Neoerlichioza – nowa choroba odkleszczowa

Po raz pierwszy lekarze zdiagnozowali ją w 2010 roku. Na świecie udokumentowano jej wystąpienie u 23 pacjentów, z czego 16 z nich mieszkało na terenie Europy.

Neoerlichioza – przyczyny

Chorobę wywołuje bakteria Candidatus Neoehrlichia mikurensis, którą przenoszą kleszcze Ixodes ricinus (te same, które odpowiadają za boreliozę).

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Uważa się, że na zachorowanie bardziej podatne są osoby z obciążonym układem odpornościowym. Neoerlichiozę dotychczas diagnozowano bowiem u osób, które leczone były immunosupresyjnie, zmagały się z chorobami reumatologicznymi lub hematologicznymi.

Większość pacjentów potwierdzało ponadto współistnienie zaburzeń autoimmunologicznych, tj. łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy.

Pierwszy przypadek neoerlichiozy odnotowano u pacjenta (77 lat), który chorował na przewlekłą białaczkę B-komórkową. Objawy, o których wystąpieniu informował lekarzy, wskazywały na ciężkie zakażenie. Medycy podejrzewali sepsę. Gdy stan chorego się poprawił, wypisano go do domu, jednak nie udało się wówczas określić czynnika etiologicznego.

Po pewnym czasie chory wrócił do szpitala z podobnymi objawami. Zaznaczył wówczas, że po raz pierwszy niepokojące symptomy pojawiły sie po spływie kajakowym, w którym uczestniczył. To skłonilo specjalistów do poszerzenia diagnostyki i wykonania szczegółowych badań laboratoryjnych.

Działania te pozwoliły na wykrycie nowej bakterii, która przenoszona jest przez kleszcze. Dopiero niedawno poddano ją szczegółowym analizom i przybliżono jej charakterystykę w kilku publikacjach naukowych, zwłaszcza anglojęzycznych.

Objawy neoerlichiozy

Wraz z zakażeniem bakterią wywołującą neoerlichiozę występują: gorączka, bóle głowy, stawów, nudności, powikłania zakrzepowe lub krwotoczne, wylewy podskórne, utrata masy ciała i wysypka krwotoczna. Choroba może mieć przebieg ostry lub przewlekły.

Diagnoza i leczenie neoerlichiozy

Po zaobserwowaniu objawów, które wskazywać mogłyby na chorobę odkleszczową, przeprowadza się szczegółowe badania diagnostyczne – badania metodą PCR, multiplex TaqMan real-time PCR. Pozwalają one wykazać DNA bakterii we krwi pacjenta. Znaczenie diagnostyczne ma również rozmaz krwi.

W przebiegu choroby ujawnić się mogą również pewne odchylenia w badanach laboratoryjnych. Stwierdza się: leukocytozę, wzrost CRP, trombocytopenię, niedokrwistość, trombocytopenia.

Leczenie neoerlichiozy wymaga zastosowania antybiotyku. Lekiem z wyboru jest doksycyklina (farmaceutyk ten stosuje się także w terapii boreliozy i anaplazmozy). Pacjenci po zastosowaniu leku szybko dochodzą do siebie.

Zagrożenie neoerlichiozą w Polsce

Kleszcze będące nosicielami bakterii Candidatus Neoehrlichia mikurensis występują w Polsce powszechnie. Możliwość zakażenia tym drobnoustrojem po raz pierwszy odnotowano na terenach północno-wschodniej Polski.

Infekcja jest trudna do wykrycia. Osoby zdrowe przechodzić ją mogą w sposób bezobjawowy. Choroby odkleszczowe diagnozowane są na całym świecie coraz częściej. Na szczęście medycyna z roku na rok lepiej radzi sobie z ich leczeniem.

Komentarze (8)
~pop
~pop ponad rok temu

ze tak ujme odpowiem na temat bo ani dieta,ani cwiczenia nie wylecza boleriozy jak i zmutowanej nastepnej choroby o ktorej jest mowa w powyzszym artykule,wiec jak by to ujac zmutowala,sie jaks inna odmiana chorobstwa kleszczowego

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

Emocje są zaraźliwe To zaskakujące, ale nie tylko zarazki stanowią dla nas czynnik zaraźliwy. Organizm człowieka jest równie podatny na emocje, w tym nastrój i zachowanie osób trzecich. Badania kliniczne potwierdzają, że bardzo często nie kontrolujemy...

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Dziwne zmiany na stopach Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń (...) paznokcia. Może to być poważny objaw raka płuc lub chorób serca. Inną przyczyną są choroby...

Choroby i dolegliwości

Kancerogenna żywność

Kancerogenna żywność

Rakotwórcze produkty Zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych nowotworów. Odpowiednio skomponowana dieta chroni również przed chorobami (...) choroby. Dowiedz się czego powinieneś unikać. Żywność light Żywność...

Choroby i dolegliwości

Biurowe choroby zawodowe

Biurowe choroby zawodowe

Pracujesz w biurze? Być może cierpisz na te choroby Myśląc o ciężkiej pracy, zwykle na myśl przychodzi nam praca fizyczna. W końcu rzeczywiście (...) dolegliwości chorego budynku to różne dolegliwości...

Choroby i dolegliwości

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

przyczynę, ponieważ świąd towarzyszyć może wielu schorzeniom. Choroby wątroby Cholestaza to choroba wątroby, w której dochodzi do zastoju żółci (...) może świadczyć o alergii pokarmowej. W tym przypadku chory odczuwać...