Choroby przenoszone przez kleszcze
Kleszcze to małe pajęczaki. Niestety ich rozmiar nie przekłada się na zagrożenie, jakie ze sobą niosą. Ugryzienie przez kleszcza może być zupełnie niegroźne, albo.... No właśnie. Kleszcze przenoszą groźne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych.
1. Usuwanie kleszczy z ciała
Kleszcze wgryzają się w nasze ciało bezboleśnie. Podczas wkłucia wydzielają nieznieczulający jad. Kiedy znajdziesz na sobie kleszcza, pamiętaj by go jak najszybciej usunąć. Im dłużej z nim chodzisz, tym większe ryzyko, że wypluje on bakterie powodujące choroby odkleszczowe. Kleszcze usuwa się pęsetą lub specjalną pompką kupioną w aptece. Wyciąga się je energicznie i jednocześnie lekko okręcając.
2. Jakie choroby przenoszą kleszcze?
Nie można kleszcza smarować masłem, innym tłuszczem, spirytusem, innym alkoholem ani przypalać papierosem. Podrażnione kleszcze "wymiotują" do naszego organizmu. W tej wydzielinie znajdują się borrelia, krętki wywołujące choroby odkleszczowe. Choroby przenoszone przez kleszcze to borelioza i kleszczowe zapalenie opon mózgowych.
2.1. Borelioza
Borelioza, podobnie jak inne choroby przenoszone przez kleszcze, wywoływana jest przez borrelia. Borrelia to krętki znajdujące się w wydzielinie kleszczy. Leczenie boreliozy jest długotrwałe i wymaga podawania antybiotyków. Jeżeli osoba zarażona zgłosi się do lekarza w pierwszym okresie choroby, wystarczą antybiotyki doustne. Jednak, gdy borelioza wejdzie w zaawansowana fazę, konieczne będzie podawanie antybiotyków dożylnych.
- Rumień wędrujący – to czerwona plamka, która może pojawić się do 30 dni od ukąszenia kleszcza. Rumień ma ciemniejszą otoczkę, a wewnątrz jest jaśniejszy.
- Stan podgorączkowy – złe samopoczucie, pobolewanie stawów.
- Naciek limfatyczny – twardy guzek, o kolorze sino-czerwonym. Pojawia się jeszcze w pierwszej fazie choroby.
- Druga faza choroby: rumień wędrujący mnogi, objawy zapalenia stawów, zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia układu nerwowego.
- Trzecia faza choroby: pojawia się gdy objawy trwają około 12 miesięcy. Dochodzi do przewlekłego zanikowego zapalenia skóry kończyn, powstają zwyrodnienia i proces zapalny.
2.2. Kleszczowe zapalenie opon mózgowych
Zapalenie opon mózgowych może mieć różne przyczyny. Częstą jest ugryzienie przez kleszcza. Odpowiadając więc, na pytanie jakie choroby przenoszą kleszcze nie możemy pominąć odkleszczowego zapalenia mózgu.
Objawy kleszczowego zapalenia opon mózgowych:
- Wzrost temperatury, gorączka, bóle głowy, mięśni, stawów, wymioty, zapalenie górnych dróg oddechowych.
- Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego: niedowład kończyn, porażenia, zaburzenia przytomności.
- Zaburzenia psychiczne: nerwice, zaburzenia charakteru, depresje.
3. Jak się ustrzeć przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze?
Żeby choroby przenoszone przez kleszcze nie stanowiły zagrożenia, należy uważać na ugryzienia. Najprostszym sposobem jest unikanie miejsc, w których żerują kleszcze. Ewentualnie, szybkie wyjęcie kleszcza. A następnie obserwacja organizmu. To jedyny sposób by borelioza nie wystąpiła lub by się nie rozwinęła. Możemy też skorzystać ze szczepionki na kleszczowe zapalenie opon mózgowych.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.