7 z 8Jak diagnozować i leczyć neuropatię?
W przypadku neuropatii należy działać przede wszystkim szybko. Jeśli zauważysz u siebie któryś z symptomów, a nie jesteś przeziębiony, czy odczuwasz nagłe, niczym niespowodowane drętwienie stóp i dłoni, skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Po wstępnej diagnozie konieczna będzie wizyta u neurologa i wykonanie badania EMG, czyli sprawdzenie przewodzenia nerwowego w twoim organizmie.
Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpadaczkowych, mających w składzie na przykład gabapentynę, która uspokaja pobudzone nerwy lub odbudowuje te, które są w zaniku. Kluczowa będzie też odpowiednio dobrana fizykoterapia, obejmująca leczenie laserem, prądem, ćwiczenia i masaż. Warto przemyśleć również akupunkturę. We własnym zakresie można stosować maści rozgrzewające i działające przeciwbólowo, zwłaszcza te wykonane z naturalnych składników, np. Czarci Pazur. Ulgę przyniesie też olejek nagietkowy, rozmarynowy, lawendowy lub okłady z ziaren gorczycy czy świeżego chrzanu.
Całkowite wyleczenie nerwu to proces długotrwały i bolesny, jednak nie jest niemożliwy. Warto jednak mieć świadomość, że jego regeneracja postępuje w tempie 1-2 milimetry na dzień i wymaga ciągłej stymulacji fizycznej i farmakologicznej. Brak leczenia może spowodować trwałą utratę czucia, osłabienie i zanik mięśni, a w efekcie nieruchomość stawów i kończyn, prowadzącą do kalectwa.
Zobacz też: 6 wstydliwych problemów. Nie bój się pytać!