Trwa ładowanie...

Wczesny objaw parkinsona. Myślał, że to zwykły kac

Shaun Slicker miał zaledwie 20 lat, gdy zauważył nietypowe drżenie kończyn. Okazało się, że aktywny fizycznie młody mężczyzna cierpi z powodu choroby Parkinsona już w tak młodym wieku.

spis treści

1. Pierwsze objawy choroby Parkinsona

Shaun Slicker miał 20 lat, gdy pojawiły się pierwsze objawy choroby Parkinsona. Siedział na kanapie, a jego stopa drżała.

Zobacz film: "Czerwone owoce chronią przed chorobą Parkinsona"

Przyznaje, że te pierwsze symptomy zlekceważył. Jak wielu młodych ludzi lubił imprezowe życie, więc sądził, że to efekt weekendowego picia piwa.

Przez kolejne lata dolegliwość pozostała niezdiagnozowana. Podczas pedicure zwrócono mu uwagę, że taki drżenie stóp nie jest normalne.

Shaun po diagnozie zaczął intensywnie ćwiczyć na siłowni, jest również modelem alternatywnym
Shaun po diagnozie zaczął intensywnie ćwiczyć na siłowni, jest również modelem alternatywnym (facebook)

Shaun Slicker zdecydował się na wizytę u neurologa. Trafił do Oldham Royal Hospital z założeniem, że spędzi tam 4 dni. To były jednak 4 tygodnie. Lekarze mieli wiele wątpliwości, co dolega tak młodej osobie.

Potrzebne były aż trzy lata badań i konsultacji, aby postawić diagnozę.

Shaun Slicker miał 23 lata, gdy dowiedział się, że cierpi z powodu choroby Parkinsona.

Przyznaje, że poczuł ulgę, słysząc diagnozę. Bał się wcześniej, że być może cierpi z powodu jeszcze bardziej groźnej choroby.

Wspomina, że to mama podsunęła mu myśl o chorobie Parkinsona, ponieważ te same objawy zauważyła u wuja.

Choroba dotyczy statystycznie dwóch osób na 1000. W większości przypadków są to mężczyźni po 50. roku życia.

Chorobie towarzyszy charakterystyczne drżenie ciała, mimowolne ruchy mięśni, zaburzenia emocjonalne, problemy z koncentracją, snem i pamięcią.

Tatuaże to dla Shauna swoisty pamiętnik walki z chorobą
Tatuaże to dla Shauna swoisty pamiętnik walki z chorobą (facebook.com)

2. Życie z chorobą Parkinsona

Dziś Shaun Slicker stara się zapanować nad chorobą. W bezsenne noce chodzi na siłownie.

Uważa, że aktywność fizyczna jest dla niego najlepszym lekarstwem. Odzyskał pewność siebie i zauważył poprawę stanu zdrowia. Choć początki korzystania z siłowni były trudne, bo z powodu choroby poruszał się z trudem, dziś jest w znacznie lepszej kondycji.

Z powodu choroby ma zaburzenia równowagi, więc nie wykonuje niektórych ćwiczeń, np. nie może dźwigać ciężarów na stojąco. Dzięki siłowni nie czuje się osobą chorą, ale odzyskuje poczucie męskości.

Dodatkowo Shaun Slicker ozdabia ciało tatuażami. Pokrywają już ok. 80 proc. jego skóry. Jak mówi, to jego swoisty pamiętnik, dlatego wiele wśród jego tatuaży to napisy.

Shaun ma świadomość, że z biegiem czasu jego stan będzie się pogarszał. Stara się więc uświadamiać innym, że absolutnie każdy może zachorować na chorobę Parkinsona.

Wiele osób cierpi z powodu nie tylko parkinsona, ale również stereotypów panujących w społeczeństwie.

Zdaniem 87 proc. chorych na parkinsona zdarzało się, że brano ich za pijanych lub w inny sposób zaburzonych. 60 proc. zauważyło też, że z powodu młodego wieku zdiagnozowano ich zbyt późno.

Tymczasem, obok choroby Alzheimera, to jedna z najczęstszych chorób neurodegeneracyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza