Trwa ładowanie...

Mówili, że jest za młoda na raka. Utratę słuchu tłumaczyli alergią

Avatar placeholder
22.05.2024 10:21
Straciła słuch, a lekarze winili alergię. 22-latka walczy z rzadkim rakiem
Straciła słuch, a lekarze winili alergię. 22-latka walczy z rzadkim rakiem (Instagram)

Kiedy Jasmine Raven zgłosiła się ze swoimi dolegliwościami, lekarz niemal od razy uznał, że winny jest katar sienny. Znalezienie rzeczywistej przyczyny zajęło 6 miesięcy, a teraz 22-latka walczy, by pokonać raka.

spis treści

1. Niepozorne objawy

Studentka pielęgniarstwa we wrześniu 2023 roku zauważyła guzek wielkości groszku po lewej stronie szyi. Objaw postanowiła skonsultować z lekarzem rodzinnym, który uspokoił ją, że przyczyną najprawdopodobniej jest katar sienny.

Z czasem na szyi Jasmine zaczęło pojawiać się więcej guzów, a w uszach gromadził się nadmiar woskowiny, co powodowało ubytek słuchu. Kolejna wizyta skłoniła lekarza do przeprowadzenia badania USG.

Zobacz film: "4 objawów raka przełyku. Zobacz, czy znasz"

Wyniki potwierdziły, że węzły chłonne 22-latki są powiększone, ale lekarze uznali, że to połączenie infekcji i chorób wirusowych, które zwykle rozprzestrzeniają się wśród studentów w ciągu pierwszych tygodni roku akademickiego.

Diagnoza mocno zaniepokoiła Jasmine, gdyż na zajęcia chodziła tylko raz w tygodniu, poza tym głównie przebywała w domu, gdzie opiekowała się swoją 2-letnią córeczką Esme. Nalegała, by przeprowadzono u niej biopsję.

@jravenxox 🎗️Nasopharyngeal cancer🎗️ I now feel ready to start sharing so here is a video I filmed a month ago now, I was recently diagnosed with nasopharyngeal cancer that has also spread to my lymph nodes and so want to make videos to raise awareness, educate and put out there for those that may be going through the same or similar. The cancer I have is relatively rare so when I was going through diagnosis and looking for others going through similar for reassurance I struggled to find this so want to create that content for others. In the coming weeks I will be sharing more around my diagnosis, treatments and more, if you have any questions please feel free to ask I’m happy to talk about it! Please if you take anything from this video, if you feel something not quite right in your body go and get it thoroughly checked out! Unfortunately, cancer does not care for age or life circumstances, anybody can get it! Lets beat this cancer💪🏻 #nasopharangealcancer #cancer #cancerawareness #cancerawareness🎗 #squamouscellcarcinoma #secondarycancer #cancerdiagnosis #youngcancer #cancerfighter #chemotherapy #radiotherapy #fyp #foryoupage #foryou ♬ original sound - Jasmine Raven

2. Druzgocąca diagnoza

W końcu lekarze dokładnie zbadali guzki 22-latki i przeprowadzali badanie, jednocześnie upierali się, że Jasmine jest za młoda na raka. Nie mogli mylić się bardziej, bo wkrótce wyniki ujawniły nowotwór nosogardła.

Rzadki rodzaj raka rozwija się w części gardła łączącej tył nosa z tyłem jamy ustnej. Postawienie prawidłowej diagnozy zajęło aż 6 miesięcy.

- Przyszłam z jednym guzkiem, a kiedy zaczęłam leczenie, było ich już pięć lub sześć. Wiedziałam, że w żadnym wypadku nie może to być infekcja. Nieczęsto trzeba spisać testament w wieku 22 lat - wyznała Jasmine w rozmowie z "The Sun".

Młoda kobieta stara się zachować optymizm, gdy jest poddawana chemioterapii i radioterapii, ale nie może się pozbyć obaw, że nie dane jej będzie oglądać, jak dorasta jej córeczka.

@jravenxox The PEG tube is in🤷🏼‍♀️ if you’re squeamish I show it at the end so don’t watch😂 #fyp #cancer #PEG #pegtubefeeding #pegtubeawareness #nasopharangealcancer #cancerfighter ♬ original sound - Jasmine Raven

3. Objawy raka nosogardła

Często trudno jest rozpoznać raka nosogardła, ponieważ objawy są podobne do znacznie mniej poważnych schorzeń. Łatwo je pomylić z niegroźną infekcją lub alergią sezonową.

U większości chorych symptomy pojawiają się, dopiero gdy nowotwór osiągnie zaawansowane stadium. Wśród najczęstszych objawów wymienia się:

  • bóle głowy,
  • problemy ze słuchem i szumy uszne,
  • zatkany nos,
  • guzy w okolicach szyi,
  • krwotoki z nosa,
  • drętwienie dolnej części twarzy,
  • problemy z połykaniem,
  • chrypka.

Jeśli objawy nie ustępują przez trzy tygodnie, należy skonsultować się z lekarzem.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze