Test ze śliny może wykryć raka szyi i głowy
Wirus brodawczaka ludzkiego jest jedną z przyczyn zwiększających ryzyko zachorowania na nowotwory głowy i szyi - w szczególności nowotwory jamy ustnej i gardła. Naukowcy z Australii przeprowadzili eksperyment, na podstawie którego ustalili, że można wykryć wirusa za pomocą badania próbki śliny.
1. Badacze z Australii przeprowadzili eksperyment
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) to jeden z najczęstszych wirusów przenoszonych drogą płciową. Wirusem zakażamy się najczęściej w wyniku kontaktów seksualnych albo korzystania ze wspólnych rzeczy, które są przeznaczone do higieny osobistej, takich jak: ręcznik. Z HPV ma do czynienia nawet 80 proc. ludzi na świecie. Większość z nich przechodzi zakażenie, nie wiedząc o tym.
Wirus HPV powoduje wiele chorób i dolegliwości. Należą do nich:
- brodawki skórne,
- brodawki narządów płciowych,
- zmiany śródnabłonkowe albo płaskonabłonkowe w jamie ustnej i na genitaliach,
- choroby nowotworowe.
Nowotwory związane z HPV stanowią 3,3 proc. zachorowań na raka wśród kobiet i 2 proc. wśród mężczyzn.
Badacze ze Szkoły Nauk Biomedycznych Queensland University of Technology oraz Translational Research Institute w Australii przeprowadzili eksperyment, na podstawie którego ustalili, że DNA wirusa brodawczaka ludzkiego można wykryć w próbce śliny pacjentów z nowotworami jamy ustnej i gardła w momencie rozpoznania choroby.
Badanie śliny przeprowadzono u 491 pacjentów w momencie pierwszego rozpoznania nowotworu głowy i szyi związanego z wirusem brodawczaka ludzkiego i u 10 pacjentów z nawrotem nowotworu.
2. Wyniki badań są obiecujące
W 43 procentach próbek wykryto DNA wirusa w ślinie. Z kolei w 92 procentach próbek śliny z DNA wirusa wykryto HPV16, szczep wirusa wysokiego ryzyka. Większość dodatnich próbek pobrano z części ustnej gardła - szczególnie z migdałków podniebiennych oraz podstawy języka.
Dodatni wynik DNA HR-HPV w ślinie uzyskało aż 72 proc. pacjentów z nowotworem głowy i szyi.
Badacze przyznają, że wyniki przeprowadzonego eksperymentu są obiecujące. Badanie potwierdza przydatność badania śliny, dzięki któremu można wykryć zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego wysokiego ryzyka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.