Trwa ładowanie...

Naukowcy podpowiadają mężczyznom, jak dłużej cieszyć się życiem

Avatar placeholder
20.12.2018 11:53
Naukowcy podpowiadają mężczyznom, jak dłużej cieszyć się życiem
Naukowcy podpowiadają mężczyznom, jak dłużej cieszyć się życiem (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Wiele mówi się dziś o sposobach opóźnienia procesu starzenia kobiet, podczas gdy temat mężczyzn wydaje się nieco marginalizowany. Tymczasem, jak pokazują statystyki, to właśnie panowie żyją krócej i częściej zapadają na zagrażające ich życiu choroby. 17 lutego w Senacie odbyła się konferencja „Polski mężczyzna może żyć dłużej i zdrowo się zestarzeć”,  na której eksperci podjęli tę ważną kwestię.

spis treści
Jak dożyć 100 lat?
Jak dożyć 100 lat? [9 zdjęć]

Ci, którzy chodzą szybciej, żyją też dłużej. Badania przeprowadzone na około 35 000 osób powyżej 65

zobacz galerię

1. Po pierwsze – urolog

Jak podkreślają naukowcy, niezwykle ważną rolę dla męskiego zdrowia pełni opieka urologiczna. Wizyty u urologa powinny wejść w nawyk każdemu panu, gdyż w wielu przypadkach to właśnie ten lekarz jako pierwszy może zaobserwować wczesne symptomy postępującego procesu starzenia i objawy niebezpiecznych schorzeń, np. nowotworu gruczołu krokowego, który występuje częściej niż rak piersi.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Podczas dyskusji zaznaczono konieczność ułatwienia pacjentom dostępu do tego specjalisty, co być może zachęciłoby niepokornych pacjentów do częstszego wykonywania tak ważnych badań. Aby skorzystać z  pomocy urologa, należy posiadać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Zwrócono także uwagę na to, że opieka urologiczna wymaga zwiększonych nakładów finansowych. Niezmiernie ważna jest ponadto edukacja społeczeństwa – pacjenci muszą zdawać sobie sprawę z tego, jak  istotna dla ich zdrowia i życia jest regularna kontrola nad prawidłowością działania układu moczowo-płciowego.

2. Zdrowie sekretem długowieczności

Eksperci zgodnie stwierdzili, że w Polsce konieczne jest wdrożenie zmian w zakresie leczenia onkologicznego, zwłaszcza jeśli chodzi o raka jelita grubego i prostaty. Choć panowie w Polsce zapadają na nie stosunkowo rzadziej niż pacjenci w innych krajach europejskich, leczenie częściej niż za granicą kończy się u nas niepowodzeniem.

Na starzenie mężczyzn znaczny wpływ mają także udary będące konsekwencją nałogu palenia papierosów, a u osób starszych – cukrzycy i nadciśnienia. Zwrócono także uwagę na potrzebę podjęcia zaostrzonych działań profilaktycznych, które mogłyby uchronić mężczyzn przed często występującymi w ich przypadku chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Długość życia przeciętnego polskiego mężczyzny szacuje się na 73 lata, podczas gdy kobiety żyją niemal 10 lat dłużej. Winą jest otyłość, skłonność do używek, niedostateczna ilość ruchu i niechęć do wykonywania badań profilaktycznych, tak charakterystyczna dla przedstawicieli płci męskiej. Konieczne jest zatem promowanie zdrowego stylu życia, które w znacznej mierze mogłoby przyczynić się do opóźnienia procesu starzenia i przedłużenia życia naszych ojców, partnerów i synów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze