Trwa ładowanie...

Naukowcy podpowiadają mężczyznom, jak dłużej cieszyć się życiem

Wiele mówi się dziś o sposobach opóźnienia procesu starzenia kobiet, podczas gdy temat mężczyzn wydaje się nieco marginalizowany. Tymczasem, jak pokazują statystyki, to właśnie panowie żyją krócej i częściej zapadają na zagrażające ich życiu choroby. 17 lutego w Senacie odbyła się konferencja „Polski mężczyzna może żyć dłużej i zdrowo się zestarzeć”,  na której eksperci podjęli tę ważną kwestię.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści
Jak dożyć 100 lat?
Jak dożyć 100 lat? [9 zdjęć]

Ci, którzy chodzą szybciej, żyją też dłużej. Badania przeprowadzone na około 35 000 osób powyżej 65 roku...

zobacz galerię

1. Po pierwsze – urolog

Jak podkreślają naukowcy, niezwykle ważną rolę dla męskiego zdrowia pełni opieka urologiczna. Wizyty u urologa powinny wejść w nawyk każdemu panu, gdyż w wielu przypadkach to właśnie ten lekarz jako pierwszy może zaobserwować wczesne symptomy postępującego procesu starzenia i objawy niebezpiecznych schorzeń, np. nowotworu gruczołu krokowego, który występuje częściej niż rak piersi.

Podczas dyskusji zaznaczono konieczność ułatwienia pacjentom dostępu do tego specjalisty, co być może zachęciłoby niepokornych pacjentów do częstszego wykonywania tak ważnych badań. Aby skorzystać z  pomocy urologa, należy posiadać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Zwrócono także uwagę na to, że opieka urologiczna wymaga zwiększonych nakładów finansowych. Niezmiernie ważna jest ponadto edukacja społeczeństwa – pacjenci muszą zdawać sobie sprawę z tego, jak  istotna dla ich zdrowia i życia jest regularna kontrola nad prawidłowością działania układu moczowo-płciowego.

2. Zdrowie sekretem długowieczności

Eksperci zgodnie stwierdzili, że w Polsce konieczne jest wdrożenie zmian w zakresie leczenia onkologicznego, zwłaszcza jeśli chodzi o raka jelita grubego i prostaty. Choć panowie w Polsce zapadają na nie stosunkowo rzadziej niż pacjenci w innych krajach europejskich, leczenie częściej niż za granicą kończy się u nas niepowodzeniem.

Na starzenie mężczyzn znaczny wpływ mają także udary będące konsekwencją nałogu palenia papierosów, a u osób starszych – cukrzycy i nadciśnienia. Zwrócono także uwagę na potrzebę podjęcia zaostrzonych działań profilaktycznych, które mogłyby uchronić mężczyzn przed często występującymi w ich przypadku chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Długość życia przeciętnego polskiego mężczyzny szacuje się na 73 lata, podczas gdy kobiety żyją niemal 10 lat dłużej. Winą jest otyłość, skłonność do używek, niedostateczna ilość ruchu i niechęć do wykonywania badań profilaktycznych, tak charakterystyczna dla przedstawicieli płci męskiej. Konieczne jest zatem promowanie zdrowego stylu życia, które w znacznej mierze mogłoby przyczynić się do opóźnienia procesu starzenia i przedłużenia życia naszych ojców, partnerów i synów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.