Trwa ładowanie...

Neurochirurg zdradza, co lubi serce i mózg. To klucz do długiego życia

Avatar placeholder
10.06.2024 11:28
83-latek startuje w triathlonach. Codziennie trzyma się prostych zasad
83-latek startuje w triathlonach. Codziennie trzyma się prostych zasad (Facebook)

Współczesny świat żyje w ciągłym pośpiechu, a wieczna gonitwa za sukcesem skutkuje ogromnym stresem, który wpływa na nasze życie i zdrowie. Neurochirurg Joseph Maroon zdradza, co jest sekretem długowieczności i mówi, czego lepiej unikać w życiu.

spis treści

1. Aktywny 84-latek

Wzorcowym przykładem osoby, która znalazła sposób na zachowanie zdrowia i witalności, jest 84-letni amerykański neurochirurg Joseph Maroon, który mimo swojego zaawansowanego wieku wciąż startuje w triathlonach i cieszy się doskonałą kondycją.

Życie doktora Maroona zmieniło po stracie bliskiej osoby, co doprowadziło go do załamania nerwowego. Jego droga do odzyskania chęci do życia była trudna, ale z pomocą aktywności fizycznej zdołał znaleźć w sobie nową energię do życia.

Zobacz film: "Rady na długowieczność od 109-latki"

To właśnie sport stał się dla niego kluczem do zdrowia psychicznego i fizycznego. Regularne bieganie, jazda na rowerze czy pływanie nie tylko poprawiają kondycję fizyczną, ale również pomagają w walce ze stresem i depresją.

Znaczącą rolę w jego codziennym życiu odgrywa też dieta śródziemnomorska, bogata w warzywa, owoce, ryby, oliwę z oliwek oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Taki sposób żywienia wspiera funkcjonowanie serca i mózg, obniża poziom złego cholesterolu i przyczynia się do długowieczności.

2. Zdrowy tryb życia

Doktor Maroon podkreśla też, jak ważne jest unikanie używek, takich jak alkohol czy papierosy, które mają szkodliwy wpływ na zdrowie. Równie istotne jest dla niego dbanie o zdrowie psychiczne. Redukcja stresu poprzez medytację, hobby czy spędzanie czasu z bliskimi pomaga utrzymać równowagę emocjonalną.

Nie można również zapominać o odpowiedniej ilości snu, który jest niezbędny dla regeneracji organizmu. Właściwa higiena snu to nie tylko ilość godzin, ale także jakość snu, która powinna być priorytetem każdego dnia.

Sekret długowieczności doktora Josepha Maroona tkwi w prostych, ale fundamentalnych zasadach: ruchu, zdrowym odżywianiu, unikaniu używek, dbaniu o zdrowie psychiczne oraz odpowiedniej ilości i jakości snu. Jego historia pokazuje, że niezależnie od wieku, każdy może cieszyć się dobrym zdrowiem i pełnią życia, jeżeli tylko zastosuje się do tych zasad.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze