Trwa ładowanie...

Nadzieja dla pacjentów po udarze? Ten lek pomaga szybciej dojść do siebie

Avatar placeholder
Joanna Rokicka 21.10.2024 10:57
Nadzieja dla chorych po udarze? Nowy lek pomaga szybciej dojść do siebie
Nadzieja dla chorych po udarze? Nowy lek pomaga szybciej dojść do siebie (Getty Images)

Szybki powrót do zdrowia po udarze to marzenie chorych i ich rodzin. Stosowanie jednego z leków może prowadzić do lepszych efektów i większej sprawności u osób dotkniętych ostrym udarem niedokrwiennym - wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie medycznym Amerykańskiej Akademii Neurologii.

spis treści

1. Udar ma różną postać. Jego typ zależy też od lokalizacji

Udar mózgu to nagły przypadek medyczny. Występuje, gdy dochodzi do zakłócenia przepływu krwi do części tego narządu. Trzy główne rodzaje udarów powodują je na różne sposoby, ale lekarze mogą je dzielić też według lokalizacji. Gdy przepływ krwi do części mózgu zostaje przerwany, komórki mózgowe zaczynają obumierać i u chorego występują poważne objawy, które mogą spowodować trwałą niepełnosprawność, a nawet śmierć.

Istnieje kilka rodzajów udarów mózgu. Trzy główne rodzaje to:

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"
  • przemijający atak niedokrwienny (TIA) - tymczasowe zablokowanie przepływu krwi do części mózgu,
  • udar niedokrwienny - skrzep krwi blokuje przepływ krwi do części mózgu,
  • udar krwotoczny - czyli wylew krwi do mózgu następuje, gdy pęka lub rozrywa się naczynie krwionośne w mózgu, rozlewając krew do otaczających tkanek.

Udary niedokrwienne występują, gdy dochodzi do zablokowania przepływu krwi do mózgu, co może skutkować trwałym kalectwem. Są znacznie częstsze niż udary krwotoczne i stanowią około 87 proc. wszystkich przypadków udarów mózgu.

2. Udar niedokrwienny wymaga rozpuszczenia skrzepu

Lekarze od dawna próbują ustalić, jakie leki mogą najlepiej pomóc osobom, które doświadczyły udaru niedokrwiennego w poprawie stanu zdrowia. Aby rozpuścić skrzepy krwi blokujące przepływ krwi w udarze niedokrwiennym, stosowane są określone leki.

W badaniach opublikowanych niedawno w czasopiśmie "Neurology", porównano skuteczność dwóch leków rozpuszczających skrzepy, które lekarze stosują w leczeniu udaru niedokrwiennego: tenekteplazy i alteplazy. Wynika z nich, że tenekteplaza ma większe zasługi w poprawie wyników chorych i zmniejszeniu ryzyka niepełnosprawności trzy miesiące po udarze niż alteplaza.

Zbadali skuteczność i bezpieczeństwo tenekteplazy w ciągu czterech i pół godziny od wystąpienia objawów udaru u 3788 uczestników, którzy otrzymali tenekteplazę i 3757 uczestników, którzy otrzymali alteplazę. Uczestnicy mieli podobne objawy udaru i czas interwencji lekarskiej.

3. Ten lek działa lepiej na chorych. Mniejsze ryzyko niepełnosprawności

Celem badania było ustalenie, jak chorzy funkcjonowali po trzech miesiącach od wystąpienia udaru - doskonały wynik odpowiadał brakowi objawów po udarze, albo objawom, ale bez znaczącej niepełnosprawności.

Okazało się, że chorzy przyjmujący tenekteplazę, mieli większe prawdopodobieństwo uzyskania doskonałych wyników funkcjonalnych w porównaniu z uczestnikami, którzy otrzymali alteplazę. Zaobserwowano u nich niższe ryzyko niepełnosprawności trzy miesiące po udarze w porównaniu z uczestnikami leczonymi alteplazą.

Jak może to wpłynąć na leczenie udarowców? Autorzy badania sugerują przejście na tenekteplazę w leczeniu chorych, którzy przeszli taki typ udaru. Badacze sugerują, że tenekteplaza może prowadzić do lepszych wyników u takich pacjentów w powrocie do sprawności.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze