Trwa ładowanie...

Nagroda Nobla z medycyny i fizjologii 2020 przyznana. Otrzymali ją Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice

Avatar placeholder
05.10.2020 13:13
Nobel 2020
Nobel 2020 (East News)

Tegoroczna Nagroda Nobla z medycyny i fizjologii 2020 została przyznana trzem naukowcom - Harveyowi J. Alterowi, Michaelowi Houghtonowi i Charlesowi M. Rice'owi, którzy doprowadzi do identyfikacji wirusa zapalenia wątroby typu C. – Te badania spowodowały olbrzymi przełom w medycynie. Zakażenie wirusem HCV często przebiega bezobjawowo, a po 20-30 latach pacjenci dowiadywali się, że mają marskość albo raka wątroby. Wtedy było już za późno na ratunek – opowiada prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

1. Nagroda Nobla z medycyny i fizjologii 2020

Tegoroczna Nagroda Nobla została przyznawana Harveyowi J. Alterowi, Michaelowi Houghtonowi i Charlesowi M. Rice'owi za decydujący wkład w walkę z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Laureaci podzielą się kwotą 10 mln koron szwedzkich, czyli blisko 950 tys. euro.

Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) jest główną przyczyną występowania marskości i raka wątroby na całym świecie. Zgodnie z aktualnymi danymi Światowej Organizacji Zdrowia, w 2016 r. wirus spowodował ok. 400 tys. zgonów na świecie.

- Badania tych trzech naukowców spowodowały wielki przełom w medycynie. Przyznanie im Nagrody Nobla, choć po tak wielu latach jest absolutnie słuszne i zasłużone – prof. Krzysztof Simon w rozmowie z WP abcZdrowie

Zobacz film: "Czy w Polsce powinien być kolejny lockdown? Dr Grzesiowski odpowiada (WIDEO)"

Jak opowiada ekspert, w latach 70-80. lekarze nie wiedzieli, co powoduje tak ciężkie uszkodzenia wątroby u pacjentów. - Wiedzieliśmy, że to jest wirus, który wywołuje zapalenie wątroby, ale nie był to ani wirus typu A, ani typu B. Alter, Houghton oraz Rice używają bardzo skomplikowanych metod molekularnych, odkryli, że tym wirusem jest HCV – opowiada prof. Simon.

2. Wirus zapalenia wątroby typu C

Odkrycie wirusa zapalenia wątroby typu C zostało dokonane w 1989 roku. Dzięki pracy naukowców, rozpoczeły się badania nad stworzeniem terapii przeciwwirusowej.

- Opracowanie leków trwało prawie 20 lat, ale dzisiaj umożliwiają one niemal całkowite wyleczenie zakażenia. W tej chwili metody są tak skuteczne, że w niektórych krajach wirus zostanie wyeliminowany do 2030 roku. W Polce wciąż są duże problemy z diagnozowaniem zakażeń wirusem HCV, ale pacjenci mają swobodny dostęp do leczenia – opowiada prof. Simon.

Wirus HCV wyróżnia się wyjątkową podstępnością. – U zakażonych bardzo rzadko pojawiają się wyraźne objawy jak w przypadku innych wirusów zapalenia wątroby. Nie występują ani bóle, ani gorączka. Wirus od razu przechodzi w stan przewlekły. Często u zakażonych jedynymi objawami są tylko zmęczenie albo nietolerancja alkoholu. Więc pacjent często nie miał pojęcia o toczącej się destrukcyjnej chorobie i zakażał innych. Po 20-30 latach nagle dowiadywał się, że ma marskość wątroby albo raka. Wówczas już jest za późno na ratunek – opowiada prof. Simon.

Jak mówi ekspert, wirus zapalenia wątroby typu C prawdopodobnie istniał od zawsze. – Wszystko wskazuje, że przed II wojną światową HCV był wirusem endemicznym w Japonii. Podczas wojny epidemia wybuchła w amerykańskich bazach i w ten sposób rozprzestrzeniła się na cały świat – opowiada prof. Simon.

3. Nagroda w dziedzinie fizjologii lub medycyny

Nagroda w dziedzinie fizjologii lub medycyny jest jedną z pięciu nagród ustanowionych w testamencie Alfreda Nobla, który zmarł w 1896 r. Do tej pory nagrodę tę przyznano 219 naukowcom, w tym tylko 12 kobietom. Nie było przypadku, by któryś naukowiec otrzymał Nobla z medycyny dwa razy.

W tym roku z powodu epidemii koronawirusa komitety noblowskie zmuszone były pracować częściowo zdalnie. Werdykty będą ogłaszane przy udziale ograniczonej liczby dziennikarzy oraz publiczności. Wiadomo już, że nie odbędzie się tradycyjna ceremonia w sztokholmskiej filharmonii, a także bankiet w Ratuszu w Sztokholmie. W zamian przygotowywana jest skromna uroczystość z możliwością łączenia online z pozostającymi w swoich krajach laureatami.

Ceremonia wręczania nagród 2019
Ceremonia wręczania nagród 2019

4. Nagroda Nobla w 2019 roku

W ubiegłym roku Instytut Karoliński w Sztokholmie przyznał nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie mechanizmów, w jaki sposób komórki odczuwają i adaptują się do zmian dostępności tlenu. Nagroda Nobla 2019 trafiła do Brytyjczyka Petera J. Ratcliffa i dwóch Amerykanów - Williama G. Kaelina Jr. i Gregga L.

2018 – to był rok, w którym nagrodę otrzymali James P. Allison z USA i Tasuku Honjo z Japonii. Naukowcy, dzięki przeprowadzonym badaniom, przyczynili się do opracowania terapii stosowanej w przypadku leczenia nowotworów immunogennych, czyli tych, które zakłócają działanie układu immunologicznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze