Trwa ładowanie...

Najgorsza pozycja do spania. Koszmary gwarantowane

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 09.01.2024 18:26
"Większe obciążenie serca". Ekspert ostrzega przed tą pozycją snu
"Większe obciążenie serca". Ekspert ostrzega przed tą pozycją snu (Getty Images / Instagram)

Jaki jest związek między pozycją, w jakiej zasypiamy a tym, co nam się śni? Choć może się to wydawać absurdalne, związku tego dowiodło pewne badanie. Jedna grupa osób ma aż 41 proc. ryzyko, że obudzi się nocą z krzykiem.

spis treści

1. Pozycja, która generuje koszmary

Na łamach "Sleep and Hypnosis" ukazało się badanie bazujące na doświadczeniach związanych ze snem 45 mężczyzn i 18 kobiet. Naukowcy 41 osób zachęcili do spania na prawym boku, a 22 osoby na lewym boku. Z uczestnikami tego niecodziennego eksperymentu przeprowadzono wywiady o charakter snów, jakie się u nich pojawiły. Okazało się, że niemal 41 proc. osób, które spały na lewym boku, doświadczały koszmarów.

Spanie na lewym boku może sprzyjać koszmarom sennym
Spanie na lewym boku może sprzyjać koszmarom sennym (Getty Images)
Zobacz film: "Osoby, które śpią krótko są bardziej narażone na miażdżycę"

- Spanie na lewym boku może powodować koszmary, ponieważ pozycja powoduje większe obciążenie serca - komentuje dla Tom’s Guide wynik badania Theresa Cheung, zajmująca się analizą snów.

Zresztą podobnych dowodów dostarcza badanie, które ukazało się w BioMedical Engineering OnLine. Wskazuje, że kiedy śpimy na lewym boku, nasze serce nieznacznie zmienia swoje położenie pod wpływem grawitacji. Ten ruch jest na tyle znaczący, że powoduje zmiany w zapisie EKG. Z kolei spanie na prawym boku sprawia, że serca podpiera się o śródpiersie, dzięki czemu nie zmienia swojej pozycji, co z kolei sprawia, że zapis EKG pozostaje niezmienny.

2. Nie tylko lewy bok. Uważaj na spanie na plecach

Zdaniem Cheung nie tylko spanie na lewym boku, ale też na plecach może generować koszmary.

- Ludzie, którzy doświadczają nocnych problemów z oddychaniem, częściej przeskakują z głębokiego do lekkiego snu i doświadczają snów o tematyce lękowej - przyznaje.

Osoby, które cierpią na obturacyjny bezdech senny w nocy, otrzymują mniej tlenu, za to w ich organizmie jest więcej dwutlenku węgla. Z tego powodu ich organizm jest niedotleniony, a co za tym idzie - spada jakość snu.

- Ta reakcja fizjologiczna może być odbierana jako stresująca, a bezdech może powodować uczucie całkowitego uduszenia – mówi w rozmowie z Everyday Health dr Lisa Billars, kierownik oddziału neurologii i medycyny snu w Kaiser Permanente w Atlancie.

- Każdy z tych scenariuszy może przyczynić się do pojawienia się niepokojących snów lub koszmarów - dodaje.

Czy te dane przesądzają o tym, że warto spać na prawym boku? Niekoniecznie. Sleep Foundation zwraca uwagę, że badania, które wykazują korelację między pozycją w czasie snu a koszmarami, opierają się najczęściej na relacjach samych uczestników. Ale, jak wskazuje Alex Dimitriu, lekarz medycyny, założyciel Menlo Park Psychiatry and Sleep Medicine w Kalifornii, osoby cierpiące na bezdech często śnią o tym, że duszą się, przebywają pod wodą czy wstrzymują oddech. Jego zdaniem takie koszmary mają poparcie w samej fizjologii chorego związanej z niedostatkami tlenu w organizmie.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze