizie kości prawie 200 kobiet w okresie menopauzy – badanie trwało aż 14 lat, od 1996 roku.

Warunkiem udziału w eksperymencie był wiek kobiet w przedziale 42-52 lat, z ostatnią menstruacją 3 miesiące wcześniej. Celem eksperymentu było zidentyfikowanie kobiet, u których może wystąpić złamanie kości w przyszłości.

Osteoporoza to zaburzenie mikroarchitektury kości
Osteoporoza to zaburzenie mikroarchitektury kości (123RF)
Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Najnowsze wyniki analiz ukazały się w magazynie „Journal of Bone and Mineral Research”. Badacze chcieli zidentyfikować kobiety, które doświadczą złamania na przykład w czasie 30 lat – wtedy byłoby możliwe wprowadzenie odpowiednich metod terapeutycznych znacznie wcześniej, co dałoby lepsze wyniki leczenia. Aktualnie ryzyko takie zazwyczaj ocenia się, kiedy pacjenci są w wieku 65 lat.

Badacze zauważają, że wiedza na temat, jak dokładnie indywidualnie przebiega proces zmiany gęstości kości nie jest w 100 procentach poznany. Badacze przypuszczają, że znaczenie może mieć także wymiar kości – a to przecież kwestia indywidualna.

Osteoporoza (prezentacja edukacyjna)
Osteoporoza (prezentacja edukacyjna) [15 zdjęć]

Co to jest osteoporoza? Osteoporoza to choroba układu kostnego, charakteryzująca się niską masą kości

zobacz galerię

Analiza kości kobiet obejmowała dokładne określenie gęstości kości biodrowej przez okres 14 lat, dokładnie badając, jakie zmiany zachodzą u konkretnej osoby. Badania wykazały, że przez ten okres czasu u kobiet występowały różne zmiany gęstości kości, a także zmiany powierzchni w rejonie stawu biodrowego, ale takie same zmiany występowały w powierzchownej gęstości mineralnej kości.

Według naukowców na podstawie badań można stwierdzić, że u niektórych kobiet kości wykazały osłabienie w trakcie menopauzy, a u innych takie sytuacje nie były zauważone. Badacze mają nadzieje, że ich odkrycia będą stanowiły początek dla kolejnych badań.

Celem naukowców jest także indywidualne określenie stanu kości u każdej osoby. To da zupełnie nowe możliwości wprowadzenia leczenia oraz terapii w odpowiednim czasie. Przedstawione badania jedynie pokazują, jak proces przebudowy kości może różnie wyglądać u każdej kobiety w okresie menopauzy.

Miejmy nadzieję, że przedstawione badania będą stanowiły wstęp do kolejnych, prowadzonych na szeroką skalę. Chociaż przed naukowcami jeszcze daleka drogą, to odkrycia o których teraz jest mowa już stanowią milowy krok w rozwoju ortopedii.

Generalizacja nie jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie w medycynie. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, a przedstawione badania mogą temu sprzyjać.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze